فارسی
چهارشنبه 09 خرداد 1403 - الاربعاء 20 ذي القعدة 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 0
تاریخ انتشار : 5 بهمن 1391 ساعت 9:09 بعد از ظهر

كليساهاى خالى ورونق مساجد در فرائسه .

 کلیساهای خالی در کنار رشد مساجد و حضور پررنگ مسلمانان فرانسه

اندیشکده «گیت‌استون» نوشت: آمارها حکایت از رشد فزاینده اسلام در فرانسه دارند و مسلمانان مهاجر نیز از تمامی ابزارها برای دفاع از شریعت اسلامی استفاده می‌کنند. 

کلیساهای خالی در کنار رشد مساجد و حضور پررنگ مسلمانان فرانسه

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ اندیشکده «گیت‌استون» در بخش پایانی گزارش خود به قلم «سورن کرن» به «مشکلات مسلمانان در فرانسه و تلاش‌های آن‌ها در راه دفاع از شریعت اسلامی در این کشور» اشاره کرده و می‌نویسد: دولت فرانسه در ماه اوت اعلام کرد که قصد افزایش نظارت پلیس را در 15 منطقه جرم خیز دارد و این در واقع تلاش در جهت تثبیت نظارت بر مناطق مسلمان نشین است. وزارت کشور فرانسه مناطق مسلمان نشین، مارسی، استراسبورگ، لیل و آمینز را جز مناطق جرم خیز مشخص کرد.

براساس این گزارش، اعمال قانون در مناطق جرم‌خیز از ماه سپتامبر هنگامی آغاز شد که «مانوئل والس»، وزیر کشور نیروی ضد شورش و کارآگاهان را در نواحی مورد نظر مستقر کرد و امید می‌رود که سبک آمریکای شمالی نبرد علیه جرم بتواند مانع از وقوع ناآرامی در اطراف شهرهای فرانسه شود. اگراین اقدام‌ها نتیجه دهند، انتظار می‌رود تا «والس»، بیش از 40 منطقه دیگر جرم خیز را تا تابستان 2013 معرفی کند.

بسیاری از این مناطق جدید در مجاورت مناطق مسلمان نشین هستند که دولت اسبق ورود پلیس به آن‌ها را ممنوع ساخته بود. در آخرین شمارش 751 منطقه ویژه و خیابان‌های علامت‌گذاری شده توسط نقشه‌های ماهواره‌ای معین شده‌اند. برآورد می‌شود که 5 میلیون مسلمان فرانسوی در این مناطق باشند.

 *برخوردهای مغرضانه پلیس فرانسه با جوامع مسلمان مهاجر

حدود 100 جوان مسلمان منطقه فقیرنشین «فافت بروسولت» از نواحی آمینز در ماه اوت بعد از این‌که پلیس یک مرد مسلمان را به دلیل رانندگی بدون گواهینامه دستگیر کرد دست به شورش زدند. مسلمانان منطقه این دستگیری را بی‌دلیل عنوان داشتند زیرا بسیاری از مردم منطقه در آن موقع برای تشیع جنازه «نادر حاجی»، جوان 20 ساله الجزایری که در تصادف با موتور سیکلت در 9 اوت کشته شده بود حضور داشتند. پلیس البته مدعی وجود مواد آتش زا در بین جوانان مسلمان دستگیر شده شد.

در واکنش به این امر در ماه اوت حدود 150 پلیس و نیروی ضد شورش در منطقه «فافت» مستقر شدند و از گازهای اشک آور، گلوله‌های پلاستیکی و حتی یک بالگرد استفاده کردند.

«گیلس دیمیلی» شهردار سوسیالیست شهر «آمینز» در این‌باره گفت: «ناآرامی نشانگر رواج بی‌قانونی است که از سوی برخی جوانان دردسرساز ایجاد شد. ما مدت زمانی است که در شب شاهد ناآرامی هستیم.»

 *نقش پررنگ ائمه جماعت مساجد در ارشاد مسلمانان و جوانان

در آن هنگام دو تن از ائمه جماعت‌ منطقه «باگتل» با حضور در مناطق آشوب زده از جوانان درخواست کردند تا به ناآرامی‌ها پایان دهند. «سیالی لاهوری»، یکی از این امام جماعت‌ها در این باره گفت: «ما در افغانستان یا بوسنی زندگی نمی‌کنیم ما در فرانسه و در میرایل هستیم.»

در این میان «مانوئل والس»، وزیر کشور فرانسه در سپتامبر مسجد جامع استراسبورگ که دومین مسجد بزرگ این کشور است را افتتاح کرد. این مسجد 14000 هزار متر مربع و 1500 صندلی برای اجرای مراسم داشت و تنها کمی کوچکتر از مسجد جامع «اوری» در «کوکرنز» در جنوب پاریس است.

 *حمله لفظی مقامات ارشد فرانسه به مسلمانان

والس در افتتاح این مراسم در ابتدا گفت: «مسلمانان فرانسه بابت ساخت این مسجد باید به خود تبریک گویند. اسلام در فرانسه می‌درخشد و با قدرت آرامش خود را حفظ می‌کند. این مسجد جایگاه تمام وکمالی در فرانسه دارد.»

البته والس هشداری نیز به مسلمانان داد و گفت: «آن‌هایی که به ارزش‌های ما حمله می‌کنند، آن‌هایی که حقوق بانوان را نادیده می‌گیرند جایی در جمهوری فرانسه ندارند. آن‌هایی که به اساس جامعه ما حمله می‌کنند نباید این‌جا بمانند.»

 * رواج کلیساهای خالی از جمعیت در کنار رشد مساجد و حضور پررنگ مسلمانان

در ماه اکتبر بابت تبدیل یک کلیسای خالی به مسجد در شهرستان «ویرزان» در مرکز فرانسه تنشی رخ داد. نتیجه آن شد که مقام‌های کلیسای کاتولیک در ویرزان گفتند که دیگر نمی‌خواهند هزینه‌های کلیسای خالی را تقبل کنند و در نتیجه این کلیسا را به قیمت 220000 هزار دلار به یک سازمان مسلمان مراکشی که اعضایش می‌خواستند آن را به مسجد تبدیل کنند فروختند.

در این رابطه «آلن کراث»، کشیش کلیسای فوق در گفتگو با هفته‌نامه «نول آبزرواتر» گفت: «جامعه مسیحی همانند سابق به دین اهمیت نمی‌دهد. حال مسلمانان می‌‌توانند با خرید این بنا مراسم و جشن‌های مذهبی خود را در آن برگزار کنند.»

این سخنان البته با جنجال برخی شهروندان محلی که مخالف تبدیل کلیسا به مسجد بودند مواجه شد.

 *حمله به مساجد از سوی اوباشان جوان فرانسوی

بعداز این ماجرا حدود 70 جوان عضو یک گروه محافظه‌کار فرانسوی در ماه اکتبر در نزدیکی شهر پویترز و در اعتراض به مسلمانان مسجد این منطقه را اشغال کردند. این رویداد در واکنش به رشد فزاینده اسلام در فرانسه بود و جوانان با رفتن به پشت بام این مکان مقدس پارچه‌هایی که نام آن گروه «نسل 732» سالی که «چارلز مارتل» حمله ارتش مسلمانان به شمال شهر پویترز را متوقف کرد آویزان کردند.

 * رشد فزاینده اسلام و نگرانی‌های ضد اسلام‌گراهای فرانسه

نظر سنجی جدید در ماه نوامبر نشان داد که اکثر مردم فرانسه معتقدند اسلام در جامعه فرانسه بسیار نفوذ کرده است.

 *نگرانی بابت حضور بالای مسلمانان مهاجر در فرانسه

این نظر سنجی حکایت از حس غیرمسلمانان فرانسه به دین اسلام داشت. همچنین مشخص شد که رای دهندگان فرانسوی به‌طور فزاینده‌ای درباره مهاجرت بالای مسلمانان دیگر کشورها به فرانسه نگران هستند زیرا این امر موجب ایجاد جامعه چند فرهنگی می‌شود.

 اهانت به ساحت مقدس پیامبر اسلام در کنار اتحاد مسلمانان و پیروزی در دعاوی حقوقی

در 19 دسامبر دو گروه مسلمان مقیم فرانسه دعوی حقوقی سنگینی را علیه یک مجله فکاهی فرانسوی که تصویر نامناسبی از پیامبر اسلام را چاپ کرده بود انجام دادند.

اعضای اتحادیه الجزایری دموکراتیک «صلح و پیشرفت» و اتحادیه مسلمان عرب 1 میلیون دلار غرامت از هفته‌نامه فرانسوی بابت انتشار تصاویر نامربوط دریافت کردند. آن‌ها گفتند که در این دعوی حقوقی از اسلام دفاع شد.

بعد از این ماجرا چندین حمله با بمب‌های آتش‌زا به دلیل انتشار تصاویر نامناسب علیه پیامبر اسلام در برخی مراکز صورت گرفت.

باید گفت که حمله با بمب‌های آتش زا و دعاوی حقوقی ابزار مسلمانان در دفاع از شریعت خود است و البته علامتی از تشدید جدی جنگ طولانی مدت اسلام برای آزادی بیان در فرانسه است. مسلمانان مهاجر و هواداران چند فرهنگی در فرانسه از دعاوی حقوقی، جنگ لفظی و حتی اقدامات جهادی تا مباحثات آرام برای رشد اسلام در فرانسه استفاده می‌کنند.

 

................
پایان پیام/ 218

 


 

0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

سومین نشست از سلسله نشست‌های «ترجمهٔ متون مقدس؛ ...
دومین نشست از سلسله نشست‌های «ترجمهٔ متون مقدس؛ ...
پیام تسلیت استاد انصاریان
اولین نشست از سلسله نشست‌های «ترجمهٔ متون مقدس؛ ...
حضور انتشارات دارالعرفان و تازه‌های نشر در سی و ...
گزارش خبری اولین نشست از سلسله نشست‌های اخلاق و ...
پیام استاد انصاریان پیرامون عملیات وعده صادق
اعلام برنامه مراسم شب‌های قدر رمضان 1403
برنامه سخنرانی استاد انصاریان در ماه رمضان اعلام ...
مراسم نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد انصاریان ...

بیشترین بازدید این مجموعه

آشنایی با مركز علمی تحقیقاتی دارالعرفان الشیعی
تشرف يک مسيحي استراليايي به اسلام در قم
برگزاری همايش بازارهای مالی اسلامی در ابوظبی
پیام تسلیت رییس مجلس به مناسبت درگذشته حاج رضا ...
90 فایده در دعا برای فرج امام زمان (عج)
تشریح برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر حضرت معصومه(س)
بر زائر امام حسین چه چیز واجب است؟
سالروز وفات عمه سادات؛ کسی که اولین گنبد را بر ...
پیش بینی تشرف ۳۰ ميليون زائر به کربلا در رویداد ...
استاد انصاریان: سعادت ابدی در گرو شناسایی انسان ...

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^