فارسی
جمعه 25 خرداد 1403 - الجمعة 6 ذي الحجة 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 0

شیرین‏ترین غذاى عالم

معمولاً شیره بسیارى از گل ها تلخ است ؛ اما زنبور عسل، آن را به عسل شیرین تبدیل مى کند :«وَ اَوْحَى رَبُّکَ اِلَى النَّحْلِ»2.و پروردگار تو به زنبور عسل الهام کرد.خداوند مى گوید : باطن زنبور، به وحى من وصل است. چون در بهار، با زنبور سخن مى گویم و او را هدایت مى کنم:«اَنِ اتَّخِذِى مِنَ الْجِبَالِ بُیُوتاً وَ مِنَ الشَّجَرِ وَ مِمَّا یَعْرِشُونَ * ثُمَّ کُلِى مِن کُلِّ الَّثمَرَ تِ»3.از کوه ها و درختان و آن چه [ از دار بست هایى ] که [ مردم ] بر مى افرازند ، براى خود، خانه هایى برگیر . آن گاه از همه محصولات و میوه ها بخور .

خداوند مى گوید : من چهار مطلب را به زنبور مى گویم : نخست در دل کوه ها و روى درخت هاى بلند لانه درست کن. کار لانه سازى را که به پایان بردى، بر روى گیاهان بنشین و از شیره آن ها بخور. این شیره، گاهى تلخ است ؛ ولى زنبور به دنبال وحى پروردگار، این شیره تلخ را مى خورد ؛ چون از دستور پروردگارش اطاعت مى کند. آن گاه خداوند مى فرماید :«یَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ اَلْوَ نُهُ فِیهِ شِفَاءٌ لِّلنَّاسِ»4.از شکم آنها [ شهدى ] نوشیدنى با رنگ هاى گوناگون بیرون مى آید که در آن، درمانى براى مردم است .

این آشامیدنى، به گونه اى است که میکروب به آن راه ندارد. عسل خالص و سالمى که زنبورش غذاى مصنوعى نخورده باشد و از طبیعت غذا گرفته باشد، اگر هزار سال هم بماند، فاسد نمى شود.زنبور این تلخى را تحمل مى کند ؛ ولى نتیجه این تلخى، شیرین ترین و زیباترین ماده غذایى عالم است. امیرالمومنین علیه السلام مى فرماید : در دنیا هیچ ماده غذایى اى، شیرین تر از عسل وجود ندارد.

 

0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

رسول خدا(ص) از زبان امام حسين(ع)
تصفيه دل‏
روى گردانى از توبه
پیامك های ادبی مهدویت
عدالت در خرید و فروش
مراحل مختلف شكل‏گيرى انسان در رحم مادر دوران ماه ...
ركوع، مظهر خشوع‏
آداب اوقات نماز
دیدگاه امیرالمومنین
استعاذه، در كلام كاشفى‏

بیشترین بازدید این مجموعه

عدالت در خرید و فروش
مراحل سیر نفس (اسفار اربعه)
روى گردانى از توبه
دیدگاه امیرالمومنین
معاد
معرفی دعاى كميل
استعاذه، در كلام كاشفى‏
ركوع، مظهر خشوع‏
رسول خدا(ص) از زبان امام حسين(ع)
صبحی که با نام حسین (ع) آغاز می شود گزارش تصویری / ...

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^