فارسی
سه شنبه 08 خرداد 1403 - الثلاثاء 19 ذي القعدة 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
15
نفر 87
84% این مطلب را پسندیده اند

آیا خود ارضایی و استمنا از نگاه علم طب مضر و از نظر شرع، حرام است؟

از روی آوردن به استمناء جداً بپرهیزید زیرا هم حرام و هم از گناهان کبیره شمرده می‌شود و هیچ عادتی ویرانگرتر از اعتیاد به استمناء و خودارضایی نیست.
آیا خود ارضایی و استمنا از نگاه علم طب مضر و از نظر شرع، حرام است؟

یکی از بیمارهای اخلاقی و انحرافات جنسی بنام استمناء یا خود ارضایی است که عده ای بدون آگاهی از عواقب خطرناک آن مبتلا شده اند و هر روز که بر آنها  می گذرد چند قدم به نقطه فنا و نیستی سرمایه های جسمی و روحی خود نزدیک‌تر می‌شوند که به طور اجمالی به حقیقت و ماهیت شوم و ویرانگر استمنا (خودارضایی) از نظر اسلام و روانشناسی می پردازیم تا قدمی در روشنگری نسل جوان جامعه برداشته باشیم.

 

1. از نظر اسلام، استمنا(خود ارضایی) از گناهان کبیره است و شرعاً حرام می باشد خداوند متعال در سوره مومنون، شخص استمنا کننده را به عنوان متجاوز به حدود الهی معرفی نموده و می فرماید: «فمن ابتغی و راء ذلک فاولئک هم العادون ؛ پس هرکه فراتر از ازدواج، به ارضای جنسی بپردازد آنان تجاوز کاران به حدود الهی هستند».

 

پیامبر اکرم(ص) نیز نفرت و انزجاز خود را از عمل زشت استمناء بیان نموده ومی فرماید: لعنت خدا و فرشتگان و مردم همگی بر کسی باد که استمناء(خود ارضایی) کند.

و در یک سخن بسیار تکان دهنده فرموده اند: ملعون است کسی که خود ارضایی کند. معلوم می شود کسی که به عادت زشت استمناء روی می آورد در حقیقت مرز حدود الهی را زیر پا گذاشته است.

 

2.بر اساس تحقیقات روانشناسی و مطالعاتی که بر روی گروهی از مبتلایان به استمناء صورت گرفته، ثابت شده است که موضوع استمنا را نباید ساده تلقّی نمود. استمناء مخرب ترین و ویرانگرترین انحراف جنسی است که جسم و روح را به اختلال می کشاند موجب اختلال در رشد کامل جنسی، لاغری، ضعف شخصیت، ضعف اراده،کمی قدرت، و تقلیل نیروی روانی می گردد و ممکن است تا آخر عمر فرد مبتلا را از یک ازدواج و زناشویی موّفق محروم کند، استمنا گاه چنان سیستم اعصاب و روان را به هم می‌زند که موجب بروز ناهنجاریهای رفتاری شده، شخص مبتلا را مرز خود کشی پیش می برد.

 

تعداد قربانیان این راه در میان جوانان کم نیستند و تعداد کسانی که پس از بیداری از خواب گران خود، دردناگترین تاسف و ندامت را بر روح خود احساس می کنند نیز فراوانند، و هستند کسانی که با آثار شوم این بیماری و عدم رهبری صحیح تا پایان عمر خویش دست بگریبان می باشند.

 

دراینجا به دو نمونه از نامه های مبتلایان به بیماری استمناء  اشاره می شود تا بلکه موجب پند و بیداری باشد:

 

نامه اول: جوانی هستم 23 ساله و محصل، از روزی که پا به دوره بلوغ گذاشتم بر اثر نداشتن تربیت صحیح و عدم مراقبت و بی اطلاعی به یک نوع انحراف جنسی مبتلا شده ام و بدبختانه هفت سال آنرا  ادامه داده ام اکنون به این بلای خانمانسوز مبتلا هستم .... چشمم ضعیف شده، ضعف اعصاب، کم خونی، لرزش بدن، لاغری و پژمردگی مرا بیچاره کرده است، استعدادم کم شده و مطالب را درست درک نمی کنم.... کاسه صبرم لبریزو جانم به لب رسیده به من رحم کنید و راه نجاتی نشان دهید.

 

نامه دوم: جوانی هستم 17 ساله و محصل چهارم دبیرستان که تمام دوران ابتدایی شاگرد ممتاز  بوده ام، ولی به محض رسیدن به دوران پر آشوب بلوغ به یک دام (استمناء) افتادم. اکنون به طوری که خودم حس میکنم قسمتهای عمده بدن من یعنی قلب و اعصابم دچار اخلال شده، و بدتر از همه اراده ام را نیز به تعداد زیادی از دست داده ام، دائماً احساس حقارت می کنم، به خوبی می  دانم که آینده خوبی نخواهم داشت....؟

 

خود قضاوت آیا از شنیدن نامه این قربانیان نباید قلب بشدت بلرزد.

بدبختانه ـ مسئله جنسی جوانان در زمانی که بر اثر بدآموزیهای فراوانی که به وسیله فیلم و عکسهای مستهجن و اعمال سوداگران دیگری از این قماش وارد مرحله بسیار خطرناکی شده است.

یکی از قربانیان استمناء گفته است: می خواهم خون گریه کنم اما قطره اشکی مژگان مرا مرطوب نمی‌کنند؟ می خواهم فریاد بکشم اما آه هم از سینه برنمی خیزد......؟

آری لحظه‌ای تعلّل و غفلت از درمان و ترک بیماری خطرناک استمناء به حکم عقل ، شرع و وجدان آگاه جایز نیست، باید کمر همّت بست و با یک اراده جدی آن را ترک نمود، برای ترک استمناء این برنامه توصیه می‌شود.

 

باید با رعایت این نکات این دوران را پشت سر بگذراید:

1. اجتناب از هر گونه تحریک مصنوعی، از تماشای فیلم‌های مبتذل و مطالعه رمان‌های عشقی و تماشای عکس‌های شهوت‌انگیز اجتناب کنید و به جای آن از برنامه‌های صحیح ورزشی فردی و دسته‌جمعی استفاده کنید.

2. تهیه برنامه فشرده و تمام وقت تا بیکار نباشید.

3. تلقین و تقویت اراده.

4. از معاشرت و همنشینی با افراد منحرف بپرهیزید.

5. از نیروی ایمان و عقاید مذهبی کمک بگیرید و مواظب باشید که اسیر وسوسه‌های شیطانی نگردید. ممکن است شما دچار اختلالات هورمونی شده باشید لذا در اسرع وقت به یک پزشک متخصصّ در این باره مراجعه فرمایید.

6. از روی آوردن به استمناء جداً بپرهیزید زیرا هم حرام و هم از گناهان کبیره شمرده می‌شود و هیچ عادتی ویرانگرتر از اعتیاد به استمناء و خودارضایی نیست.

7. تماشای هر صحنه و فیلمی که مهیج و محرّک شهوت جنسی باشد شرعاً حرام است.

8. از ارتباط با نامحرم به طور جدّی بپرهیزید و بدانید ارتباط با نامحرم خارج از چهارچوب عقد شرعی و صحیح ازدواج، حرام می‌باشد.

15
84% (نفر 87)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

اگر چه عصر انبیای الهی به پایان رسیده ، ولی آیا ...
راه رسیدن به حقیقت توحید چیست؟
 معنای لعن چیست؟    
آیا برای فرار از زنا، می توان مرتکب استمناء و ...
اعتقاد به قیامت را چگونه می توان تقویت کرد ؟
اوضاع سیاسی و اجتماعی زمان امام هادی(ع) چگونه ...
چرا حجاب لازم است؟
چه بدعت هایی در دین اسلام وارد شده است؟
چرا حضرت محمد(ص) پیش از رسالت گرایش به هیچ دینی ...
فرزندان حضرت آدم باچه کسی ازدواج کردند و نسلشان ...

بیشترین بازدید این مجموعه

تفاوت رسول با نبی چیست؟
اعتقاد به قیامت را چگونه می توان تقویت کرد ؟
راه تقویت ایمان و نیل به قرب الهى و نزدیک شدن به ...
سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات او ...
ضابطه و ميزان در تعيين گناه صغيره و كبيره چيست ؟
مفهوم آیه 255 سوره بقره (لا اکراه في الدین....) را ...
چرا برای امام حسین ع بیشتر از دیگر معصومین ...
راه ترک خودارضایی ( استمنا ) چیست؟
برای کنترل غضب و خشم چه راهکاری وجود دارد؟
چرا سگ نجس است و نمی‌توان آن را درخانه نگه داشت؟

 
نظرات کاربر

مهدی
سبحانک یا حی اجرنا من النار یا مجیر
پاسخ
0     0
8 ارديبهشت 1400 ساعت 1:18 بعد از ظهر
babaei
نکات خوب و ارزنده ای از منظر روایات بیان شده است که برای افرادی که دغدغه دینداری دارند خوب و مفید است. نکته قابل توجه درباره مطابی که از دید روانشناسان گفته شده و در پاسخ به خواهر بزرگوارمان به نام "نسرین" این مطلب بین روانشاسان غربی و اسلامی محل اختلاف نظر است. متاسفانه روانشاسان غربی در کتابهای خودشان تا چند سال پیش هم جنس بازی و برخی اختلالات دیگر را اختلال میشمردند ولی در کتاب جامع روانشاسی DSM5 از این نظر عدول کرده اند و بررسی های بنده که از اساتید روانشاس پیگیری کرده ام به این نتیجه منتج شد که لابی های صهیونسیتی با نفوذ و اعمال قدرت این اختلالات را از فهرست اختلالات خارج کرده اند
پاسخ
2     1
23 اسفند 1398 ساعت 08:38 صبح
Aram
سلام خودارضایی درپزشکی قانونی برای طلاق مشخص میشه؟
پاسخ
6     1
19 دى 1396 ساعت 11:25 بعد از ظهر
ماهان
سلام.هر کی خودشو دوس داره این عادت بد رو کنار بذاره...روشهای زیادی هست برا ترکش از جمله روشهایی که بالا گفته شده...من خودم این راه رو رفتم جز بیچارگی هیچی توش نیست.لذتشم همون یه لحظه است.فقط میگم اگه میتونین هر چه سریعتر ازدواج کنین...از ازدواجم نترسین چون خیلیا میترسن اونم بخاطر عوارضی که خودارضایی براشون پیش آورده...من یکساله متاهل شدم قبلشم مثه خیلیا استرس داشتم...خداروشکر الان راضی ام...خدا خودش کمک میکنه....در آخر میتونم بگم خود ارضایی یعنی نابود کردن جوانی....خودتونو دوس داشته باشین.
پاسخ
2     1
21 شهريور 1396 ساعت 12:50 صبح
علی
اين واقعا اعتياد وحشتناكيه كه جونامون اصلا توجهي ندارن واقعا مایه ی بدبختیه اینکه آخرتتونو به چند دقیقه لذت کاذب بفروشین واقعا حیفه روح و روانتون رو اینقدر راحت فدای یه لذت پوچ و مسخره کنین به خدا همه ی این عوارضی هم که میگن واقعیه ولی یه کسایی یه موقعی میفهمن که دیگه دیر شده..... استغفر الله ربی و اتوب الیه.......
پاسخ
1     1
1 شهريور 1394 ساعت 00:33 صبح
سحر راد
خود ارضایی مگه با اینکه ازدواج کنی و از طریق همسرت ارضا بشی چه فرقی داره؟خب هردوش یکیه فقط خودارضایی گناه داره ،یعنی اگر آدم به وسیله همسرش ارضا بشه این علائم و اختلالات رو نداره؟
پاسخ
67     17
18 خرداد 1394 ساعت 2:48 بعد از ظهر
پاسخ : سلام لطفا سوال خود را در لینک زیر ارسال کنید تا بررسی و پاسخ داده شود http://www.erfan.ir/farsi/qa
شیما
بالاخره باید نیاز جنسی برطرف بشه آدم که نمیتونه سکس نداشته باشه یا باید رابطه جنسی داشت یا خود ارضایی یه دلیل منطقی بگید لطفا
پاسخ
15     2
17 مرداد 1393 ساعت 1:11 بعد از ظهر
داود فحرجی
من 8سال هست ازدواج کردم یه همسربسیارزیباودختر1ساله دارم ولی درماه شاید3الی 4بار این عمل زشت را انجام میدم بعضی موقعها2یا3ماه ازسرم میرودولی یک باره دوباره وسوسش پیدا میشودهیچ مشکل زناشوی هم ندارم .......چه باید کرد تا تکرار نشود......
پاسخ
9     1
14 تير 1393 ساعت 09:59 صبح
محمد
سلام درد بعدی است کاشکه این کار روز اول نمی کردم
پاسخ
4     0
14 دى 1392 ساعت 11:28 صبح
fdf
سلام مرسی برای مطلبی که گذاشتید.من مدتی به این بیماری مبتلا ام میخوام بدونم اگر الان ترکش جلوی عوارضش گرفته میشه؟
پاسخ
24     4
27 ارديبهشت 1392 ساعت 08:28 صبح
پاسخ : در قسمت پرسش وپاسخ مطرح كنيد
فرهاد
ازتون خیلی ممنون هستم.واقعا متحول شدم.التماس دعا...
پاسخ
10     4
20 فروردين 1392 ساعت 05:55 صبح
س
بسیار عالی
پاسخ
7     4
28 اسفند 1391 ساعت 10:01 صبح
mahsa RR
سلام دختری هستم 23ساله قبلا خیلی گناهکار بودم خیلیی! تا اینکه خدا خواستو توفیق توبه رو پیدا کردم اما با کمک خدا و یکی از دوستان که باعث شد هم از گناه دور بشم و هم اینکه خیلی از مشکلام تو زندگی حل بشه فقط کافیه خودت بخوای دوستم شروع کار اینکه اول غسل توبه رو انجام میدی!زیر دوش خودتو دعا میکنی و خداوند رو به این 8اسم قسم میدی :بسم الله الرحمن الرحیم یا دايم و یا حی و یا وتر و یا فرد و یا احد و یا قوی و یا قدیم و یا قادر بعد دو کاسه آب پر کن اولی 7حمدو 1قل هوالله در آن کاسه بدم و بر سرت بریز و بگو خدایا روح و روان من رو به وسیله آن آرامش بده . در کاسه دوم 4قل را هر مدام 7 مرتبه در آن آب بدم و بر سر بریز و بگو خدایا هر که را کرد بر من سحروجادو من آن را کردم باطل. من رو از شر شیطان دور کن بعد از غسل 2رکعت نماز شکر بجا می آوری و یکی از خصلت های بد خودت رو با خدا معامله میکنی انشاالله که حاجت روا میشوید اذکار: یا الله : باشنیدم صدای اذان 66 مرتبه برای حاجت یا رحمان یا رحیم : در هنگام نماز یومیه 100 مرتبه برای حاجت یا عزیز :هنگام نماز صبح 94 مرتبه یا سمیع :زیاد بگو حاجت میگیری یا حکیم العلیم : برای حاجتهای سخت 100 مرتبه یا خافض و یا رافع : آرام کردن خشم شیطان100 مرتبه.(معجزه میکنه این ذکر) یاغنی المغنی : زیاد کردن روزی 100 مرتبه یا ممیت: مهار کردن نفس اماره و افرادی که دچار بیماری اعصاب هستند 100 مرتبه یا لطیف: برای رفع مشکلات 100 مرتبه لااله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین: برای حاجت 40 روز روزی 400 مرتبه ذکر قبل از دعا: بسم الله الرحمن الرحیم یا دايم و یا وتر و یا فرئ و یا احد و یا قوی و یا قدیم و یا قادر ویا رعوف و یا رحیم 40 روز 100 مرتبه برای رفع مشکلات: یا الله یا محمد یل علی یا فاطمه یا صاحب الزمان ادرکنی و لا تهلکنی 70 مرتبه 40 روز آیه آخر سوره مبارکه حدید .40 روز روزی 351 مرتبه در آخر هم این آیات رو در ظرف چینی با شکر و آب و زعفران مخلوط شده مینویسی و میخوری سوره مبارکه اعراف آیه 200 و 201 آیات 191الی 194 سوره آل عمران آیه 200 سوره آل عمران ایه 43 سوره مبارکه اعراف شاید با خودتون بگید کی میره این همه راهووو! اما این راهیه که من رفتم و نتیجه گرفتم !محاله این راهو بری و به خدا نرسی! منم یکی بودم مث شماها!شاید بدتر از شما! ولی خدا دستمو گرفت و الان 40 روزه که گناه نکردم و دیدم به زندگی خیلی عوض شده به خیلی از چیزایی که تو زندگی آرزوم شده بود رسیدم هر مشکلی که فکرشو بکنید با این ذکرا حل میشه تا وقتی خدارو داریم واسه چی باید برای حل مشکلاتمون از جادوگرا کمک بخوایم! اگه این کارهارو انجام دادیو به خواستت رسیدی منم فراموش نکن! محتاجیم به دعا :-)
پاسخ
5     2
12 دى 1391 ساعت 03:08 صبح
رضا حیدری
هرکی خود ارضایی را کنار بگذارد بخود بگود که من الان دنیا را دارم چون این درد محض واقا انسان را از بین میبرد
پاسخ
10     4
1 شهريور 1391 ساعت 7:40 بعد از ظهر
نسرین
سلام بهتر نبود رفرنس و مرجه اون تحقیقی که ذکر کردید اینجا عنوان میکردید دوم اینکه این عوارضی که ذکر شده رو از پزشکان پرسیدید اگه میشه با یک پزشک متخصص صحبت کنید و مطالب علمی و قابل استناد اینجا بذارید ممنونم و منتظر
پاسخ
25     7
6 دى 1390 ساعت 7:22 بعد از ظهر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^