فارسی
شنبه 23 تير 1403 - السبت 5 محرم 1446
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

0
نفر 0

منافع دنيايى و اخروى صبر

تقسيمات صبر منافع دنيايى و اخروى صبر 

صبر و استقامت، منافع دنيايى و آخرتى دارند. كتاب خدا به منافع دنيايى و آخرتى صبر اشاره كرده است. به دنبال آيات، روايات نيز در حقيقت به عنوان تفسير آيات قرآن، همين مسايل را به صورت گسترده‌اى توضيح داده‌اند.
محال است كسى در فضاى صبر و نگهداشتن خود در حريم خدا و دين خدا قرار بگيرد و آن منافع وعده داده شده، نصيب او نشود. صبر و استقامت از منافعى كه دارند، نمى‌توانند جدا باشند. افتراق بين صبر و استقامت، و منافع آن محال و غيرممكن است.
صبر نسبت به منافعش، مانند خورشيد نسبت به شعاعش است. چنانچه شعاع خورشيد از خورشيد جدا نيست و نمى‌تواند جدا باشد، منافع و بهره‌هاى صبر نيز نمى‌تواند از صبر جدا باشند.
وجود مبارك رسول خدا صلى‌الله‌عليه‌وآله وقتى براى مردم از صبر سخن به ميان مى‌آوردند، به منافع والايى از صبر اشاره مى‌فرمودند. در يكى از سخنرانى‌هاى خود فرمودند:
«فالصبرُ على أربع شُعَب؛ على الشَّوقِ و الشَّفَق وَ الزهد و التَرَقُّب» 

صبر چهار رشته و شعاع دارد؛ نخست: اشتياق، شوق و رغبت. شعاع دوم:
ترس، واهمه و بيم. شعاع سوم: زهد، بى‌رغبتى و بى‌ميلى و شعاع چهارم: انتظار و اميد است.
بعد قسمت به قسمت اين تقسيمات را براى مستمعين توضيح دادند:
«فَمَن اشْتاقَ الى الجَنَّهِ سَلا عَنِ الشَّهَواتِ» 

آن كسى كه اهل ايمان، معرفت و اهل باور است و يكى از باورهايش، بهشت پروردگار؛ يعنى پاداش نيكان و پاكان عالم است و اگر بهشت نبود، به تمام پاكان و نيكان ظلم شده بود و البته پروردگار عالم اهل ظلم نيست.
خدا بندگان را به بيگارى نمى‌كشاند. اگر به آيات قرآن كريم دقت كنيد، مى‌بينيد علنا پروردگار عالم حاضر نشده است كه خوبى خوبان و پاكى پاكان را به صورت پاياپاى مزد بدهد، بلكه پاداش نيكان و پاكان، اضافه‌تر از خوبى‌ها و پاكى‌هاى آنان‌
است. نمونه اين آيات نيز واقعا در قرآن كم نيست.
يكى از نمونه‌هاى بسيار آشكار و روشن آن، اين است:
«مَن جَآءَ بِالْحَسَنَهِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا» اگر بنده‌اى از بندگان من خوبى و نيكى ارائه دهد، من ده برابر آن، خوبى و نيكى او را جبران مى‌كنم. اگر مصلحت باشد كه ده برابر آن را در دنيا جبران مى‌كند و گر نه، نقد به او نمى‌پردازد و در علم خودش وعده مى‌گذارد كه من اين ده برابر را در قيامت به حتم به عبدم برمى‌گردانم.
فرض كنيد خوبى‌ها و نيكى‌ها در رابطه با اين عبد، ده برابر پاداش دارد، عبد از زمان تكليف تا زمان مرگ، هفتاد سال، ميليون‌ها نيكى و خوبى انجام داده، ميليون‌ها بار «لا اله الا الله»، «استغفر الله» و «لا حول و لا قوه الا بالله» گفته است، يا در ماه مبارك رمضان، چند مرتبه از اول تا آخر قرآن را قرائت كرده است، كه ثواب قرائت قرآن در اين ماه، غير از قرائت قرآن در ماه‌هاى ديگر است.
حضرت رسول صلى‌الله‌عليه‌وآله مى‌فرمايند: در ماه مبارك رمضان، هر حرفى از كلمات آيه‌اى كه بر زبان قارى قرآن جارى شود، ثواب يك ختم قرآن را دارد. «1» مثلًا «بسم الله الرحمن الرحيم» نوزده حرف است، انسان قرآن را باز مى‌كند كه از اول سوره مباركه فاتحه را بخواند، اولين آيه همين «بسم الله الرحمن الرحيم» است. ثواب آن نوزده حسنه بايد باشد، هر حسنه‌اى نيز مطابق كل قرآن ارزش دارد، اما همه اين‌ها را ده برابر كنيد. حال هفتاد سال حسنه عبد را در قيامت مى‌خواهد ده برابر پاداش ابدى بدهد، فكر كنيد چه خواهد شد؟

منبع:صبر از ديدگاه اسلام،


منبع : پایگاه عرفان
 • منافع دنيايى و اخروى صبر
 • تقسيمات صبر منافع دنيايى و اخروى صبر
 • تقسيمات صبر
 • منافع دنيايىصبر
 • منافع اخروى صبر
 • 0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب


  بیشترین بازدید این مجموعه


   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز  گزارش خطا  

  ^