فارسی
شنبه 26 خرداد 1403 - السبت 7 ذي الحجة 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 4
100% این مطلب را پسندیده اند

عظمت نماز شب

عارف بزرگ، مرحوم حاج ميرزا جواد آقا ملكى در « اسرار الصلاة » خود درباره تهجد و بيدراى شب مى‏فرمايد: از جمله نوافلى كه خيلى بر انجام آن تأكيد شده نماز شب است و تو از بزرگى و عظمت اين حقيقت بى‏خبرى؛ اين واقعيت نورى است در برابر تاريكى و انسى است از وحشت و خلوتى است از كثرت.
عظمت نماز شب

از امام صادق عليه السلام رسيده: نماز شب علت خشنودى حق و عشق ملائكه و سنت انبيا و نور معرفت و ريشه ايمان و راحت بدن و موجب تنفر شيطان و سلاح عليه دشمنان و موجب قبولى دعا و پذيرش اعمال و بركت در روزى و واسطه و شفيع بين انسان و ملك الموت و چراغ قبر و فرش گور و جواب منكر و نكير و مونس آدمى در قبر تا قيامت است و به وقت قيامت سايه بالا سر و تاج سر و لباس بدن و نورى است كه پيشاپيش انسان در حركت است. و نماز شب، پوششى بين انسان و آتش و حجتى بين آدمى و خداوند و مايه سنگينى ميزان و گذرنامه عبور از صراط و كليد بهشت است.
و نيز در روايت آمده: خانه هايى كه در آن نماز شب خوانده مى شود و قرآن تلاوت مى گردد، به همان گونه كه ستارگان بر اهل زمين مى درخشند، اين بيوت هم بر اهل آسمان مى درخشند.
رسول خدا صلى الله عليه و آله سه بار على عليه السلام را در يك مجلس سفارش به نماز شب كردند و فرمودند:
آيا به آنان كه نماز شب مى گزارند نمى نگريد؟ اينان زيباترين مردم هستند؛ زيرا كه آن ها در شب براى پروردگار نمازگزاردند و خداوند هم از نور خود بر آن ها پوشاند.
غير آيات قرآن، رواياتى كه در فضيلت نماز شب رسيده در حد تواتر است.
خداوند متعال در قرآن مجيد مى فرمايد: وَمِنَ الَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَّكَ عَسَى أَن يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَاماً مَّحمُوداً.
و پاسى از شب را براى عبادت و بندگى بيدار باش كه اين افزون [ بر واجب ] ويژه توست، اميد است پروردگارت تو را [ به سبب اين عبادت ويژه ] به جايگاهى ستوده برانگيزد.
عبد براى آماده كردن خود جهت تهجد بايد مراقب وضع خود باشد و از وظايف و آداب آنچه را مناسب حال خود مى نگرد و تشخيص مى دهد عمل كند؛ گذشتگان ما از اهل اللّه سعى و كوششان در تحصيل رقّت و نرم ساختن دل بود و براى دست يافتن به آن و ساير حالات عاليه به بعضى از حالات، مثل پوشيدن لباس هاى زبر و خشن و... و در خاك غلتيدن و اعضاى بدن را نزديك آتش بردن و پاشيدن خاك بر سر و روى خود و دخول در گورها و نداى مردگان و ملامت خويش و خطاب به خود به عقاب هاى قرآنى و اختيار دعاها و مناجات هايى كه به دل آتش مى زند، متوسل مى شدند.
نماز شب، آبروى عبد نزد مولا و مركب حركت به سوى مقام قرب و وصال حضرت دوست است؛ شب را از خوراك و خواب كم كن تا بتوانى برخيزى و چون برخاستى با كمال خضوع و خشوع به پيشگاه مولايت بشتاب و از حضرت او آنچه مى خواهى بخواه كه اگر شرايط استجابت دعا در تو جمع باشد بدون شك دعايت مستجاب و به تمام خواسته هاى دنيوى و اخروى خود خواهى رسيد، علاوه بر اين همان طور كه حضرت صادق عليه السلام در متن روايت فرموده اند: نماز شب علت پاكى و طهارت درون تو است.


منبع : برگرفته از کتاب عرفان اسلامی استاد حسین انصاریان
0
100% (نفر 4)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

همسایه امام صادق (علیه السلام)
سفر تبليغي استاد انصاريان به استان كرمان.
انسان‏هاى پست‏تر از حيوان
برنامه های سفر استاد حسین انصاریان به کرمان ...
كرامت حج خانه خدا
طالبان حضرت حق
عارفانه: مجموعه داستانهاي عرفان اسلامي اثراستاد ...
ابن سیرین و تعبیر خواب
شرح دعاء كميل
داروى امراض نفسانى

بیشترین بازدید این مجموعه

عدالت در خرید و فروش
ابن سیرین و تعبیر خواب
روى گردانى از توبه
حبیب بن مظاهر اسدى
چهار حق واجب اخلاقى
مراحل مختلف شكل‏گيرى انسان در رحم مادر دوران ماه ...
سفر تبليغي استاد انصاريان به استان كرمان.
برنامه های سفر استاد حسین انصاریان به کرمان ...
پیامك های ادبی مهدویت
تصفيه دل‏

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^