فارسی
چهارشنبه 05 ارديبهشت 1403 - الاربعاء 14 شوال 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 2
100% این مطلب را پسندیده اند

اعتقاد داشتن به انتظار چه تاثیرهایی بر شخصیت فرد منظر دارد ؟

مقصود از انتظار فرج , حفظ آمادگى واصلاح فردى و ا جتماعى و زمینه سازى براى ظهور حضرت بقیةالله (ع)است .از روایات حضرات معصومین(ع) استفاده مىشود که انتظار ظهور حضرت مهدى(عج) برترین اعمال امت پیامبر عظیم الشأن اسلام است.
اعتقاد داشتن به انتظار چه تاثیرهایی بر شخصیت فرد منظر دارد ؟

تاثیر انتظار بر شخصیت فرد منتظر:

مهم ترین نقشی که انتظار بر فرد منتظر دارد صلابت او در درست کاری است . آن که در انتظار ظهور مصلح به سر مى برد, باید خود صالح باشد. منتظر به کسى گفته مى شود که از وضع موجود ناراحت باشد وبراى ایجاد وضع بهترى تلاش کند.

 

بر این اساس مى توان گفت : انتظار حکومت حق و عدالت مهدى (ع)از دوعنصر تشکیل شده است ; عنصر نفى و عنصر اثبات .

عنصر نفى , بیگانگى باوضع موجود و عنصر اثبات , خواهان وضع بهترى بودن است .نتیجه این انتظار مبارزه با عوامل ظلم و بیداد و فساد و خودسازى و خودیارى و جلب آمادگى جسمى و روحى براى شکل گیرى حکومت جهانى است .در این صورت انتظار یعنى آماده باش کامل . انتظار تمرین و ریاضت است . انتظاریک بسیج عمومى است .

 

انتظارى که به اندازه فرج اهمیت دارد و پاره و بخشى از فرج کلى الهى خوانده شده است , نمى تواند امرى ساده و حالتى بى اعتنا و روزگارى خالى ازتعهد و شور باشد... جامعه اى که از نظر اعتقاد و بصیرت و عمل و اخلاق وحضور و اقدام و آمادگى و ثبات و طهارت و زهد و شعور و شناخت و عدل واحسان , آن چنان که پیشوایان گفته و خواسته اند نباشد, چگونه منتظر محسوب خواهد گشت ؟!.. خلقى که در انتظار ظهور مصلح به سر مى برد, باید خود صالح باشد.منتظران واقعى علاوه بر این که بر اصلاح خویش مى کوشند, وظیفه خود مى دانند دیگران را نیز اصلاح کنند. .

 

مقصود از انتظار فرج , حفظ آمادگى واصلاح فردى و ا جتماعى و زمینه سازى براى ظهور حضرت بقیةالله (ع)است .از روایات حضرات معصومین(ع) استفاده مىشود که انتظار ظهور حضرت مهدى(عج) برترین اعمال امت پیامبر عظیم الشأن اسلام است. انتظارى که این همه ارزشمند است، عبارت است از انتظار سازنده در مقابل انتظار تخدیر کننده و منفى مىباشد.

 

انتظار سازنده داراى ویژگى هایى است، از جمله:

1- دین دارى. از خصوصیات انسان منتظر، دیندارى و دیانت پیشگى است، چرا که او منتظر پیاده شدن دین در جامعه است و چنین انتظارى باید همراه، با عمل به دین باشد. امام صادق(ع) فرمود: "براى صاحب الأمر غیبتى است طولانى. در این دوران هر کسى باید به دین خود چنگ زند".


2- پارسایى. منتظر حکومت مهدى موعود(عج) باید با تقوا باشد و خود را چنان که آن پیشوا دوست دارد بسازد، تا به لطف خدا در شمار یاران آن بزرگوار به حساب آید.امام صادق(ع) فرمود: "هر کس خوش دارد در شمار اصحاب قائم باشد، باید چشم به راه باشد و پارسایى پیشه کند".


3- عمل به وظیفه امر به معروف و نهى از منکر. انتظار واقعى موجب مىشود که منتظر، رضایت و خشنودى امام زمان(عج) را فراهم کند. مسلّم است که پیاده شدن معروف زدودن منکر از جامعه، رضایت آن امام را جلب مىکند و هدف اساسى قیام حضرت مهدى(عج) است.
پیامبر اسلام(ص) فرمود: "خوشا به حال کسى که قبل از قیام مهدى(ع) به او اقتدا کند". معلوم است که شاخص مهم این اقتدا امر به معروف و نهى از منکر است.


4- آراسته شدن به اخلاق اسلامى. انسان منتظر باید داراى اخلاق اسلامى باشد، و جامعه منتظر باید مظهر اخلاق محمد(ص) گردد. امام صادق(ع) فرمود: "آن که دوست دارد در شمار اصحاب قائم(ع) باشد، در عصر انتظار باید اخلاق نیکو داشته باشد".


5- آمادگى نظامى. انسانى که منتظر قیام بزرگ، و یک انقلاب حقیقى به تمام معنا، نیز جنبش عظیم جهانى است، ممکن نیست آمادگى براى حضور در قیام و کمک به آن را نداشته باشد. منتظر قیام قائم(ع) باید همیشه آمادگى نظامى و نیروى سلحشورى داشته باشد تا به هنگام طلوع خورشید ظهور، به صف پیکارگران رکاب آن حضرت بپیوندد.

 

امام صادق(ع) فرمود: "هر یک از شما براى خروج قائم اسلحه تهیه کند، اگر چه یک نیزه".در گذشته شیعیان به این امر توجه بیشتر داشتند تا جایى که برخى در روزهاى جمعه لباس رزم بر تن مىکردند و سوار بر اسب در بیرون شهر به حالت آماده باش به سر مىبردند.در شرایط کنونى این آمادگى ممکن است با شرکت در برنامه بسیج سپاه پاسداران عملى گردد.

 

به طور خلاصه مىتوان گفت منتظرانى که ثواب شهادت در رکاب حضرت قائم(ع) را دارند، عبارتند از کسانى که در دوران غیبت به مکتب تشیع عمل مىکنند و از نظر قدرتهاى ایمانى و روحى، نیز پرورشهاى اخلاقى و اجتماعى، سازماندهىهاى سیاسى و نظامى همیشه آماده و همواره در سنگر مبارزه با تمایلات نفسانى، ذلّت پذیرى، استعمار زدگى، ظلم پذیرى، ناهنجارىهاى اجتماعى و مفاسد اخلاقى، مقاوم و استوارند. اینان هر چه در توان دارند، به کار مىبرند تا زمینه ظهور عدل گستر جهان و منجى عالم بشریت فراهم نشده و با ظهور حضرتش چشم مستضعفان، روشن و عدل کل در عالم پیاده گردد.

0
100% (نفر 2)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

براي رسيدن به اعلی عليين و سير و سلوک چه بايد كرد؟
برای در امان ماندن از جن زدگی چه باید کرد؟
چرا همه پیامبران و امامان مرد بودند؟
پرداختن به طريقت مهم است يا شريعت، چرا؟
شرایط استجابت دعا چیست و علت تاخیر استجابت چه می ...
از کجا بفهمیم که خداوند توبه ما را قبول کرده است؟
آیا سحر و جادو واقعیت دارد؟
با توجه به عدل خداوند افراد ناقص الخلقه چگونه ...
با سلام آیا می توانیم از پسری هدیه بگیریم؟
در زیارت اربعین منظور از قتیل العبرات چیست ؟

بیشترین بازدید این مجموعه

با توجه به عدل خداوند افراد ناقص الخلقه چگونه ...
از کجا بفهمیم که خداوند توبه ما را قبول کرده است؟
چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...
چگونه در نماز حضور قلب داشته باشيم ؟
همه چيز را خدا آفريده، پس خدا را چه كسی آفريده ...
برای در امان ماندن از جن زدگی چه باید کرد؟
آیا خواندن نماز در پنج وقت صحیح تر است یا در سه ...
آیا سحر و جادو واقعیت دارد؟
حدیث «وِلایةُ عَلی بنِ اَبی طالِبْ حِصْنی فَمَنْ ...
در مورد سند و اعتبار زیارت عاشورا که در آن به ...

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^