فارسی
پنجشنبه 04 مرداد 1403 - الخميس 17 محرم 1446
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

0
نفر 0

ارزش كتاب جامع السعادات

 

کتاب جامع السعادات نوشتۀ ملا مهدي نراقي به دست مرحوم بحرالعلوم رسيد. از اول تا آخر خواند. بعد نظرش را پرسيدند که اين كتاب راچگونه ديديد؟ گفت: در اسلام از زمان بعثت پيغمبر اسلام تاکنون در علم اخلاق مانند اين کتاب را نديدهام. با اين که قبل از ايشان كتاب‌هاي زيادي در علم اخلاق نوشته شده بود.

امّا علامه بحرالعلوم فرمودند: من نمونۀ اين کتاب را در اسلام نديدم. مرحوم ملا مهدي نراقي در سفر اول براي زيارت مرقد مطهر اميرالمؤمنين (ع) و ائمۀ اطهار:، از ايران به سوي عراق حركت كرد.

مرحوم نراقي به نجف آمد. در آن زمان هزاران عالم در نجف بودند و تمام بزرگان علمي نجف به زيارت ملا مهدي رفتند و هرچه منتظر شدند، علامۀ بحرالعلوم به استقبال اين عالم کمنظير نيامد. اين يک نقطۀ شکست محسوب مي‌شود که چرا مرحوم بحرالعلوم به ديدن ملا مهدي نيامد.

 

مرحوم ملا مهدي نراقي به بازديد همه رفت و گفت: چه کسي مانده که من علماي نجف را نمي‌شناسم. گفتند: ديگر کسي نمانده است. هر شخصي ديدنتان آمده، شما بازديدشان رفتيد. فقط علامه بحرالعلوم به ديدن شما نيامده است. ايشان فرمودند: علامه بحرالعلوم ردۀ اول علماي شيعه و سيد است و ما بايد به ديدنش برويم. پانزده تا از علماي بزرگ با ملا مهدي به در خانۀ علامه آمدند و به علامه گفتند: ملا مهدي که گفتي کتابش نظير ندارد، به ديدن شما آمده است. بحرالعلوم عکسالعملي نشان نداد. ملا مهدي وارد اتاق پذيرايي شد و سلام کرد و بقيه هم وارد شدند. ملا مهدي در گوشه‌اي نشست. علامه بحرالعلوم تکان نخورد. ملا مهدی يک ربعي نشست و به بحرالعلوم گفت: اگر اجازه بفرماييد، من مرخص مي‌شوم. گفت: ميل خودت است، مي‌خواهي بنشين مي‌خواهي برو. ملا مهدي نراقي بيرون آمد. هر چه صبر کردند که ملا مهدي نظر بدهد، با شادي و لبخند گفت: حرم اميرالمؤمنين (ع) برويم. زيارتش را خواند و يکی دو روزي گذشت. گفت: درياي علم و آقايي ديدم، بار ديگر زيارتش بروم؛ عجب عالمي است.


منبع : پایگاه عرفان
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

حقوق زن بر شوهر
جواب اهل جهنم به اهل بهشت
توجه به زن و ازدواج از ديدگاه قرآن‏
ماه توبه و انابه‏
ديدن بهشت آخرتى در دنيا
ادا كردن حق نمك‏
حقوق فرزندان بر پدر و مادر
بلاى بى‏تقوايى اروپا
پیروی از شیطان
صله رحم‏

بیشترین بازدید این مجموعه

خودشناسی - جلسه اول
در خرابه ی شام چه گذشت؟ چگونگی شهادت سه سالۀ حضرت ...
ديدن بهشت آخرتى در دنيا
ماه توبه و انابه‏
اهميت اقامه نماز
تكليف بر حق الناس از طفوليت
جواب تقاضاى دوزخيان از اهل بهشت
حقانيت ترازوهاى آخرتى
هدايت تكوينى و تشريعى - جلسه یازدهم (2) – (متن کامل ...
نمونه‏اى از عاقلان در عالم (ملا صدراى شيرازى)

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^