فارسی
شنبه 02 تير 1403 - السبت 14 ذي الحجة 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

0
نفر 0

اظهار حق در برابر ستمكار كم‏نظير

حره دختر حليمه سعديه فانى در ولايت اميرمؤمنان است كه با زبان الهى و ملكوتى خود كه وصل به دريائى كه ايمان به خدا بود در برابر ستمگرى كم نظير و خون ريزى خائن و سفاكى بى باك به جهاد و اظهار حق و پاسدارى از ولايت برخاست. هنگامى كه بر حجاج وارد شد، حجاج پرسيد: تو حره دختر حليمه سعديه هستى، حره گفت: فراست و تيز هوشى از غير مؤمن؟!

حجاج گفت: خدا تو را به اينجا آورد، مى گويند: تو على را از ابوبكر و عمر و عثمان بالاتر و برتر مى دانى گفت آنان كه اين مطلب را از قول من نقل مى كنند دروغ مى گويند، من على را فقط از اينان برتر نميدانم، حجاج گفت: ديگر از چه كسانى او را برتر ميدانى؟

گفت: از آدم، نوح، لوط، ابراهيم، موسى، داود، سليمان، و عيسى بن مريم (ع).

حجاج گفت: واى بر تو! او را از صحابه و هشت پيامبر بزرگ برتر ميدانى؟ اگر اقامه دليل ننمائى سرت را از تنت جدا مى كنم. حره گفت: خدا در قرآن او را بر اين پيامبران مقدم داشته، من از پيش خود نگفتم، خدا درباره آدم مى فرمايد:

وَ عَصى آدَمُ رَبَّهُ فَغَوى :

آدم از خواسته خدا كه نزديك نشدن به درخت بود روى برگرداند در نتيجه ناكام شد.

و در حق على مى فرمايد:

وَ كانَ سَعْيُكُمْ مَشْكُوراً:

و كوشش و تلاشتان مقبول درگاه خدا قرارگرفته است.

حجاج گفت: آفرين به چه دليل او را بر نوح و لوط ترجيح مى دهى؟ گفت: خدا درباره آن دو پيامبر گفته است:

ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِينَ كَفَرُوا امْرَأَتَ نُوحٍ وَ امْرَأَتَ لُوطٍ كانَتا تَحْتَ عَبْدَيْنِ مِنْ عِبادِنا صالِحَيْنِ فَخانَتاهُما فَلَمْ يُغْنِيا عَنْهُما مِنَ اللَّهِ شَيْئاً وَ قِيلَ ادْخُلَا النَّارَ مَعَ الدَّاخِلِينَ:

خدا براى كافران زن نوح و زن لوط را مثل زده كه تحق سرپرستى و زوجيت دو بنده شايسته از بندگان ما بودند ولى در امر دين و ديندارى به آن دو بنده ما خيانت ورزيدند و آن دو پيامبر چيزى از عذاب خدا را از آن دو زن برطرف نكردند.

و هنگام مرگ به آن دو گفته شد: وارد شوندگان به آتش وارد آتش شويد.

ولى همسر على فاطمه است كه خدا با خوشنودى او خوشنود مى گردد و از خشم او به خشم مى آيد.

حجاج گفت: آفرين، به چه دليل او را از ابراهيم برتر ميدانى؟

گفت: خدا درباره ابراهيم گفته:

وَ إِذْ قالَ إِبْراهِيمُ رَبِّ أَرِنِي كَيْفَ تُحْيِ الْمَوْتى قالَ أَ وَ لَمْ تُؤْمِنْ قالَ بَلى وَ لكِنْ لِيَطْمَئِنَّ قَلْبِي:

و ياد كن هنگامى كه ابراهيم گفت: پرودگار را به من بنمايان كه چگونه مردگان را زنده مى كنى؟ خدا فرمود: آيا به قدرتم نسبت به زنده كردن مردگان ايمان نياورده اى، گفت چرا ولى مشاهده اين حقيقت را با دو چشم خواستم تا قلبم آرامش يابد.

ولى مولايم اميرمؤمنان فرمود:

«لو كشف الغطاء ما ازدرت يقيناً:»

اگر پرده ها از چهره همه حقايق هستى كنار رود بر يقينم نمى افزايد و اين سخن را نه كسى قبل از او گفت و نه پس از او.

حجاج گفت: آفرين چرا او را بر موسى مقدم دارى؟

گفت خداوند در حق موسى فرموده:

فَخَرَجَ مِنْها خائِفاً يَتَرَقَّبُ:

پس موسى ترسان و نگران در حالى كه حوادث تلخى را انتظار مى كشيد از شهر بيرون رفت.

اما فرزند ابوطالب شب هجرت پيامبر كه معروف به ليله المبيت است، در بستر پيامبر آرميد و هيچ هراسى به او راه نيافت و خدا درباره اش فرمود:

مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ:

و از مردم كسى است كه جانش را براى خوشنودى خدا مى فروشد و خدا به بندگان مهربان است.

حجاج گفت: آفرين بر تو، چرا على را بر داود و سليمان ترجيح مى دهى، گفت: خدا او را برتر دانسته، در كتابش مى گويد:

إِنَّا جَعَلْناكَ خَلِيفَةً فِي الْأَرْضِ فَاحْكُمْ بَيْنَ النَّاسِ بِالْحَقِّ وَ لا تَتَّبِعِ الْهَوى فَيُضِلَّكَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ إِنَّ الَّذِينَ يَضِلُّونَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ:

اى داود و همانا تو را در زمين جانشين و نماينده خود قرار داديم پس ميان مردم به حق داورى كن و از هواى نفس پيروى منما كه تو را از راه خدا منحرف مى كند.

حجاج پرسيد: اين آيه اشاره به كدام قضاوت داود دارد؟

گفت: مردى مالك باغ انگورى بود و ديگرى گوسپند داشت، گوسپندان به باغ انگور رفته و آنجا چريدند، اين دو مرد نزد داود شكايت برند داود چنين قضاوت كرد كه: گوسپند را بفروشند و پول آن را در بهبود سازى باغ هزينه كنند تا به صورت اول باز گردد، سليمان فرزند داود گفت: پدر از شير گوسپندان به صاحب باغ دهند تا باغ را آباد كند خدا فرموده:

فَفَهَّمْناها سُلَيْمانَ: «1»

ما آن را به سيلمان تفهيم كرديم.

اما اميرمؤمنان فرموده: از من بپرسيد از مطالب فوق عرش، از من بپرسيد درباره زير عرش، از من بپرسيد پيش از آن كه مرا از دست بدهيد و از ديدارم محروم شويد.

و نيز روز فتح خيبر به محضر پيامبر شرفياب شد، رسول خدا به حاضرين فرمود: برترين شما، داناترين شما و بهترين قضاوت كننده شما على است.

حجاج گفت آفرين چرا او را از سليمان برترى دانى؟

گفت: سليمان از خدا خواست:

رَبِّ اغْفِرْ لِي وَ هَبْ لِي مُلْكاً لا يَنْبَغِي لِأَحَدٍ مِنْ بَعْدِي:

پروردگارا حكومتى به من بخش كه پس از من سزاوار هيچ كس نباشد ولى على (ع) فرمود: اى دنيا من تو را سه طلاقه كرده ام و نيازى به تو ندارم، آنگاه اين آيه درباره اش نازل شد:

تِلْكَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُها لِلَّذِينَ لا يُرِيدُونَ عُلُوًّا فِي الْأَرْضِ وَ لا فَساداً وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ:

آن سراى پر ارزش آخرت را براى كسانى قرار مى دهيم كه در زمين هيچ برترى و تسلطى و هيچ فسادى را نمى خواهند و فرجام نيك براى پرهيزكاران است.

حجاج به او آفرين گفت و از او پرسيد چرا او را از عيسى برتر ميدانى؟

گفت: خدا درباره عيسى گفته:

إِذْ قالَ اللَّهُ يا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَ أَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَ أُمِّي إِلهَيْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قالَ سُبْحانَكَ ما يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ ما لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِنْ كُنْتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ ما فِي نَفْسِي وَ لا أَعْلَمُ ما فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ ما قُلْتُ لَهُمْ إِلَّا ما أَمَرْتَنِي بِهِ: «2»

و عرصه هول انگيز قيامت را ياد كنيد هنگامى كه خدا به عيسى بن مريم مى فرمايد: آيا تو به مردم گفتى كه مرا و مادرم را به عنوان دو معبود به جاى خدا انتخاب كنيد؟ مى گويد منزه و پاكى مرا چنين قدرتى نمى باشد كه آنچه را حق من نيست بگويم، اگر آن را گفته باشم يقيناً تو آن را ميدانى، تو از آنچه در جان و روح و باطن من است آگاهى و من از آنچه در ذات توست بى خبرم زيرا تو بر نهان ها بسيار دانائى، جز آنچه را تو به من فرمان دادى به مردم نگفتم.

عيسى قضاوت درباره كسانى كه او و مادرش را خدا دانستند به قيامت واگذاشت ولى على (ع) كسانى را كه درباره او غلو كردند محاكمه نمود و به كيفر رسانيد.

اينها فضائل و مناقب على است و ديگران را با او جاى قياس نيست.

حجاج او را تحسين نمود و گفت: سئوالات مرا خوب پاسخ گفتى وگرنه تو را مجازات مى كردم.

 


منبع : پایگاه عرفان
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

نگاه اميرالمؤمنين (ع) به اهل قرآن‏
دستورات بهداشتی
خصوصیات مومن
ارتباط با امام
مهربانی خدا
صبر و استقامت
مقام ابی عبدالله نزد پدر
اتصال روحى اويس قرنى به پيامبر اسلام صلى الله ...
همنشينى با اهل بيت‏
محارب و مفسد

بیشترین بازدید این مجموعه

توبه ، واجب و فوری است
صبر و استقامت
همنشينى با اهل بيت‏
اتصال روحى اويس قرنى به پيامبر اسلام صلى الله ...
محارب و مفسد
اتصال همه جانبه به پروردگار
مهربانی خدا
مقام ابی عبدالله نزد پدر
دستورات بهداشتی
خصوصیات مومن

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^