فارسی
يكشنبه 06 خرداد 1403 - الاحد 17 ذي القعدة 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 2
100% این مطلب را پسندیده اند

فضیلت دعا برای امام زمان(عج)

محدث نوری نقل می کند در کنار حرم عسکریین علیه السلام شخصی بود به نام آقا محمد به نقل از مادرش نوری در سرداب مشغول به خواندن دعای ندبه بود که حضرت مهدی (عج) در آنجا می آیند و با او ملاقات می کنند.
 فضیلت دعا برای امام زمان(عج)

 دعاها و زیارات وارده درباره حضرت مهدی (عج) در بین شیعیان بسیار مهم تلقی شده و مردم بسیار به آن دعاها و زیارات می پردازند. زیرا حضرت مهدی صاحب عصر و زمان و امید ما به حساب می آید. با توجه به روایات، دعا برای سلامتی حضرت صاحب الزمان بسیار سفارش شده است به طوری که گفته شده امام صادق علیه السلام در تعقیب نمازشان بسیار و بیشتر از دعا برای خویش برای امام زمان علیه السلام دعا می کردند.
با توجه به این روایت وارده، اهمیت بسیار دعا کردن برای حضرت مهدی (عج) روشن می شود. دعا برای سلامتی حضرت مهدی آثار و برکات فراوانی هم دارد. از جمله اینکه دعا برای آن حضرت باعث ازدیاد محبت آن حضرت به ما خواهد شد. ارتباط قلبی ما با حضرت زیاد می شود و از طرف دیگر دعا برای سلامتی آن حضرت موجب می شود که مردم از بلاهای طبیعی دور بمانند. دعا باعث زنده نگه داشتن یاد امام در دل ما می باشد. دعا برای فرج آن حضرت باعث گشایش در زندگیمان خواهد بود و خیلی آثار و برکات دیگری دارد که قابل شمارش نمی باشد.
در توقیع شریفی که از حضرت صاحب الزمان آمده است، حضرت می فرمایند: واکثروا الدعاء بتعجیل الفرج (برای تعجیل در فرج بسیار دعا کنید) برآوردن حاجت مومن بسیار ارزنده و مهم می باشد.امام در این جمله از ما خواسته اند تا دعا برای تعجیل فرج کنیم پس برآوردن چنین حاجتی بسیار ارزنده و برکات فراوان دارد. امام صادق علیه السلام می فرمایند: (هر کس در برآوردن حاجت برادر مسلمان خود گام بردارد و در آن جدیت کند و خداوند برآورده شدن آن حاجت را به دست او قرار دهد، خداوند تعالی برایش ثواب یک حج و یک عمره و اعتکاف دو ماه مسجد الحرام و روزه آنها را می نویسد و اگر در آن تلاش کند ولی برآورده شدن این حاجت را به دست او قرار ندهد خداوند یک حج و یک عمره برای او خواهد نوشت.در روایتی دیگر که از رسول خدا نقل شده است، حضرت محمد (ص) می فرمایند: هر کس در جهت روا ساختن حاجت برادر مومن خویش که رضای خدای در آن باشد و برای او مصلحتی در آن هست تلاش کند مثل آ ن است که خدای عزوجل را هزار سال خدمت کرده و یک چشم بر هم زدن در معصیت او نیفتاده باشد.
همه این روایات حاکی از آثار و نتایج دعا برای حضرت مهدی (عج) می باشد و اهمیت این موضوع را نشان می دهد اما همان طور که اشاره شد دعاها و زیارات بسیاری در رابطه با امام زمان وجود دارد و یا از ناحیه خود امام به دست ما رسیده است.
در این مطلب تا حد توان به توضیح و بررسی بعضی از این ادعیه می پردازیم؛ دعای عهد: اللهم رب النور العظیم و رب اکرسی الرفیع ... حضرت امام صادق علیه السلام درباره دعای عهد می فرمایند: هر کس با این عهد چهل روز به درگاه خداوند دعا کند از یاران قائم ما خواهد شد و اگر قبل از ظهور حضرت مهدی بمیرد خداوند در وقت ظهور، او را از قبرش بیرون می آورد تا در خدمت آن حضرت باشد و به ازای هر کلمه هزار حسنه به او عطا کند و هزار گناه را از او محو گرداند. این دعا مستحب است هر روز صبح پس از نماز صبح خوانده شود.دعای عهد، دعای تجدید بیعت با حضرت صاحب الزمان می باشد و بر خواندن آن در روز جمعه تاکید شده است. یک دعای عهد دیگری هم داریم که این گونه شروع شده: اللهم یا اله الالهه. یا واحد یا احد یا آخر الآخرین و یا قاهر القاهرین ...که امام باقر علیه السلام درباره آن فرموده اند: هر کس در همه عمرش یک بار این دعا را بخواند جزء بندگان نوشته خواهد شد. زمانی که حضرت مهدی ظهور کنند او را به اسم خودش و پدرش صدا زنند و نامه ای را به او دهند و گویند: این نامه عهدی است که در دنیا با ما بسته ای.

● دعای ندبه
دعای ندبه را امام صادق علیه السلام به شیعیان زمان خویش آموختند و امر فرمودند که این دعا در اعیاد ۴ گانه جمعه، فطر، غدیر و قربان خوانده شود. همچنین در زمان غیبت حضرت صاحب الزمان این دعا می تواند باعث تجدید عهد و میثاق با صاحب الزمان (عج) باشد. این دعا بیان تاریخی از حضور اولیای خدا بر روی زمین تا حضرت  مهدی (عج) می باشد. صدرالاسلام همدانی در کتاب خود (تکالیف الآنام) در رابطه با فضیلت دعای ندبه گفته است: هرگاه در جایی با حضور قلب و اخلاص تمام و توجه به مضامین عالی آن خوانده شود نه تنهاعنایت و توجه امام زمان را به آن مکان جلب می کند بلکه باعث حضور حضرت در آنجا می گردد.
بسیاری از اولیا با خواندن این دعا با حضرت مهدی (عج) ملاقات داشته اند.
محدث نوری نقل می کند در کنار حرم عسکریین علیه السلام شخصی بود به نام آقا محمد به نقل از مادرش نوری در سرداب مشغول به خواندن دعای ندبه بود که حضرت مهدی (عج) در آنجا می آیند و با او ملاقات می کنند.
● زیارت آل یاسین
زیارت آل یاسین از جمله مشهورترین زیاراتی است که در توقیع حضرت صاحب الزمان (عج) به محمد حمیری گفته شده است. حضرت درباره این زیارت به محمد حمیری فرمودند: هرگاه خواستید به واسطه ما به خداوند تعالی و نیز به سوی ما توجه کرده و روی آورید پس همان گونه که خداوند فرموده است بگویید: (سلام علی آل یاسین ...) این زیارت با ۲۲ سلام شروع می شود و با گواه گرفتن حضرت مهدی با عترت پیامبر (ص) تجدید عهد می کند.
● زیارت جامعه کبیره
زیارت جامعه کبیره از جمله کامل ترین زیارات می باشد که در آن می توان تمامی ائمه (ع) را زیارت کرد. علامه مجلسی (ره) در این رابطه گفته است: در رویای صادقه امام رضا علیه السلام را زیارت کردم که مرا به خواندن این زیارت تاکید کرده است.  این زیارت از حضرت امام هادی علیه السلام نقل شده است. علامه مجلسی می گوید: در عالم مکاشفه امام زمان را دیدم و به خواندن زیارت مشغول شدم. بعد از اتمام آن، حضرت فرمودند: زیارت خوبی است.
● دعای توسل به حضرت
در این باب به سه دعا اشاره می کنم:
دعای توسل ۱ یا فارس الحجاز ادرکنی
روایت شده است که اگر این دعا را در هنگام گرفتاری و سختی در صحرا ۷ بار بخوانی حضرت مهدی (عج) تو را یاری خواهد کرد.
توسل دیگر: روایت شده هر کسی که
گرفتاری اش شدت یابد ۷۰ بار بگوید؛
یا الله یا محمد یا علی یا فاطمه یا صاحب الزمان
ادرکنی ولاتهلکنی در کتاب علامه عراقی در داستان ملا قاسم رشتی که خدمت امام زمان رسیده بود هست که ملا قاسم دعایی را برای توسل به حضرت آموخته اند:
یا محمد یا علی یا فاطمه یا صاحب الزمان ادرکنی و لا تهلکنی
● دعای عبرات
اللهم انی اسالک یا راحم العبرات ...
این دعای مشکل گشا از امام صادق علیه السلام روایت شده است و حضرت صاحب الزمان (عج) در رابطه با آن فرموده اند که در هنگام امور مهم و مشکلات بزرگ، این دعا باعث رفع مشکل خواهد شد.


منبع : پایگاه آفتاب
0
100% (نفر 2)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

اهمّیت همسایه داری
نموداری از مشکلات منتهی به عصر ظهور
بزرگترین واجب!
رفاقت با امام زمان(عج)
تفاوت نعمت و رزق و برکت
نگاهی به قرآن كریم
روزه در کلام امام علی (ع)
رمضان از دیدگاه استاد انصاریان
جایگاه ویژه شب قدر
ساختار کلی اخلاق اسلامی

بیشترین بازدید این مجموعه

ازدواج حضرت علی علیه السلام با حضرت فاطمه زهرا ...
پاداش شهادت
خانه از نظر اسلام‏
واژه شيعه در قرآن مجيد
حضور امام حسین(ع) بر بالین شیعیان هنگام مرگ و عالم ...
دورنمایی از عصر امام عسکری(ع)
آیا تصویر امام زمان را دیده اید؟!
مسیری که بر اهل بیت خیلی سخت گذشت
سهولت در زندگی
متن دعای معراج + ترجمه

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^