فارسی
يكشنبه 31 تير 1403 - الاحد 13 محرم 1446
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

0
نفر 0

شگفتى هاى اقيانوس ها

 

نور خورشيد بيش از چهارصد متر از سطح دريا پايين تر نمى رود، در حالی که عمق اقيانوس ها به هزاران متر مى رسد! از این رو، دريا به دو بخش تاريك و روشن تقسيم مى شود. گياهان دريايى و ماهی‌ها، به طور معمول، بیشتر در بخش روشن دريا رشد می‌کنند، اما تعداد موجوداتی که در بخش تاریک زندگی می‌کند هم کم نیست. پرسشى که در این‌جا پيش مى آيد این است كه ماهى هايى كه در بخش تاريك دريا زندگى مى كنند و از نور خورشيد محروم‌اند و براى فعاليت هاى حياتى خود به نور احتياج دارند، چه مى كنند؟ آن هم ماهى هاى نيرومندى كه مى توانند صدها تن سنگينى آب را تحمل كرده و در اعماق آب زندگى كنند.

خداوند توانا اين پرسش را پاسخ داده و اين نور را در اختيار آن‌ها گذارده است. تحقیقات نشان داده ماهى هايى كه در تاريكى دريا زیست می‌کنند اشعه‌هایی نورانى از خود پخش می‌کنند که قعر آب را روشن مى كنند. در برابر دستگاه نورافشان آنها، صفحه شفافى در بدنشان قرار داده شده تا نور بهتر منعكس شود. اين ماهى هاى نورافشان اقسامى دارند: گروهى نور زرد، گروهى قرمز، گروهى سبز و گروهى هم نور آبى توليد مى كنند. عجيب اين جاست كه برخى از آن‌ها داراى چراغ هاى متعدّدى هستند. برای مثال، در پشت نوعی ماهى قزل‌آلاى كف دريا از سر تا دم دکمه هايى وجود دارد كه مانند لامپ هاى كوچك از خود نور ساطع می‌کنند. ماهى هاى سياه رنگى هم هستند كه بر پوست آنها صدها نقطه قرمز با رنگ روشن ديده مى شود. هم‌چنین، نوعی ستاره دريايى را از عمق نهصد مترى بالا آوردند و دیدند نور سبزرنگ و درخشانی به صورت پنج پره از بدنش ساطع می‌شود.

پرسش اين جاست كه كارخانه هاى الكتريكى موجود در بدن اين ماهى ها از کجا آمده و چگونه آب دريا اين چراغ ها را خاموش نمى كند؟ حجم اين كارخانه هاى الكتريكى چه قدر است؟ مواد سوختى اين لامپ ها از كجاست، از كجا مى آيد و چيست؟ چه كسى آنها را به كار مى اندازد؟ چه كسى بر كار آنها نظارت مى كند كه اين چراغ ها از كار نيفتند؟ آيا ماده بى شعور مى تواند تاريكى را از روشنايى تشخيص دهد؟

بسيارى از مردم شورى آب درياها را خوش ندارند و مى پندارند كه اگر آب درياها شيرين بود بهتر بود، اما چرا آب درياها شور است، با آن كه همه رودخانه هايى كه به دريا متصلند داراى آب شيرين هستند؟ چه كسى اين همه نمك را در آب دريا ريخته است و چرا؟ اين نمك از كجا آمده است؟

مسئله این است که مقاومت آب شور در برابر فساد از آب  شيرين بيشتراست. اگرآب اقيانوس ها شيرين بود، خطر فاسد شدن آنها بسيار زیاد بود و اگر آب  دريا فاسد می‌شد، جنبنده اى روى كره زمين باقى نمی‌ماند؛ زیرا تعفن آب موجودات زنده را از بين می‌برد. به طور کلی، آب هاى گنديده بهترين جا براى رشد و نموّ حشرات، به ويژه حشره هاى مضّرند. همین حشرات نمى گذاشتند هيچ موجودى در عالم باقى بماند. آيا شوری آب درياها نشانه حكومت علم و عقل در دستگاه الهى نيست؟

- «إن في خلق السماوات والأرض واختلاف الليل والنهار لآيات لأولي الألباب».

يقيناً در آفرينش آسمان ها و زمين، و آمد و رفت شب و روز، نشانه هايى [بر توحيد، ربوبيّت و قدرت خدا] براى خردمندان است.

- «لايات لقوم يعقلون».[

نشانه هايى است [از توحيد، ربوبيّت و قدرت خدا] براى گروهى كه مى انديشند.

آيا ماده فاقد علم و عقل، در آغاز پيدايش، جهان مى توانست به اين دقت علمى پى ببرد كه مقاومت آب شور در برابر فساد از آب شيرين بيشتر است؟ آيا شور شدن آب دريا كه ازباران هاى شيرين ريشه گرفته نشانه قدرتى عظيم نيست؟

دريا فقط در يك جاى كره زمين آب شيرين دارد. آن هم براى اين است كه خداوند قدرت خود را به رخ مردمان بکشد و بگويد همه آب ها را مى توانستم شور يا شيرين قرار دهیم. اين سخن را خداوند 1400 سال پيش در قرآن (در سوره الرحمن) فرموده است، اما تا چندی پیش كسى نمى دانست مصداق این سخن در كجاست.

 «مرج البحرين يلتقيان * بينهما برزخ لا يبغيان».

دو درياى [شيرين و شور] را روان ساخت، در حالى كه همواره باهم تلاقى و برخورد دارند [ولى] ميان آن دو حايلى است كه به هم تجاوز نمى كنند [درنتيجه، با هم مخلوط نمى شوند!].

تنها يك درياست كه شيرين است که آن هم به همه درياهاى دنيا متصل است. ولى هزاران سال است كه آب شيرين با شور مخلوط نشده است؛ يعنى مى توانيد با قطره‌چكان از يك طرف آب شيرين و از طرف ديگر آب شور برداريد! چه تدبيرى در ماوراء اين دستگاه است كه با وجود اين همه طوفان و باد این آب‌ها مخلوط نمى شوند؟

مسئله دیگر این‌که همه آب هاى گوارا و شيرين زمين از همين آب شور پيدا شده اند؟ يك چهارم زمين را خشكى و سه چهارم آن را درياهاى شور تشكيل داده اند. همه باران هاى شيرين از همين آب شور پدید می‌آیند. زیرا او آب  شور درياها را تقطير كرده است. دستگاه تقطير آب درياها كه شورى آن را می‌گيرد و آب شيرين می‌سازد، مانند دستگاه‌های تقطيری که بشر ساخته است كوچك نيست. اين دستگاه تقطير آن قدر بزرگ است كه همه درياها در آن جای مى گيرند. خورشيد، كه هزاران بار از كره زمين بزرگ تر است، آب درياها را گرم مى كند. آب گرم بخار شده بالا مى رود. باد به بالا رفتن بخار كمك مى كند. این بخار در آن جوّ پهناور متراكم مى شود و به صورت ابر در می‌آید. سپس، حركت مى كند و به قسمت‌های پايين تر مى آيد و وقتی نزديك زمين شد مى بارد. از باريدن ابرها، رودها جارى مى شوند و زمين زنده مى گردد؛ ديباى سبز ورق بر تن مى كند و فرش زمرّدين مى گستراند. زيادى آب نیز در زمين فرو مى رود و قنات ها و چاه ها و چشمه ها را تشكيل مى دهد. بخش ديگرى از این آب به وسيله رودها دوباره به دريا باز مى گردد و جريان گذشته تكرار مى شود. آب پيوسته اين چرخه را طى مى كند و تا وقتى كه او بخواهد اين گردش ادامه دارد. آيا ماده بى شعورِ و ناتوان به اين تقطير عظيم تواناست؟

- «... كذلك نفصل الآيات لقوم يتفكرون».

- «...افلا تعقلون».

 

- «... ان في ذلك لايات لاولي الالباب».


منبع : پایگاه عرفان
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

آثار مثبت عمل - جلسه پنجم - (متن کامل + عناوین)
3- راه فريب‏كارى
عقل کلید گنج سعادت - جلسه دهم - عقل و دعا
عقل: محرم راز ملكوت - جلسه دوم - (متن کامل + عناوین)
لزوم برخورد يكسان قاضى با طرفين دعوا
وقایع شام عاشورا و آتش زدن خیمه ها
خدایی شدن با ذکر دائم
قم حرم حضرت معصومه(س) دههٔ دوم رجب 1396 سخنرانی دوم
تبيين آيات احترام به والدين از قول امام صادق ...
بعثت پیامبران برای درمان بیماری شرک

بیشترین بازدید این مجموعه

سود بردن ديگران از ارث‏
لزوم برخورد يكسان قاضى با طرفين دعوا
هدف خلقت از زبان امام على عليه السلام‏
ياد خدا، مختص ياد كنندگان او
چه بايد كرد؟
شیطان و اهل تقوا - جلسه بيست و سوم - (متن کامل + ...
قدرتمند عدالت محور
اشاره به موجودات ذره‏بينى در اسلام
توﺑﮥ قوم یونس (ع)
قم حرم حضرت معصومه(س) دههٔ دوم رجب 1396 سخنرانی دوم

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^