فارسی
سه شنبه 02 مرداد 1403 - الثلاثاء 15 محرم 1446
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

0
نفر 0

پيام جهاد

وَ جاهِدُوا فِى اللّهِ حَقَّ جِهادِهِ در راه خدا آنگونه كه شايسته اوست، جهاد كنيد. جهاد بر دو قسم است: جهاد اكبر و جهاد اصغر.
پيام جهاد

پيروزمند در هر دو ميدان، به راستى پيروز و قهرمان است و كشته ميدان جهاد اصغر، شهيد، ولى كشته ميدان جهاد اكبر بر خاك افتاده اى شكست خورده و مطرود و مردارى متعفّن خواهد بود.
تو كه نه، در راه حقّ به شرف شهادت نايل آمده، نه دشمن را از پا در آورده اى و نه در ميدان پيكار با هواى دل مدال افتخار و قهرمانى گرفته اى تا پاداش آنها را دريافت دارى؛ امّا ممكن است در پرتو نور وجود حسين عليه السلام با يك تحوّل عميق درونى و عملى، به پاداش همه اينها دست يابى؛ بدين صورت:
1 -هنگامى كه به راستى بااخلاص و عرفان، شهادت به همراه حسين را آرزو نمايى و صادقانه رو به آستان مقدّس او آورى كه: (اى خداوندگار شهادت ! كاش من در روز جاودانه عاشورايت به همراهت بودم.) با اين حال و هواى ملكوتى به پاداشى همانند شهادت با او خواهى رسيد.
2-و نيز هنگامى كه شاهكار بزرگ شهيدان راه عدالت و آزادى را در روز حماسه ساز عاشورا به راستى دوست بدارى و بر فداكارى آنان خشنود و به شركت در پيكار قهرمانانه به همراه آنان مشتاق باشى، باز هم پاداشى چون پاداش آنان خواهى داشت. همانگونه كه جابر در برابر قبر مطهّرش گفت: (گواهى مى دهم كه ما در نبرد قهرمانانه اى كه شما در آن گام نهاديد، با شما شركت داشتيم.)
3 -و نيز هنگامى كه شب عاشورا، حسين عليه السلام را با عرفان و اخلاص زيارت كنى و در كنار مرقد پاكش تا بامداد، شب زنده دارى و عبادت خداى او كنى، چنانى كه گويا با پيكرى به خون آغشته خدايت را ملاقات نمودى و به پاداشى همانند پاداش ‍ كسى دست خواهى يافت كه به همراه پيشواى شهيدان به شهادت رسيده است.
4 -اينگونه ارادت عارفانه و خالصانه بر حسين عليه السلام از نظر پاداش، سرآمدِ جهاد در راه خداست، چرا كه در ميدان جهاد، گاه براى مجاهد در راه حقّ شهادت ارزانى مى گردد و گاه نمى گردد، امّا در آستان پرفيض حسين عليه السلام هم پاداش جهاد خواهد بود و هم پاداش شهادت در راه خدا و هم پاداش به خون آغشته شدن در راه او.
5 و سرآمد همه پاداشها، اين است كه به خون غلطيدن در راه حقّ براى هر شهيدى تنها يكبار ميسّر است و طبيعى است كه پاداش ‍ آن هم يكبار خواهد بود، امّا در آستان حسين عليه السلام مى توان در پرتو ايمان و اخلاص و هدف بلند، بارها و بارها به اين پاداشپرشكوه دست يافت.


منبع : ويژگيهاى امام حسين عليه السلام
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

عاشورا از نگاه قرآن، سوره ی مبارکه الفرقان : آيه 20
تحريفات معنوى حادثه كربلا
حریت و آزادگی در مکتب حسینی
زیارت ناحیه مقدسه
فرهنگ عاشورا(13)
عاشورا از نگاه قرآن، سوره ی مبارکه مريم: آيه 7
اهل بيت جلو دروازه كوفه (و مسلم جصاص)
نتایج خواندن زیارت عاشورا
عاشورا از نگاه قرآن، سوره ی مبارکه الانعام: آيه 62
پاسخ به شبهاتى پيرامون بزرگداشت قيام عاشورا

بیشترین بازدید این مجموعه

قیام عاشورا از دیدگاه شهید مطهری
پاسخ به شبهاتى پيرامون بزرگداشت قيام عاشورا
اهل بيت جلو دروازه كوفه (و مسلم جصاص)
آغاز نهضت عاشورا ـ مرگ معاویه
زيارت سيدالشهداء بر مرد و زن لازم است
عاشورا از نگاه قرآن، سوره ی مبارکه الانعام: آيه 62
نتایج خواندن زیارت عاشورا
چرا برای امام حسين (عليه السلام) گريه می کنیم ؟
نوحه
قیام امام حسین علیه السلام از دیدگاه طبری

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^