فارسی
شنبه 02 تير 1403 - السبت 14 ذي الحجة 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

1
نفر 0

مناسبت‌های ماه رجب

ولادت امیر المومنین(ع)، امام باقر(ع)، امام جواد(ع)، امام علی النقی(ع) و حضرت علی اصغر (ع) برکات متواصلی است که در این ماه نازل شده است.
مناسبت‌های ماه رجب

ماه رجب بسیار پر خاطره و بیاد ماندنی است. ایام ولادت امامان (ع) و بعثت پیامبر (ع) از یک سو ، و مرگ چند تن از دشمنان معروف اهل بیت (ع) از سوی دیگر، خبرهای خوشی است که این ماه را قرین سرور ساخته است. شهادت معصومین(ع) و چند نفر از یاران با وفای ايشان نیز روزهای حزن آل محمد (ص) در این ماه است.

در روزهای 1، 2، 3، 10 ،12 ، 13، 14، 15، 16، 17، 18، 22، 23، 24، 25، 26، 27، 28، 29، ماه رجب خاطره هایی تازه می شود که ذیلا به مرور آنها می پردازیم.

ولادت امیرالمومنین(ع)، امام باقر(ع)، امام جواد(ع)، امام علی النقی (ع) و حضرت علی اصغر(ع) برکات متواصلی است که در این ماه نازل شده است. بعثت پیامبر (ص)، خروج از شعب ابی طالب (ع) و اعطای فدک به حضرت زهرا(س) خبرهایی هستند که از بعد اعتقادی اهمیت ویژه ای دارند. مرگ معاویه و مامون و معتمد عباسی نیز ایام شادی برای دوستان اهل بیتند.

شهادت حضرت زهرا(س) به قولی و نیز شهادت امام صادق(ع) و امام موسی بن جعفر(ع) و امام هادی(ع) روزهای اشک و حزن در این ماه اند. وفات حضرت زینب(س)، حضرت ابوطالب(ع)، حضرت خدیجه(س)، ابراهیم فرزند پیامبر(ص) و نجاشی پادشاه حبشه خبرهای حزن آور این ماه به شمار می آیند .همچنین حمله به امام مجتبی (ع) در مدائن و خروج امام حسین (ع) از مدینه به سوی مکه دو خبر مهم این ماه است.

اولین اقامه نماز در اسلام ، هجرت مسلمانان به حبشه و بازگشت آنان ، تغییر قبله ، فتح خیبر به دست امیر المومنین (ع)، غزوه نخله ، ورود امیر المومنین (ع) به کوفه ، اولین خطبه امیر المومنین (ع) در مسجد کوفه، اول خلافت شوم یزید ، فرار ابوبکر و عمر در جنگ خبیر صفحات دیگری از تاریخ اسلام اند که در ماه رجب رخ داده است .

 • ماه رجب
 • مناسبت های ماه رجب
 • 1
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  ماه رجب در آثار استاد انصاریان
  اعمال ماه مبارک رجب
  فضیلت و اعمال نیمه ماه رجب
  فضیلت و اعمال ماه رجب
  فضیلت و اهمیت ماه رجب
  مناسبت‌های ماه رجب
  دعای مخصوص ماه رجب
  روزه ی این 3 روز ماه رجب را از دست ندهید!
  ثواب روزه يك روز ماه رجب
  اعمال مشترك روزهاي ماه رجب

  بیشترین بازدید این مجموعه

  ماه رجب در آثار استاد انصاریان

   
  نظرات کاربر

  مجتبی -همدان
  کاش روزهایش راهم می فرمودیدمثلا روزولادت علی اصغرع چه روزی است؟؟
  پاسخ
  0     0
  29 ارديبهشت 1393 ساعت 01:44 صبح
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز  گزارش خطا  

  ^