فارسی
سه شنبه 01 فروردين 1402 - الثلاثاء 28 شعبان 1444
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 0

مفاسد حكومت هارون‏

 

در زمان حكومت «هارون» كنيزان خوشرو و خوش اندام به دست آورد و بر سر آنان عمامه نهاد و زلف و گيسوان مردانه براى آنها آراست و قبا و كمربند به آنان پوشانيد، تا اندام آنها برازنده شد، آنگاه آنان را نزد هارون فرستاد، آنها برابر او گردش كردند و دل او را ربودند. هارون آنها را در معرض تماشاى مردم از خاص و عام قرار داد، و ديگران هم از او پيروى كرده، كنيزان زيبا روى را با جامه مردانه آراستند كه آنها را غلاميات مى‌گفتند.

اين برنامه‌هاى شهوت‌انگيز و كردارهاى ناپسندى كه به دنبال داشت، با ساير برنامه‌هاى قبيح و شرم‌آور، از اواخر قرن دوم اسلامى، با آن همه رسوايى در اجتماع اسلامى آغاز شد، و روزگار تيره‌اى را براى مسلمين به تدريج به ارمغان آورد.

هارون الرشيد در ايام حكومت خود «بوزينه‌اى» را مقام امارت داد آنچنان كه 30 مرد از رجال دربار وى، ملازم ركاب آن بوزينه بودند. به امر خليفه شمشيرى بر كمر او بسته و هر كس كه به خدمت درگاه او مى‌رفت، دستور داشت دست بوزينه را ببوسد، قبيح‌تر از آن اين كه بوزينه هارون زمامدار اسلامى، بكارت چند دختر را نيز برداشته بود.

هارون در يكى از مجالس طرب و عيش، چنان بر سر كيف آمد كه دستور داد تا سه ميليون درهم بر سر حضار نثار كنند و بار ديگر كه به طرب آمد دستور داد آوازه خوان مجلس را فرمانرواى مصر كنند.

زمامدار واقعى اسلام يعنى اميرمؤمنان على عليه السلام فرمان ايالت مصر را چندى به عهده «محمد بن ابوبكر» آن رجل بزرگ دينى، و بعد به عهده مالك اشتر كه از بزرگان عاليقدر جهان بشريت بود و براى على چون على براى پيامبر بود قرار داد ولى زمامدار غاصب و شهوت‌پرست بنى‌عباس، آوازه خوان شهوت‌انگيزى را حكومت مصر مى‌دهد. بيچاره امت اسلام كه گرفتار چه نوع حكومتى بود.

«منصور عباسى» كه از جنايتكاران عجيب دوران تاريخ بشر است، پس از مرگ، ششصد ميليون دينار، و «هارون الرشيد» بعد از مردن، نزديك به نهصد ميليون دينار به جاى گذاشت‌.


منبع : پایگاه عرفان
 • اميرمؤمنان على عليه السلام
 • حكومت هارون
 • مفاسد حكومت هارون‏
 • هارون الرشيد
 • 0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  سبّ و ناسزا
  دعای بعد از نماز حضرت زهرا(س)
  در راه خدا باش!
  خانه تکانی و دل تکانی
  اقتدا به حضرت علی اکبر(ع)
  مقام عصمت حضرت علی اکبر(ع)
  شخصیت بی‌نظیر حضرت ابوالفضل (ع)
  مقام حضرت عباس (ع)
  ایمان حضرت ابوطالب (ع)
  رباب همسر حضرت حسين‏

  بیشترین بازدید این مجموعه

  اثر شگفت انگیز همنشین بر انسان
  سبّ و ناسزا
  علم خدا در روايات اهل بيت‏
  استجابت دعا بعد از نماز
  خانه تکانی و دل تکانی
  خدایا! من خودم را به تو واگذار کردم
  رسیدن به مقام انسانیت
  دعای بعد از نماز حضرت زهرا(س)
  وارثان زمین
  دیدن امام حسین(ع)

   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز  گزارش خطا  

  ^