فارسی
جمعه 04 اسفند 1402 - الجمعة 12 شعبان 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
2
نفر 26
62% این مطلب را پسندیده اند

نجات دلقك دربار فرعون از عذاب‏

روزى هنرمندى كه به دربار فرعون مى‌آمد، فرعونيان و وكلا و وزرا را مى‌خنداند، آمد وارد دربار شود، مردى را با لباس و كفش معمولى، با چوبدستى ديد كه چهره‌اش به چوپانان مى‌ماند. تعجب كرد كه چنين كسى، با وضعى كه هيچ چيزش با دربار تناسب ندارد، اينجا براى چه كار آمده است؟

از مأمور دربار سؤال كرد: اين كيست؟ گفت: اين موسى بن عمران عليه‌السلام است.

گفت: عجب، اين با اين وضعيت مى‌خواهد اعلى خ حضرت و اطرافيان او را به دين خودش در آورد؟ گفت: بله.

اين هنرپيشه مقدارى حضرت موسى عليه‌السلام را ارزيابى كرد، به خانه رفت. چون هنرپيشه‌ها همه وسايل گريم را دارند، لباسى شبيه حضرت موسى عليه‌السلام را پوشيد و چوبدستى‌اى شبيه او برداشت و خود را شبيه حضرت كرد و به دربار آمد، گفت: به اعلى حضرت خبر بدهيد كه هنرپيشه دربار مى‌خواهد اداى اين چوپان بيابانگردى را كه مى‌گويد من پيغمبر هستم و از طرف خدا آمده‌ام، در بياورد.

گفتند: بيا. ادايى درآورد كه آن روز فرعون و فرعونيان از روزهاى ديگر بيشتر خنديدند. فرعون به او گفت: گاهى تو به لباس موسى در بيا و ما را از خستگى در بياور. از اين داستان مدتى گذشت. به فرموده خدا در قرآن مجيد: زمان غرق شدن فرعون و فرعونيان و نجات حضرت موسى عليه‌السلام و اهل ايمان رسيد.

خداوند به حضرت موسى عليه‌السلام گفت: شبانه كل مؤمنين را بردار و وارد رود نيل شو، من آب را از دوازده منفذ خشك باز مى‌كنم كه اين منافذ زمين باشد و دو ديوار آن از آب باشد و آب نيز به هم جمع نيايد.

خدا در قرآن مى‌فرمايد:

«مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيَانِ بَيْنَهُمَا بَرْزَخٌ لَّا يَبْغِيَانِ‌»  ميليون‌ها سال است كه در اين اقيانوس‌ها، رودخانه‌اى وسط آب از آب شيرين هست و دو طرف آن نيز آب تلخ و شور است. ميليون‌ها سال است كه آب آن طرف‌ با اين طرف مخلوط نمى‌شود. عكس بردارى ماهواره‌اى كرده‌اند، اين همه باد و طوفان مى‌آيد، ولى آب اين طرف با آن طرف مخلوط نمى‌شود.

 

فرمود: اى موسى! شبانه اهل ايمان را بردار و به آب بزن. اين‌ها مى‌فهمند كه شما داريد مى‌رويد. من آنها را حركت مى‌دهم كه به دنبال شما بيايند و وارد آب شوند. بنا بود آخرين نفر از قوم حضرت موسى عليه‌السلام كه بيرون مى‌آيد، آخرين نفر از افراد فرعون به داخل رود بيايد، بعد آب به هم بريزد و همه را خفه كند.

آنها همه نابود شدند، حضرت موسى عليه‌السلام و اهل ايمان نجات پيدا كردند. از جمله نجات يافتگان، آن هنرپيشه دربار بود. به حضرت موسى عليه‌السلام گفتند: او چرا غرق نشد؟ او كه حقوق بگير دربار بود و تو را مسخره مى‌كرد و آنها مى‌خنديدند؟

حضرت موسى عليه‌السلام از خدا پرسيد، خطاب رسيد: او چون در آن لباس‌ها و حركاتش به بنده محبوب من شباهت پيدا كرد، به خاطر همين شباهتش، نجات پيدا كرد.

 

 


منبع : پایگاه عرفان
2
62% (نفر 26)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

حسن فعلی و فاعلی، شرط قبولی اعمال
موضوعات اخلاقی - جلسه نهم - نماز الهي و شيطاني
ظلمت روى ظلمت
اهل ايمان و گناه كبيره‏
حلال و حرام مالی - جلسه نوزدهم (متن کامل +عناوین)
مفلحون در قرآن
دو گنج بزرگ برای رسیدن به نور قلب
معرفت در اسلام - جلسه هفدهم
توبۀ حقیقی در زمرۀ نیکی‌ها
پرهیز از خودرأیی

بیشترین بازدید این مجموعه

حلال و حرام مالی - جلسه نوزدهم (متن کامل +عناوین)
رزق و روزى خداوند
اهل ايمان و گناه كبيره‏
اثر پنجم تقوا: فضايل و ارزش‏ها
مفلحون در قرآن
ظلمت روى ظلمت
عنايت عام و عنايت خاص پروردگار
شکیبایی در برابر مشکلات - جلسه دوازدهم - (متن کامل ...
عشق و محبت
حسن فعلی و فاعلی، شرط قبولی اعمال

 
نظرات کاربر

داریوش
فحه بعد
پاسخ
4     1
20 مرداد 1390 ساعت 3:49 بعد از ظهر
oخوبه
پاسخ
4     0
20 مرداد 1390 ساعت 3:44 بعد از ظهر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^