فارسی
چهارشنبه 29 فروردين 1403 - الاربعاء 7 شوال 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

مناسبتهای روز

چهارشنبه 29 فروردين 1403     -     الأربعاء 7 شوال 1445     -     Wednesday 17 April 2024
انتخاب تاریخ :
 
مناسبت های روز

وقوع غزوه احد دومين جنگ صدر اسلام به فرماندهي پيامبر اكرم(ص)(3ق)
وفات «احمد بن جيهاني» دانشمند ايراني (306ق)
درگذشت حكيم متألّه «ميرزا رفيعا ناييني»(1080ق)
رحلت «علامه ميرزا ابوالحسن شعراني» فقيه، مفسر و عارف نامي (1393ق)

برگی از تاریخ

وقوع غزوه احد دومين جنگ صدر اسلام به فرماندهي پيامبر اكرم(ص)(3ق)*پس از شكست مشركان در جنگ بدر در سال دوم هجري، آنان لشكري سه هزار نفري مهيا كرده و به سمت مدينه به راه افتادند. مسلمانان به تعداد هزار نفر به رهبري پيامبر اسلام (ص) در هفتم شوال از مدينه خارج شده و به سمت احد به راه افتادند. در اين ميان منافقاني كه با جنگ در خارج از مدينه مخالف بودند با تحريك ديگران، سيصد نفر را از همراهي با لشكر مسلمانان منصرف كرده و سپاه اسلام با هفتصد نفر رو در روي مشركان قرار گرفت. پيروزي در ابتداي جنگ از آن مسلمانان بود ولي با سرپيچي عده اي از فرمان اكيد پيامبر مبني بر حراست از موضع استراتژيك احد، سپاهيان قريش با طي كردن اين تنگه مهم، پشت سر قواي اسلام قرار گرفت و تعداد زيادي از مسلمانان را به شهادت رساندند. در اين جنگ، حمزه عموي پيامبر و هفتاد تن از ياران آن حضرت نيز به شهادت رسيدند. *وفات «احمد بن جيهاني» دانشمند ايراني (306ق)*ابوعبدالله احمد بن جيهاني دانشمند، سياست مدار و جغرافي دان مشهور، ايراني به واسطه تحقيقات ارزنده اي كه انجام داد، در جهان اسلام شهرت يافت. مهم ترين اثر ابن جيهاني، كتابي در علم جغرافيا تحت عنوان المسالك و الممالك است كه جغرافي نويسان متأخر، اطلاعات خود را درباره سرزمين هاي آن دوران، از اين كتاب اخذ كرده اند. *درگذشت حكيم متألّه «ميرزا رفيعا ناييني»(1080ق)
ميرزا رفيع الدين محمد بن حيدر طباطبايي معروف به ميرزا رفيعا ناييني، از علماي بزرگ شيعه قرن يازدهم هجري است. وي فقيه اصولي، متكلم و جامع معقول و منقول بوده و از اساتيد علامه مجلسی دوم و شيخ حر عاملي و از شاگردان شيخ بهايي مي باشد. اقسام التّشكيك و حقيقته، حاشيه اصول كافي و الشّجره الاهيّه از اوست. وفات ميرزا رفيعا در هشتاد و پنج سالگي در اصفهان روي داد و در تخت فولاد به خاك سپرده شد.
رحلت «علامه ميرزا ابوالحسن شعراني» فقيه، مفسر و عارف نامي (1393ق)
ميرزا ابوالحسن شعراني در سال 1320ق در تهران به دنيا آمد. مقدمات را در مدرسه مروي تهران گذراند. وي مدتي در محضر درس آيت الله شيخ عبدالكريم حائري یزدي بود و سپس آهنگ نجف نمود و از اساتيد آن ديار بهره برد. علامه شعراني در حالي به وطن مراجعت كرد كه اوج استبداد رضاخاني، خفقان را بر كشور حاكم كرده بود و در اين حال به تبليغ و تدريس و تحقيق پرداخت. علامه، علاوه بر مهارت در فقه، اصول، تفسير، حديث، فلسفه، رياضي، عرفان، كلام و... به زبان هاي عربي، فرانسه، تركي، انگليسي و عبري نيز آشنايي كافي داشت. فاضلان زيادي در محضر او پرورش يافتند كه حضرات آيات ميرزا هاشم آملي، عبدالله جوادي آملي، حسن حسن زاده آملي، و... از آن جمله اند. همچنين از علامه شعراني آثار قلمي متعددي از جمله تفسير مَنهَج الصادقين به جاي مانده است. سرانجام، اين عالم عامل و دانشمند كم نظير پس از هفتاد و سه سال زندگي پرافتخار در هفتم شوال 1393ق جان به جان آفرين تسليم كرد و در جوار حرم حضرت عبدالعظيم حسني (ع) در خاك آرميد.

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^