فارسی
شنبه 05 اسفند 1402 - السبت 13 شعبان 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 1
100% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 15 آذر 1402 ساعت 2:24 بعد از ظهر

استاد انصاریان در شب دوم عزاداری ایام فاطمیه مطرح کرد:

همه ما می‌توانیم درخت میوه‌دار خدا شویم

این مفسر قرآن کریم گفت: اخلاق ائمه(ع) این بود که حرف دشمن را تا آخر گوش می‌دادند در حالی که ما این طاقت را نداریم و سریع درگیر می‌شویم. قرآن مجید هم دستور می‌دهد که حرف مخالف را بشنو، اگر دلیل دارد حرف او را قبول کن و اگر تو دلیل داری برای او اقامه کن.
همه ما می‌توانیم درخت میوه‌دار خدا شویم

به گزارش روابط عمومی موسسه دارالعرفان، استاد حسین انصاریان مفسر قرآن کریم و استاد حوزه علمیه، در مراسم دهه سوم جمادی‌الاول در حسینیه همدانی‌ها با اشاره به ثمراث فراوان شناخت حقایق الهی در زندگی مومنان، اظهار داشت: یکی از سفارشات بسیار مهم قرآن و ائمه(ع) این است که در حد استعداد خود، حقایق را بشناسید. درمنطقه شام علیه امیرالمومنین(ع) و اهل‌بیت(ع) تبلیغات فراوانی انجام شده بود و سقیفه برای شام، استانداری مانند معاویه را قرار داده بود چرا که به دنبال پوشاندن حقایق اهل‌بیت(ع) بود و موفق شد مردم را در گستره حکومت خود، دشمن اهل‌بیت(ع) به بار آورد.

 

وی ادامه داد: یکی از این اهالی شام به مدینه سفر کرد و شخصی را دید که سوار بر مرکب است و مردم به او احترام می‌گذارند. این فرد شامی از مردم پرسید که این شخص کیست؟! به او گفتند آن شخص، حسین بن علی(ع) است. بر اساس تبلیغات انجام شده توسط حکومت معاویه، کینه از امیرالمومنین(ع) و اهل‌بیت(ع) در قلب او ریشه دوانیده بود و بر همین اساس نزد امام حسین(ع) آمد و بر ضد امیرالمومنین(ع) و خاندان اهل‌بیت(ع) حرف‌های خلاف فراوانی زد. 

 

استاد انصاریان افزود: اخلاق ائمه(ع) این بود که حرف دشمن را تا آخر گوش می‌دادند در حالی که ما این طاقت را نداریم و سریع درگیر می‌شویم. قرآن مجید هم دستور می‌دهد که حرف مخالف را بشنو، اگر دلیل دارد حرف او را قبول کن و اگر تو دلیل داری برای او اقامه کن.

 

این مفسر قرآن کریم گفت: حرف‌های این مرد شامی تمام شد و سپس امام حسین(ع) به او فرمودند که آیا مسافری؟ آن مرد گفت بله. امام(ع) به او گفتند اگر خانه و مکان نداری به خانه ما بیا و اگر در این شهر بدهکاری بگو تا من بدهی تو را پرداخت کنم. مرد شامی با این برخورد امام حسین(ع شرمنده شد و گفت من اکنون یک خواسته دارم و خواسته‌ام این است که زمین، دهان باز کند و من را فرو ببرد، من شما را نمی‌شناختم و شما را به من اشتباه شناسانده‌اند. شناخت حقایق این دشمن اهل بیت(ع) را به محب اهل بیت(ع) تبدیل کرد.

 

استاد انصاریان در ادامه با اشاره به اینکه ثمره شناخت حقایق، کسب معرفت نسبت به اولیاءالله است، تصریح کرد: شیخ بهایی در کتابی می‌فرماید هر چیزی در این عالم میوه‌ای دارد، فرزندان صالح، کارهای نیک، سخنان نیک، کتابخانه‌ها، مدارس و بیمارستان‌های ساخت دست خیّران از میوه‌های انسان است. خیلی بد است انسانی که می‌تواند چنین ثمره ای بدهد، بدون برگ و میوه، فقط 70-80 سال بخورد و بخوابد و هیچ خیری برای دیگران نداشته باشد.

 

این استاد اخلاق در ادامه به خاطره ای در این زمینه اشاره کرد و گفت: من در شهری به دیدن ایتام رفتم که پایه‌گذار آن خیریه، فردی بود که در 50 سال پیش، «امنیّه» بود. روزی او با اتوبوس از شهر دیگری به شهر خود سفر می‌کند و در بین راه با خود فکر می‌کند که میوه و ثمره عمر من چه بوده است؟ این که پیامبر(ص) می‌فرماید لحظه‌ای تفکر از یکسال عبادت شبانه‌روزی بهتر است به همین دلیل است.

 

وی افزود: وقتی این فرد به شهر خود می‌رسد از کمک به یک خانواده یتیم شروع می‌کند و کم کم دوستان، نزدیکان، کاسبان و هیئتی‌های آن شهر را به خانه‌های ایتام می‌برد و در نهایت مکانی وسیع را می‌سازند که انبار لباس و مواد خوراکی می‌شود و به مردم متدین می‌گوید که شب‌های جمعه این اجناس را به ایتام برسانید. کم کم تعداد خانواده‌های ایتام تحت پوشش این خیریه به هزار خانواده می‌رسد. اکنون بسیاری از اعضای آن خانواده‌ها، استاد دانشگاه، مهندس، طلبه و دکتر شده اند و خودشان جزء کمک‌کننده‌های اصلی این خیریه هستند و خانواده‌های ایتام نیازمند را تحت پوشش قرارداده‌اند تا جایی که بیش از هزار خانه برای آنها ساخته شده است. ثمردهی، کاری به عالِم و بی‌سواد و باسواد و دانشگاهی و طلبه ندارد، همه ما می‌توانیم درخت میوه‌دار خدا شویم.

 

استاد انصاریان ادامه داد: هر زمان که امیرالمومنین(ع) یک درهم از کشاورزی کسب می‌کرد، آن پول را در دستان خود قرار می‌داد و می‌فرمود تا وقتی که پیش من هستی، اصلا ملک من محسوب نمی شوی، اما اگر من تو را از نزد خود رد کردم و به خدا سپردم -یعنی آن را در راه خیر مصرف کردم- تازه در این لحظه مالک می شوم.

 

این استاد اخلاق خاطرنشان کرد: ما نباید از پیش‌آمدها و حوادث روزگار خسته شویم و جا بزنیم چرا که این مشکلات طبیعت دنیاست؛ به قول امیرالمومنین(ع) دنیا ظرف گرفتاری ها و مشکلات است.

 • استاد انصاریان
 • 0
  100% (نفر 1)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  مراسم نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد انصاریان ...
  در عرفان اهل‌بیت(ع) مطلقا برتری نژادی مطرح نیست
  اعلام برنامه استاد انصاریان در ایام نیمه ماه رجب
  پیام استاد انصاریان در پی حادثه تروریستی کرمان
  در روایات همواره به نیکی از مردم یمن یاد شده است
  مسئولیت سنگینی بر دوش روحانیون قرار گرفته است
  اعلام برنامه سخنرانی استاد انصاریان در ایام ...
  مومنان نسبت به یکدیگر مهر و محبت دارند
  عمل مومن، خیرالعمل است
  مومن کسی است که مردم به خیر او امیدوار و از شر او ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

  نمايش آثار قرآنی خوشنويس ايرانی در قطر
  ثبت ملي قديمي‌ترين نسخ خطي كتب اربعه شيعه
  رد کردن پیشنهاد گناه یک زن دلیل تعبیر خواب‌های ...
  مسجد «الغدیر» تانزانیا افتتاح شد
  واکنش موسسه آل البیت(ع) ترکیه نسبت به آتش کشیدن ...
  نشان‌دادن ماهیت متعصبانه نگرش‌های ضداسلامی با ...
  استاد انصاریان: اکمل تجلّیات خداوند در وجود ...
  استاد انصاریان: دو حقیقت گرانبهایی که پیامبر ...
  استاد انصاریان: بخل مانع حرکت، و تقوا موتور همهٔ ...
  خدانشناسی شاخصه اصلی اختلاس‌گران

   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز  گزارش خطا  

  ^