فارسی
پنجشنبه 10 اسفند 1402 - الخميس 18 شعبان 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
10
نفر 275
67% این مطلب را پسندیده اند

چرا باید حجاب داشته باشیم؟

چرا باید حجاب داشته باشیم؟

دین مقدس اسلام که کاملترین و جامع‌ترین دین در میان ادیان دیگر می‌باشد بیشترین توجه را برای رسیدن انسان به عزت و رشد و تکامل مبذول داشته است، تک تک احکام نورانی اسلام برای سعادت بشر برنامه‌ ریزی شده است و اگر شخصی ملتزم و پایبند به دستورات آن باشد رستگاری او را تضمین می‌کند، در این میان به زن که دارای وجودی ممتاز می‌باشد توجهی خاص نموده و برای حفظ کرامت او احکام لازم او را ارائه داده است که یکی از آنها مسئله پر اهمیت حجاب می‌باشد، زن در صدف حجاب می‌تواند گوهر عفت خود را حفظ کند و امروز جهان به خاطر آزادی مطلق و بی ‌بند و باری حاکم از زن به عنوان کالای تجاری کم مصرف بهر‌ه‌وری می‌کند و به گونه‌ای اجازه فکر کردن را از آنان گرفته است.

 

ایرادی که بر مسئله حجاب می‌گیرند این است که زنان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند اما حجاب سبب انزوای آنان می‌گردد و آنها را از نظر فکری و فرهنگی عقب می‌داند، در جواب باید گفت: حجاب اسلامی زن را منزوی نمی‌کند زیرا زنان با داشتن حجاب اسلامی می‌توانند به فعالیتهای علمی و فرهنگی خود ادامه دهند.

حدود حجاب در اسلام در آیه 31 سوره نور: «وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها» بیان شده است یعنی زنان حق ندارند زینت‌هایی که معمولا پنهانی است آشکار سازند هر چند اندامشان نمایان نشود و به این ترتیب آشکار کردن لباس‌های زینتی مخصوص را که در زیر لباس عادی یا چادر می‌پوشند مجاز نیست، چرا که  قرآن از ظاهر ساختن چنین زینت‌هایی نهی کرده است و در ادامه همان آیه می‌فرماید: «وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَىٰ جُيُوبِهِنَّ» یعنی ورسری‌های خود را بر سینه افکند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود) آنچه که از نظر اسلام موضوعیت دارد عبارت از حجاب است خواه با چادر باشد یا چیزی که در حکم چادر است اما از این نکته نباید غفلت کرد که چادر حجاب کامل و برتری است که شیوه زنان اهل بیت(ع) نیز بوده است،

 

ناگفته نماند که از نظر فقهای شیعه لباسی که حجم بدن را نمایان کند مانند لباس‌های تنگ که به بدن می‌چسبد حجاب محسوب نمی‌شوند.حجاب یک واجب شرعی است مانند نماز، روزه و زن مسلمان باید حجاب خود را رعایت کند و کسی که حکم ضروری اسلام مانند حجاب را انکار کند کافر است. بنابراین حجاب فقط یک حکم تشریفاتی نیست که هر گاه باب میل بود رعایت شود و هر گاه باب طبع نبود ترک شود، آیا می‌توان نماز را ترک کرد؟ آیا می‌توان روزه و سایر واجبات را ترک کرد؟ حجاب نیز یک از ضروریات اسلام است و در هیچ حالی نمی‌توان آن را ترک کرد. نمی‌توان (یؤمن ببعض و یکفر ببعض) شد، زیرا انکار احکام جزئی از احکام اسلام و بی اعتنایی عمدی به بعضی از احکام در حقیقت بی ‌اعتنایی به تمام احکام شرعی است و این هیچگونه منافاتی با اختیار و اراده ندارد، کسی که با اراده خود به اسلام و مقدسات آن اعتقاد دارد باید به تمام احکام نورانی آن پاینده باشد.

 

از نظر اسلام چهارچوب واجب پوشش زنان، که بیش‌تر مورد چالش‌ و سوال است پوشاندن تمام بدن در مقابل نامحرم است، به استثنای صورت و مچ و دست‌ها به پایین، که طبق نظر مشهور فقها پوشاندن آنها واجب نیست، البته بعضی از فقهای فعلی به طور احتیاط وجوبی ، پواندن صورت و دستها را نیز لازم می‌دانند.

 

حدود معاشرت با دیگران :

1.هر مسلمان، چه مرد و چه زن، باید از چشم‌چرانی و نظر بازی اجتناب کند.

2.مسلمان، خواه مرد یا زن، باید پاکدامن باشد و عورت خود از دیگران بپوشاند.

3.زنان باید پوشش داشته باشند و آرایش و زیور خود را بر دیگران آشکار نسازند و در صدد تحریک و جلب توجه مردان برنیایند.

 

در انتها خوب است چند سطر از نامه چارلی چاپلین هنر مند بزرگ سینما را به دخترش ملاحظه نمایید که نوشته است:

دخترم، از تو دورم ولی یک لحظه تصویر تو از دیدگانم دور نمی‌شود، روزی که چهره زیبای یک اشراف‌زاده بی‌بند و بار تو را فریب دهد آن روز است که بند باز ناشی خواهی شد،.... دل به زر و زیور مبند، بزرگ‌ترین الماس جهان الماسی است که خوشبختانه بر گردن همه می‌درخشد اما اگر روزی دل به مرد آفتاب گونه بستی با او یکدل باش و با راستی او را دوست بدار، دخترم هیچ‌کس و هیچ ‌چیز را در این جهان نمی‌‌توان یافت که شایسته آن باشد که دختری ناخن پای خود را به خاطر آن عریان کند.....برهنگی بیماری عصر ماست، به گمان من، تن تو باید برای کسی باشد که روحش را برای تو عریان کرده است. دخترم، با این پیام نامه‌ام را به پایان می‌رسانم: انسان باش زیرا گرسنه بودن و در فقر مردن هزار بار قابل تحمل‌تر از پست و بی‌عاطفه بودن است،(به نقل از کتاب آخرین تصویر چارلی: ص79)

10
67% (نفر 275)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
[ چرا باید حجاب داشته باشیم ]     [ چرا باید حجاب را رعایت کنیم ]     [ چرا ما باید حجاب داشته باشیم ]     [ چرا باید حجاب داشته باشیم؟ ]     [ چرا حجاب داشته باشیم ]     [ چرا باید حجاب کرد ]     [ چرا باید حجاب و پوشش مناسب کنیم ]     [ چرا حجاب لازم است ]     [ چرا زن باید حجاب داشته باشد ]     [ چرا حجاب ]     [ چرا بايد حجاب داشته باشيم ]     [ حجاب داشته باشیم ]     [ مطلب درموردچراباید حجاب داشته ]     [ چرا بايد حجاب را رعايت کنيم ]     [ چراباید حجاب داشته باشیم ]     [ چرا روسری میپوشیم؟در قران ]     [ چرا مسلمان باید حجاب را رعایت کنند ]     [ توضیح اینکه چرا خانمها باید حجاب را رعایت کنند ]     [ چرا باید در برابر نامحرمان پوشش خود را رعایت کنیم ]     [ حجاب چیست و چرا ]     [ چرا باید حجاب کنیم ]     [ چرابایدحجاب کرد ]     [ چرا باید حجاب را رعایت کنیم؟؟ ]     [ انشا در مورد چرا ما چادر می پوشیم؟ ]     [ چرابایدزن حجاب داشته باشد ]     [ چرا هرانسان باید حجاب خود رارعایت کند؟ ]     [ چرا باید زنان حجاب داشته باشند ]     [ چرا باید حجاب داشته باشم ]     [ چرا زنان در جامعه باید حجاب داشته باشند ]     [ "چگونه حجاب و عفاف خود را رعایت کنیم؟" ]     [ ما برای چه حجاب را رعایت میکنیم؟ ]     [ چرا حجاب میکنیم ]     [ ماچرابایدحجاب داشته باشیم ]     [ چرا باید با مجاب باشیم ]     [ چرا باید حجاب وعفاف داشته باشیم ]     [ حجاب چرا ]     [ چرا باید حجاب ]     [ چرا باید حجاب کامل داشته باشیم ]     [ چرا ما حجاب خود را ر ]     [ چرایک دختربایدحجاب بگیرد ]     [ چراباید در جامعه حجاب را رعایت کنیم ]     [ دلیل علمی که خانمها باید حجاب داشته باشند؟ ]     [ چرا حجاب خوب است ]     [ متن درمورد این که چرا باید حجابمان را رعایت کنیم ]     [ چرا باید کر باشیم ]     [ برای چه بایدحجاب داشته باشیم ]     [ چرا دختر ها باید حجاب داشته باشند ]     [ چرا حجاب را رعایت میکنیم ]     [ چرا حجاب را رعایت نمی کنیم ]     [ چرا دختران اسلام باید حجاب داشته بتشند ]     [ چرا بایدحجاب کامل داشته باشیم ]     [ چراچادرمیپوشیم.چراحجاب رارعایت میکنیم ]    

آخرین مطالب

رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...
در مورد تقوا احادیثی را ذکر نمایید؟
راه ترک خودارضایی ( استمنا ) چیست؟
چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...
چگونه به سوال راجع به عاقبت این دنیا پاسخ داده می ...
چگونه میتوانم تمام کارهایم را برای رضای خدا ...
درمورد خوردن تربت امام حسین وتبرک به آن توضیح ...
اگر دين مانع پيشرفت نيست، چرا اكثر كشورهای ...
تعداد حدیث مرسل وحدیث مسند چقدر است ؟
معنای کلمه «اللّه» و ریشه آن چیست؟ آیا قبل از ...

بیشترین بازدید این مجموعه

فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...
تفاوت رسول با نبی چیست؟
چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...
سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات او ...
رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...
همه چيز را خدا آفريده، پس خدا را چه كسی آفريده ...
راه ترک خودارضایی ( استمنا ) چیست؟
برای در امان ماندن از جن زدگی چه باید کرد؟
معنای کلمه «اللّه» و ریشه آن چیست؟ آیا قبل از ...
صفاتی که به هر یک از ائمّه اطلاق می‌شود بر چه ...

 
نظرات کاربر

ناشناس
تنها کسانی که هرگز جنین غرقه به خون را ندیده اند و یا ناله های جگرخراش فرزندان طلاق پشت در دادگاههای خانواده را نشنیده اند و یا خبری از آمار و هزینه های پرونده های قتلها و درگیریهای عشقی و ناموسی ندارند می توانند بگویند حکومت حق دخالت در انتخاب پوشش را ندارد و حجاب فایده ندارد! در حالی که بی حجابی عامل اصلی در فروپاشی خانواده ها و تبعات آنها است. چیزی برای حکومتهای غیر دینی مهم نیست و آن را کاملا پذیرفته اند. بنابراین، اگر حجاب حکم صریح قرآن نبود، و اگر حتی در تورات هم واجب نشده بود، و اگر حتی ایرانیان باستان هم با حجاب نبودند و مثل یونانیها و رومیها برهنه بودند، باز هم عقل حکم می کرد که باید حتما حجاب و پوشش معیار قانون شود. این هم که عده ای تصور کرده اند باید برای اجرای هر قانونی مردم را برایش اقناع کرد نهایت نافهمی است. چون چیزی چیزی اساسا امگانپذیر نیست و تازه اگر ما توانستیم پزشکان سیگاری را وادار به ترک سیگار کنیم، می توانیم از زنانی که به نظرشان روسری دو گرمی سخت تر از ساعتها آرایش و پوشیدن لباسهای تنگ و بدن نما است، انتظار داشته باشیم که بدون اعمال زور دست از این رفتارهای ضد بشری و ظلم آشکار در حق جوانان و خانواده ها دست بردارند. اساسا قانون هم جایی تصویب و اجرا می شود که می دانیم بدون اجبار از بالا مردم آن را اجرا نمی کنند.برای همین اروپاییان نایس و متمدن در مورد قوانین بشری خودشان با استفاده از خشن ترین پلیس و بالاترین جریمه های نجومی استفاده می کنند و کوچکترین تخلفی را تحمل نمی کنند.
پاسخ
3     1
22 مهر 1401 ساعت 10:18 صبح
مهتاب
ممنون از متن خوبتون البته این نکته رو هم باید در نظر گرفت که حجاب هم برای اقایون هست هم بانوان یک نکته ای که به ذهنم رسید بری جذب بانوان به چادر اول باید این دید چارد اجباری را از بین ببریم دوم اینکه باعث نشیم به اسم چادر خیلی چیزا راحت بشه و هرکسی هرکاری کرد چون چادر داره حرفش درسته سوم زیبایی های خود چادر من خودم ب شخصه با مدل های قشنگ چادر جادری شدم و جذبش شدم و راحتی ای ک برام داشت خانه حجاب صدف خرید چادر مشکی رو با انواع مختلفی ک ارائه میده خیلی لذت بخش کرده پیشنهاد میکنم حتما سر بزنین شاید نظرتون عوض شد
پاسخ
2     0
4 مرداد 1399 ساعت 3:05 بعد از ظهر
بنیامین آدینه محمدزاده
یهودیان برای نابودی ملت های متمدن و تسلط بر آنان با گسترش لیبرالیسم و مارکسیسم فرهنگی و نظریات فروید ساختار سنتی خانواده رو در کشورهای اروپایی از میان بردند که نتیجه آن رشد جمعیتی منفی و جایگزینی جمعیت بومی اروپا با مهاجرین آفریقایی و خاورمیانه ایی بود. به طور کلی ناسیونالیست های اروپایی تبار ضدیهودی هستند و یهودیان برای تسلطشان بر جهان باید تمدن اروپایی مسیحی رو نابود میکردند. جنگ جهانی دوم در واقع سرنوشت جهان برای یک هزار سال آینده رو تعیین کرد و اون تسلط قوم یهود بر جهان بود. فرهنگ لیبرال باعث میشه زنان آریایی زیر هرکس و ناکسی بخوابند و به فرشته ایی مغضوب بمانند که هرگز به آرامش نمیرسند. چند تا مدل و خواننده و بازیگر و کار آفرین استثناست. در خود اروپا سالیانه ده هزار بانوی اروپایی تبار به عنوان برده جنسی فروخته میشوند دقت کنید ده هزار انسان.
پاسخ
2     1
1 تير 1399 ساعت 04:19 صبح
مهدی1
سلام دوست عزیز اینکه می فرمایید از آیه اجبار به حجاب برداشت نمی شه: فکر نمی کنم شما در مقامی باشید که بخواهید بگید چی برداشت می شه یا نمی شه. فقیهی که سالهای سال درس می خونه تا بفهمه مراد آیات و روایات چیه ایشون باید نظر بدن. دوما اگر معلوم بشه که حجاب یکی از واجبات است می شود همچون نماز می شود معروف و باید امر به معرف کرد کشف حجاب هم می شود منکر و باید نهی از منکر کرد. اگر حجاب واجب شد اگر کسی قبول نکنه و عناد بورزه از دین خارجه.
پاسخ
3     3
31 ارديبهشت 1399 ساعت 05:38 صبح
امد
هر قدر تبلیغ حجاب نکو و شرعی و هشدار از آفات برهنگی مفید به فایده است همان اندازه هم اجبار به حجاب نامشروع و من درآوردی و به اصطلاح روز کار دلواپسان است نه از آیات حجاب و نه سنت نبوی و نه منابع تاریخی و فقهی اجبار قابل استنباط نبوده و در سده نخست امپراتوری تازه تشکیل اسلامی مردم به بی حجابی و حتی برهنگی خیلی بیشتر از سر و گردن پذیرش داشتند.
پاسخ
5     5
14 فروردين 1399 ساعت 00:04 صبح
رهگذر
هر کاری می خواهیم بکنیم، بکیم ولی یه نکته داره ببینیم نتیجه کارمون چیه؟! نتایج بی حجابی و سوء استفاده از زیبای زنان 1- کامیابی چشمان هرزه 2- تلف شدن وقت و انرژی برای جلوگری 3- مزاحمت اراذل و اوباش 4- شریک شدن در گناه مردان بیمار دل 5- خطر تجاوز به حریم شخصی 6- برده جنسی تجار نوامیس 7- برده تبلیغاتی تجار رسانه 8- برده مصرف تولیدات سرمایه داری 9- نابودی کانون خانواده 10- شدت تغییر چهره و زشتی صورت 11- نگرانی از مرگ و عواقب گناه 12- عذاب آخرت و تباهی جبران ناپذیر
پاسخ
19     3
16 اسفند 1397 ساعت 11:17 صبح
مهدی از زاهدان
چرا اسلام به حجاب تاكيد دارد؟ جواب اين پرسش از زبان علم پزشكي طبق تحقيقات دانشمندان علم پزشكي كشورهاي اروپايي و امريكايي به نتيجه شگفت انگیزی درمورد حجاب رسيده اندكه پوشش مسلمانان دليلي را درخود نهفته دارد ، اما متاسفانه سياستهاي كثيف پنتاگون و سرويسهاي مخفيانه خارجي اجازه نشر عمومي اين موارد را نمي دهند. همه انسانها امواجي از خود ساطع مي كنند كه اين امواج بر روي انسانهاي ديگر نيز اثر دارد ، معمولاً خانمها درمقابل بيماريها مقاومت بيشتري از خود نشان مي دهند چون هورموني دربدنشان ترشح مي شود كه استقامت آنها را دربرابر درد بيشترمي كند. اما موي سر خانمها در مقابل امواج ساطع شده مقاومتي ندارد و به راحتي انرژي هاي ساطع شده از افراد ديگر را به خود جذب مي كند اما سيستم موي سر مردان به اين امواج واكنش نشان مي دهد و اجازه ورود نمي دهد. همچنين براي درك بهتر اين قضيه به نمونه علمي و پزشكي اشاره مي شود تا واقعيت اين مهم بهتر روشن شود. هم اكنون موي سر بيماران خاص ، به عنوان نمونه به امريكا و يكي دو كشور ديگر فرستاده مي شود تا نوع مريضي و نوع داروي آن مشخص گردد. پوشيدن لباس تنگ براي مردان علاوه بر آزردگي بدن ، اين امواج را هم به راحتي از طريق چسبيدن لباس به بدن جذب مي كند . سيستم بدني خانمها به گونه ای است که اگرنمايان باشد ، بيشترين جذب امواج را از انسانهاي ديگر دارد و این امواج به مرور زمان باعث بیماری های ناعلاج می شود جالب است بدانید کسانی که عفاف و حجاب راپیشه راه خودقرارنداده اند بیشتربه این بیماریها گرفتارشده اند . اوايل سال (1394) وزير محترم بهداشت اعلام كردند اينهمه مي گويند سرطان ایران را فراگرفته است باید بدانید ایران یک ششم کشورهای اروپایی به این درد گرفتار است.
پاسخ
21     15
3 شهريور 1397 ساعت 12:16 صبح
آقا مهرداد
سلام من به عنوان یه پسر می خوام به دختر ها بگم اگه می خواهید شوهرتان فقط شما را ببیند فقط شما را بخواهد فقط شما را دوست داشته باشد باید فقط مال او باشید فقط برای او آرایش کنید ففط برای او خود نمایی کنید اگر شما خود را برای بقیه آرایش کنید و بقیه هم شما را ببینند و ِلذت ببرند یعنی فقط مال شوهرتان نیستید اگر با هر کس و ناکس و نامحری بگو و بخند و شوخی کنید و صمیمی برخورد کنید دیگر چه فرقی می کند که شوهرتان که است شما که با همه راحت هستی باید رفتارتان با نا محرمان سر سنگین باشد و رفتارتان با شوهرتان بسیار فرق کند و بسیار گرم باشد من اصلا کاری با دین و خدا ندارم ولی اگر دختر بودم خودم را فقط برای شوهرم نمایش می دادم و حتما از چادر استفاده می کردم در مقابل از شوهرم می خواستم فقط مرا ببیند فقط مرا دوست داشته باشد و چشمش را روی هر کسی جز من ببندد من به این باور رسیدم که به خاطر شوهرم چادر بپوشم چون دوسش دارم چون می خوام فقط مال اون باشم و کاری به هیچ دینی ندارم
پاسخ
48     20
25 خرداد 1397 ساعت 6:07 بعد از ظهر
رها
تشکر از شما
پاسخ
16     3
26 آذر 1392 ساعت 02:57 صبح
I.Q
ممنون خیلی به دردم خوردعالیییییییییییییییییی.
پاسخ
19     2
28 مهر 1392 ساعت 00:22 صبح
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^