فارسی
جمعه 17 آذر 1402 - الجمعة 25 جمادى الاول 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 0

تقوا وسیله رزق بی حساب!

 یکی از اصولی که در قرآن پیرامون رزق بیان شده است، کسب تقوا و زیبنده شدن به این صفت انسانی می باشد . به عبارتی تقوا ؛ حالتی است که انسان خودش را در برابر انجام گناه واکسینه می کند و به سمت آن نمی رود، در چنین حالتی است که خداوند هرگز چنین انسانی را در بن بست های سخت مادی زندگی گرفتار نخواهد کرد .
● کسب سود، به دروغ گفتن نیست!
برخلاف عده ای که فکر می کنند اگر دروغ بگویند سود بیشتری کسب می کنند ، قرآن می فرماید : نان توی تقوا است ؛ «وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ وَمَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا» (طلاق/۳ ۲)
● سردرگمی ها، نتیجه بی تقوایی است
هر کس در زندگی گیج و سردرگم است و مرتباً کاسه ی چه کنم چه کنم به دست گرفته ، پیداست که تقوا ندارند ؛ چرا که قرآن قول داده هر کس تقوا داشته باشد به درد نمی دانم و چه کنم گرفتار نمی شود . به عبارتی روزی فرد با تقوا ، از راهی که فکرش را نمی کند ، به او داده می شود . اگر ما به این آیه ایمان داشته باشیم در معامله و کسب و کارهایمان ، دزدی و کلک را رها خواهیم کرد ؛ « وَاللَّهُ فَضَّلَ بَعْضَکُمْ عَلَی بَعْضٍ فِی الرِّزْقِ ؛ خداوند رزق بعضی ها را زیاد می دهد.»(نحل/۷۱ )
● وجود تفاوت ها ، دلیلی برای شکوفایی استعداد بشر
دو نفر برای ماهیگیری به کنار دریا رفته و تور می اندازند ، تور را که بالا می کشند یکی سه تا ماهی گرفته یکی پنج تا . آن آقایی که پنج تا ماهی گرفته هیچ قراردادی با ساحل با ماهی ها و با دریا نبسته ، در حقیقت این را خدا به او داده است .  به هر حال این تفاوتها باید باشند تا انسان استعدادهایش شکوفا بشود، اگر همه مردم یک جور باشند معلوم نمی شود، چی کسی صبر دارد ، چه کسی قناعت می کند ، چه کسی شجاعت دارد و چه کسی ندارد ؛ خدا به یکی می دهد ببیند غرور او را می گیرد یا نه ؟! به یکی نمی دهند ببینید صبر می کند ؟!
در گردنه ها و جاده های پر شیب و خطرناک است که به یک نفر نمره ی عالی در رانندگی داده می شود ، وگرنه توی خیابان صاف خیلی مشخص نمی شود که توانایی هرکس در رانندگی چه قدر است !
اگر ما به این آیه ایمان داشته باشیم در معامله و کسب و کارهایمان ، دزدی و کلک را رها خواهیم کرد ؛ « وَاللَّهُ فَضَّلَ بَعْضَکُمْ عَلَی بَعْضٍ فِی الرِّزْقِ؛ خداوند رزق بعضی ها را زیاد می دهد»عزت را از غیر خدا طلب نکنیم!
گاهی انسان می خواهد عزیز شود ، خود را وابسته به کسی یا چیزی می کند ؛می گوید ما وابسته به آمریکا می شویم که عزت آمریکا ما را هم حفظ کند ، قرآن میفرماید : «فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا» (نساء/۱۳۹ ) ، «أَنَّ الْقُوَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا» (بقره/۱۶۵ ) ؛ چه می گویی ، این حرف ها چیست که می زنید ؟! قدرت دست خداست ، بعد هم خدا ما را مسخره می کند و می فرماید : «أَیَبْتَغُونَ عِنْدَهُمْ الْعِزَّةَ فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا» ( نساء/۱۳۹ ) تو عزتت را از او می خواهی؟ ؛ « إِنَّمَا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْثَانًا وَتَخْلُقُونَ إِفْکًا إِنَّ الَّذِینَ تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَا یَمْلِکُونَ لَکُمْ رِزْقًا فَابْتَغُوا عِنْدَ اللَّهِ الرِّزْقَ وَاعْبُدُوهُ وَاشْکُرُوا لَهُ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ ؛ غیر خدایی که پهلوی او مثل طناب خم می شوی نمیتوانند برای تو رزق بشوند» (عنکبوت/۱۷)
● آیا آنچه داریم ، حقیقتاً رزق ما است؟
شخصی گفت من با یک سیب آبروی امام صادق(علیه السلام) را می ریزم . گفتند چه جوری؟ گفت می روم و می گویم : ای امام این رزق من هست یا نه؟ اگر امام گفت رزق تو نیست ، سیب را می خورم تا بگویم تو دروغ گفتی؛ اگر گفت رزق تو هست ، نمی خورم و آنرا لگد می کنم . به پیش امام رفت و گفت : این سیب رزق من هست یا نه؟ امام فرمود : اگر از گلویت پائین برود ، معلوم می شود که رزق تو است ! فرد مخالف و معاند دیگر نمی دانست چه کند و گیج شد.( گاهی آدم از نعمات برخوردار است اما در حقیقت آنچه در دست دارد رزق او نیست .) ( بحار الانوار ، ج ۲۰ ، ص ۲۱۴ )
● گناه مانعی برای کسب رزق
«اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِیَ الذُّنُوبَ الَّتِی تُغَیِّرُ النِّعَمَ»(إقبال الأعمال ، ص ۷۰۶) گناه رزق را قیچی می کند ؛ رزق دخترهای جوان پاک، همسر پاک و خوب است اما گاه متأسفانه دختر با گناهانش، خودنمایی هایش، اهمیت ندادن به نماز و ... باعث می شود که رزق همسر خوب داشتن را از خود دور کند و شایسته مردی هرزه و ناپاک گردد .  رزق پسری جوان یک همسر خوب بود اما با چشم چرانی ها و هرزه گری هایش ، همسری ناشایست و بد را نصیب خود می کند .  برای رزق دو کانال وجود دارد ؛ کانال یک : تلاش ، کانال دو : دعا . با اینکه دادن ها و گرفتن ها از آنِ خداوند است ،اما در عین حال باید تلاش کرد و از دعا غافل نبود عواملی برای ازدیاد رزق بین الطلوعین دنبال کار رفتن در رزق اثر دارد ، نماز شب رزق را گوارا می کند ، استغفار و عذرخواهی از گناه در رزق اثر دارد . شکر نعمت رزق را زیاد می کند؛ « لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ» ( إبراهیم/۷)
● نیت گناه ، رزق را کم می کند!
سوره قلم داستانی را نقل می کند که چند برادر باغ میوه ای داشتند . پدر آنها در طول زندگیش نعماتی از باغ را که کسب می کرد تقسیم می کرد و قسمتی را به فقرا می داد . پسران نیت کردند که بعد از پدر از این میوه ها به احدی ندهند . زمانی که پدر مرد ، نقشه کشیدند برای آنکه نیازمندان طبق کار هرروزشان به در باغ نیایند و درخواستی نداشته باشند ، سحر بروند و میوه هارا بچینند که کسی نفهمد و به آنها بگویند که امسال باغ میوه ای نداشته است .وقتی خوابیدند ، صاعقه ای آسمانی آمد : «فَأَصْبَحَتْ کَالصَّرِیمِ فَتَنَادَوا مُصْبِحِینَ ؛ سحر بلند شدند دیدند که باغ آنها تبدیل به خاکستر شده است . » (قلم ؛ ۲۰ و ۲۱)
● نتیجه گیری :
در یک جمع بندی می توان گفت : برای رزق دو کانال وجود دارد ؛ کانال یک : تلاش ، کانال دو : دعا . با اینکه دادن ها و گرفتن ها از آنِ خداوند است ،اما در عین حال باید تلاش کرد و از دعا غافل نبود .


منبع : پایگاه آفتاب
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

یک اربعین ازمجید لشکری
شافعان در قرآن و روایات
بهترین هدیه خدا به انسان
کثرت صلوات، ریشه گناه را می خشکاند
کارهایی که سکرات موت را کم می کنند!
یک بحث علمی درباره معجزه
آل یزید و یزیدیان
انواع تربیت های خداوند
تحقيقى پیرامون اربعين حسينى (1)
رمضان؛ راه سعادت

بیشترین بازدید این مجموعه

قرآن و صله رحم
منافع حجاب
هم کفوى در ازدواج
گفته‌هایی از «جرج جرداق» درباره امام علی(ع)
خاخام روسی مسلمان شد
اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت
گذری بر فضایل حضرت زهرا سلام الله علیها
افزایش رزق و روزی با نسخه‌ امام جواد (ع)
کرامات و معجزات حضرت فاطمه زهرا (س) (2)
متن دعای معراج + ترجمه

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^