فارسی
پنجشنبه 03 فروردين 1402 - الخميس 1 رمضان 1444
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 0
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1394 ساعت 07:40 صبح

استاد انصاریان: خدای متعال تنها، راهنمای هدایت انسان‌ها است / جهنمی شدن افراد ارتباطی با خدا ندارد

استاد انصاریان: خدای متعال تنها، راهنمای هدایت انسان‌ها است / جهنمی شدن افراد ارتباطی با خدا ندارد
 
استاد حسین انصاریان، مفسر قرآن کریم شب گذشته در سومین جلسه از سلسله سخنرانی‌‌های «سعادت و شقاوت» در حسینیه مکتب الزهراء مشهد اظهار داشتند: قرآن مجید در آیات سوره مبارکه هود می‌فرماید، تمامی مردان و زنان خلقت در روز محشر به دو گروه سعید و شقی تقسیم می‌شوند.
ایشان با اشاره به تنها تفاوتی که میان سعادتمندان و شقاوتمندان در علت سعادت و شقاوت وجود دارد، فرمودند: پروردگار متعال راهنمای مردم به سوی سعادت است و هیچ‌گاه مردم را به سوی شقاوت راهنمایی نمی‌کند؛ خدای متعال هیچ گاه مردم را به اجبار سعادتمند نمی‌کند بلکه کلیه مردم را راهنمایی به سعادت کرده و تنها بخشی از آنان، این راهنمایی را می‌پذیرند.
استاد انصاریان با اشاره به پاسخی دندان شکن از خدای متعال به جبرییون، ابراز کردند: خدای متعال در قرآن کریم می‌فرماید که اگر می‌خواستم انسانی را به اجبار سعادتمند کنم، بدون این‌که احدی را مستثنا کنم، همگان را به وسیله جبر، هدایت می‌کردم.
ایشان در بخشی از سخنان خود خاطرنشان کردند: بر اساس تحقیقات اندیشمندانی همچون آقای محیط طباطبایی، عمر خیام که در نیشابور دفن شده، شخصی غیر از عمر خیامی نیشابوری شاعر است؛ عمر خیام با خواجه نظام الملک و حسن صباح هم عصر و همکلاس بودند و در نهایت هر سه چهره شدند که در این میان عمر خیام از چهره‌های برجسته ریاضی و نجوم و تنظیم تقویم جلالی شد. اما در زمانی دیگر شخصی به نام عمر خیامی نیشابوری زندگی می‌کرد که شاعر و جبری مسلک بوده است. این در حالی است که همگان این دو شخصیت را یک نفر پنداشته و رباعیات جبرآمیز خیامی نیشابوری را به عمر خیام دانشمند نسبت می‌دهند.
استاد حوزه علمیه قم افزودند: کسی که عبادت یا به مردم خدمتی می‌کند، از راهنمایی خداوند متعال تبعیت کرده و به هیچ وجه مجبور به سعادت نشده است اما کسی که شقی می‌شود، راهنمایی‌های خدا را کنار گذاشته و نهی حضرت حق را تخلف کرده است.
ایشان با ابراز انتقاد شدید نسبت به عده‌ای که جمله «لا اکراه فی الدین» را در برابر امر و نهی آمران به معروف علم می‌کنند، یادآور شدند: این جمله مربوط به خدای متعال بوده و هیچ ارتباطی با انسان‌ها ندارد؛ لا اکراه فی الدین بدین معناست که خدای رحمان هیچ کسی را به اجبار هدایت نمی‌کند.
استاد انصاریان با بیان این‌که ارزش انسان به دین داری مختار اوست، ادامه دادند: خدای متعال در آیه‌ای از قرآن کریم می‌فرماید «آنانی که دارای ایمان وعمل صالحند، از تمام جنبندگان من در تمام عالم هستی، بهترند»؛ البته مصداق اتم این آیه، انبیاء الهی و ائمه معصومین(ع) هستند اما پر آیه، تمامی مؤمنان را می‌گیرد.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کردند: حضرت علی بن موسی الرضا(ع) می‌فرمایند که از پدران خود و ایشان از امیرالمؤمنین(ع) و ایشان نیز از پیامبر اکرم(ص) شنیدند که قیمت انسان مؤمن از فرشتگان مقرب بالاتر است.
استاد اخلاق حوزه علمیه قم تصریح کردند: سعادت اجباری نیست اما پروردگار عالم هدایت به سوی سعادت را بر عهده گرفته است؛ شقاوت نیز اجباری نیست اما حضرت حق هیچ دخالتی درباره آن ندارند.
ایشان عنوان کردند: برخی جوانان دلسوزی می‌کنند که چطور می‌شود روز محشر میلیاردها جهنمی شوند؟ در پاسخ باید گفت، جهنمیان خود جهنم را برای خویش خریده‌اند و حتی جهنمی شدنشان ارتباطی با خدای متعال نیز ندارد.

 


منبع : پایگاه عرفان
 • هدایت
 • سخنرانی استاد انصاریان
 • سعادت
 • سعادت ابدی
 • هدایت الهی
 • هدایت حضرت حق
 • راهنما
 • سخنرانی استاد حسین انصاریان حسینیه مکتب الزهراء
 • سخنرانی استاد انصاریان در مشهد
 • سعادت و شقاوت
 • 0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  اعلام برنامه سخنرانی‌های استاد انصاریان در ...
  کتاب معانی الأخبار با ترجمه استاد انصاریان به ...
  استاد انصاریان در اصفهان سخنرانی می‌کند
  عقب‌ماندگی ملت‌های اسلامی به دلیل جدایی از قرآن ...
  حضرت زینب(س) مصداق انسانی آیات قرآن کریم است
  امیرالمومنین(ع) دغدغه بازار مسلمانان را داشتند
  سخنرانی استاد انصاریان در آستان حضرت معصومه(س)
  معرفت ما باید به‌گونه‌ای شود که معشوقی جز خدا ...
  پیامبر(ص) نسبت به تمام مردم جهان مهرورز بودند
  اعلام برنامه سخنرانی استاد انصاریان در ایام ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

  درک بهتر از اسلام در برنامه های درسی مدارس آلمان
  اجلاس بين‌المللی «قرآن كريم و سنت نبوی(ص)» در ...
  انتقاد شدید عالم شیعه عربستان از انتشار مقاله ...
  اعمال عيد نوروز ‏
  تلاش دانشجویان آمریکایی برای اطلاع‌رسانی در ...
  گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در مسجد ...
  عکس خبری/ جشن میلاد پیامبر اکرم(ص) در پاکستان
  گزارش تصویری/ موزه قرآن و کتابت تبریز
  پروردگار دست اجبار روی کسی ندارد
  اعلام برنامه سخنرانی‌های استاد انصاریان در ...

   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز  گزارش خطا  

  ^