فارسی
جمعه 24 فروردين 1403 - الجمعة 2 شوال 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

مناسبتهای روز

جمعه 24 فروردين 1403     -     الجمعة 2 شوال 1445     -     Friday 12 April 2024
انتخاب تاریخ :
 
مناسبت های روز
برگی از تاریخ
درگذشت «ابن تعاويذي» شاعر بغدادي (584ق)
ابوالفتح محمد بن عبيدالله تعاويذي، از مشاهير ادبا، شعرا و نويسندگان قرن ششم هجري در دهم رجب سال 519 ق در بغداد به دنيا آمد. در اشعار وي، بسياري از معاني دقيق در قالب الفاظ لطيف و كم نظير بيان شده است. لقب تعاويذي را به اين جهت به او داده اند زيرا جد وي دعانويس بوده و «تعويذ» به معني دعايي است كه به بازو مي بندند. اين شاعر مسلمان، بيشتر اوقاتش را به سرودن شعر صرف كرد. ابن تعاويذي، قصايد بسيار زيبا و بلندي در مدح اهل بيت پيامبر اسلام سروده است. اشعار وي همواره مورد تمجيد شاعران و نويسندگان بعد از او قرار گرفته است. ابن تعاويذي سرانجام در سال 584 ق در 75 سالگي در بغداد وفات يافت و در همان شهر به خاك سپرده شد.
وفات «ابوبكر نقاش» محدث شهير عراقي(604ق)
ابوبكر نقاش، قرآن شناس و محدث مشهور مسلمان عراقي، در اوايل جواني به بغداد رفت و نزد اساتيد مشهور زمان خود، علوم ديني را آموخت. سپس طي سفرهاي متعدد به سرزمين هاي مختلف اسلامي، با ديگر معارف ديني، به ويژه علم حديث، آشنايي عميق يافت. ابوبكر نقاش، در زمان حيات خود، در قرائت قرآن و نقل حديث، داراي اعتبار خاصي بود. او را داراي آثار بسياري دانسته اند، اما تنها، كتاب تفسير قرآن وي به نام «شفاءالصّدر» به جاي مانده است.
تولد «ابن واصل» مورخ و اديب مسلمان (604ق)
ابن واصل در حماه در غرب سوريه به دنيا آمد و تحصيلاتش را نزد پدر كه مدرس مدرسه ناصريه بيت المقدس بود، آغاز كرد. او پس از پدر بر كرسي تدريس نشست و راه پدر را ادامه داد. ابن واصل در ساختن رصدخانه و چند دستگاه نجومي با تعاسيف، رياضي دان مصري همكاري داشت و در سال 663ق، قاضي القضات شهر خود شد. از ابن واصل سه اثر مشهور تاريخي بر جاي مانده كه عبارتند از: التاريخ الصالحي در تاريخ عمومي انبيا و خلفاء؛ نظم الدّرر في الحوادث و السير و نيز مفرّج الكرب في اخبار بني ايوب كه مهم ترين منبع درباره تاريخ سلسله ايوبيان است. ابن واصل سرانجام در سال 697ق در 93 سالگي درگذشت.
تصرف آمل مركز حكومت سادات علوي به دست سپاهيان «امير تيمور گوركاني»(795ق)
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^