فارسی
 

ميلاد امام محمد باقر (ع) 57 ق/وفات سيده نفيسه عالمه اسلامي (208ق /تولد شيخ الرئيس ابوعلي سينا فيلسوف و دانشمند شهير ايراني در بخارا(370ق)/  درگذشت محمد بن عبدالله معروف به حاکم نيشابوري محدث و فقيه مسلمان (405ق

  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
مراکز استان :

طول جغرافیایی :         عرض جغرافیایی : 

مرحوم استاد رحیم مؤذن زاده اردبیلی مرحوم استاد آقاتی
استاد حسین صبحدل حسین علی شریف
حرم امام رضا (ع) اذان حزین
اذان انتظار - کاظم زاده حسن رضائیان
استاد شيخ محمد طوخی راغب مصطفی غلوش

برگي از تاريخ (3 صفر)

« ولادت حضرت امام محمدباقر(ع) (57ق)»
حضرت امام محمدباقر (ع) امام پنجم شيعيان در مدينه به دنيا آمد. مادرش فاطمه معروف به ام عبدالله دختر امام حسن (ع) مي باشد و اين امام از پدر و مادر علوي و هاشمي است. ابوجعفر کنيه ايشان و باقر و باقرالعلوم نيز از القاب آن حضرت مي باشند. وليد بن عبدالملک، سليمان بن عبدالملک، عمربن عبدالعزيز و هشام ابن عبدالملک در زمان حيات آن امام همام حکومت مي¬کردند. اولاد آن حضرت را پنج پسر و دو دختر نقل کرده اند. در زمان امام باقر(ع) علي رغم هرج و مرج موجود به جهت تغيير حاکميت اموي به عباسي، زمينه اي براي قيام عليه دستگاه جور فراهم نبود، با اين حال در اين ميان، قيام علمي، ممکن بود. اين حرکت علمي امام در حالي صورت گرفت که ملاهاي درباري که متکي به زر و زور سلاطين بودند، هر يک مذهبي از خود تراشيده ، سبب انحراف شده بودند. امام باقر(ع) در آن دوران مطالب علمي و اسلامي را بازگو مي کرد و چنان در بسط علوم متبحر بود که به باقرالعلوم يعني شکافنده دانش ها معروف گرديد. اين تلاش مقدس به حدي بود که شيخ مفيد آن را منحصربه فرد مي داند و ميزان ظهور علوم دين آثار و سنت و علوم قرآن، تاريخ و فنون آداب را در اين زمان بي نظير توصيف مي کند. اگر به روايات شيعه رجوع کنيم، خواهيم ديد که بيشتر آنها از امام باقر و امام صادق(عليهماالسلام) است. زيرا امامان ديگر مانند آن دو بزرگوار براي نشر حقايق مجال نيافته اند.
« وفات سيده نفيسه عالمه اسلامي (208ق )»
سيده نفيسه دختر حسن بن زيد بن حسن بن علي بن ابی طالب(ع) همسر اسحاق موتمن و از زنان محدثه مي باشد. او در سال 145 ق در مکه متولد شد و در مصر اقامت گزيد. پس از وفات شافعي عالم بزرگ مسلمان جنازه اش را به خانه آن بانوي مجلله برده و در آنجا نماز خواندند. سيده نفيسه در مصر دارفاني را وداع گفت و مقبره اش زيارتگاه گرديد.
« تولد شيخ الرئيس ابوعلي سينا فيلسوف و دانشمند شهير ايراني در بخارا(370ق )»
فيلسوف و پزشک نابغه مسلمان ايراني ابوعلي سينا ملقب به شيخ الرئيس، حجه الحق و استاد استادان در بلخ به دنيا آمد. وي با کمک هوش سرشار خود به سرعت تعليمات مقدماتي را آموخت و در ده سالگي کل قرآن را حفظ نمود. ابن سينا پس از فراگيري منطق، هندسه و نجوم، به فلسفه روي آورد و در علوم زمان خود سرآمد عصر خود گرديد. ابوعلي سينا به خاطر درمان نوح بن منصور پاشاه سلسله ساماني توانست به کتابخانه دربار او راه يابد و از آن بهره ببرد. ابن سينا مدتي را نيز به مشاغل ديواني از جمله وزارت گذراند. با اين حال مطالعه و تاليف کتاب از هر کاري براي ابن سينا مطلوبتر بود. او نگارش کتاب را از 21 سالگي شروع کرد و در مدت 58 سال زندگي خود آثار پر ارزشي برجاي گذارد که هنوز مورد استفاده مجامع علمي واقع مي شود. از جمله کتب وی قانون و شفا و اشارات است. اين دانشمند در سال 428ق وفات يافت و در همدان مدفون گشت.
« درگذشت محمد بن عبدالله معروف به حاکم نيشابوري محدث و فقيه مسلمان (405ق )»
محمد بن عبدالله معروف به حاکم نيشابوري از بزرگان محدثين و فقها و مورخين اسلام است. معروف است که وي با دو هزار تن از مشايخ در بلاد مختلف ديدار و مباحثه کرده و از آنان حديث شنيده است. ابوعبدالله در سال 359 ق قاضي نيشابور شد و نزد شاهان آل بويه و ساماني حرمت و تقرب داشت. کتاب معروف او در حديث، المستدرک بين الصحيحين است. کتاب تاريخ نيشابور يا تاريخ علماي نيشابور تاليف ديگر اوست.