فارسی
شنبه 01 مهر 1402 - السبت 8 ربيع الاول 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 21
100% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 7 مرداد 1402 ساعت 4:43 بعد از ظهر

استاد انصاریان در شام غریبان امام حسین(ع) مطرح کرد:

وعده بهشت برای ترک 6 گناه

استاد انصاریان اظهار داشت: روش اسلام اینگونه است که خداوند به پیامبر(ص) می‌گوید هر مخالفی را بپذیر، به آنها توهین نکن، آنها را طرد نکن و همچنین از گفت‌وگو محروم نکن چرا که انسان آزاد آفریده شده و همه بندگان من حق حرف زدن دارند حتی اگر مخالف خدا سخن بگویند اما به آنها بگو که بر اساس دلیل سخن بگویید.
وعده بهشت برای ترک 6 گناه

به گزارش روابط عمومی موسسه دارالعرفان، استاد حسین انصاریان مفسر قرآن کریم و استاد حوزه علمیه، در مراسم عزاداری شام غریبان امام حسین(ع) در امامزاده صالح(ع) تجریش با بیان اینکه خداوند موضوع قیامت و برزخ را در بیش از هزار آیه قرآن عنوان کرده است، اظهار داشت:  یکی از ویژگی‌های قرآن این است که شبهات دشمنان را مطرح کرده و با دلایل فکری، عقلی و فطری پاسخ می‌دهد. خدا به پیغمبر(ص) دستور می‌دهد هرکسی که در خصوص مسائلی دینی همچون خدا، قیامت ، انسان، مرگ و ... شک دارد را به مسجد راه بده و اجازه بده تا سخنان خود را مطرح کنند. وقتی در مسجد حاضر شدند به آنها آزادی بیان بده و بگو هر حرفی که دارید بزنید و به من دستور داده شده تا اگر سخنان شما را بر اساس دلایل متقن عقلی و فکری بیان شود، آنها را بپذیرم اما بدون دلیل سخن نگویید چرا که کلام باید بر مبنای دلیل باشد تا بتوان آن را قبول کرد.

 

وی ادامه داد: روش اسلام اینگونه است که خداوند به پیامبر(ص) می‌گوید هر مخالفی را بپذیر، به آنها توهین نکن، آنها را طرد نکن و همچنین از گفت‌وگو محروم نکن چرا که انسان آزاد آفریده شده و همه بندگان من حق حرف زدن دارند حتی اگر مخالف خدا سخن بگویند اما به آنها بگو که بر اساس دلیل سخن بگویید.

 

استاد انصاریان در ادامه به اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص)، تصریح کرد: پیامبر(ص) فرموده‌اند اگر هر مرد و زنی، 6 گناه را ترک کند، من بهشت را بر آنها تضمین می‌کنم. گناه نخست این است که تا آخر عمر دروغ نگویند. تنها در صورتی که جان، مال یا آبروی کسی در معرض خطر باشد، مجوز دروغ مصلحتی داده شده و در غیر اینصورت نمی‌توان دروغ گفت. مردم عزیز، هیچگاه به خود و خانواده حتی به شوخی هم دروغ نگویید چرا که حرام است و حتی در آیات و روایات آمده که حرمت برخی از دروغ‌ها به قدری زیاد است که شخص خداوند، گوینده را لعنت می‌کند. 

 

این مفسر قرآن کریم گفت: یک نوع دروغ هم دروغ اجتماعی است یعنی من دروغی می‌گویم که تمام 80 میلیون نفر آن را می‌شنوند؛ حرمت و سنگینی بار این دروغ به اندازه 80 میلیون نفر است و کسی از عهده پاسخگویی آن بر نمی‌آید. به عنوان نمونه من در حالی که از صلاحیت لازم برخوردار نیستم، خودم را به دروغ عالم و یا دانشمند به مردم معرفی کنم و یا به دروغ بگویم که می توانم همه مشکلات مردم را حل کنم اما چنین اقدامی انجام ندهم! خب چرا این دروغ را می‌گوییم؟! به عشق حضرت صندلی!

 

وی ادامه داد: گناه دوم خلف وعده است یعنی اگر به مشتری می‌گویید فردا فلان جنس را می‌آورم اما نمی‌توانی آن را تهیه کنی پس وعده دروغ به او نده، اگر به مردم وعده می‌دهی که می‌توانم فلان مشکل را حل کنم اما زمینه حل آن وجود ندارد، پس به مردم وعده دروغ نده! اخلاق وعده دادن را از خدا یاد بگیرید که از ابتدای آفرینش تاکنون خلف وعده نکرده است. وقتی می‌دانی که قدرت انجام وعده را نداری پس به مردم وعده خلاف نده، مردم اینگونه راحت‌تر هستند چرا که نسبت به این وعده متوقع می‌شوند و وقتی عملی نمی‌شود، به وعده‌دهنده بد می‌گویند و در نتیجه چهره آن فرد خراب می‌شود.

 

استاد انصاریان افزود: گناه سوم این است که اگر امین مردم شدید، خیانت نکنید. به عنوان مثال اگر شما در مدرسه، دانشگاه، محله یا دولت به عنوان امین مردم شناخته شدید، خیانت نکنید چون در قیامت گیر خواهید افتاد. گناه چهارم این است که اهل نگاه حرام و خیره شدن به ناموس مردم نباشید؛ حالا یک خانمی بی‌حجاب یا بدحجاب بیرون می‌آید، او کار زشتی کرده است که خلاف کلام خدا و قرآن عمل کرده‌است و زیبایی‌های خود را ارزان در اختیار دیگران قرار داده است، اما تو به او چشم ندوز و نگاه خود را برگردان. بالاخره آن خانم و دختر، ناموس این مملکت است و باید از چشم‌های گنهکار محفوظ بماند. نظربازی و نگاه نامحرم منجر به مشکلات فراوانی در روح و روان انسان می‌شود.

 

استاد انصاریان خاطرنشان کرد: گناه پنجم اینکه غریزه جنسی خود را از آلوده شدن به حرام حفظ کنید تا این غریزه شما را وادار به رابطه نامشروع با ناموس دیگران نکند و آخرین مورد این است که با قدرت‌تان به مردم ظلم نکنید و از گناهان زبانی همچون تهمت، غیبت، فحاشی، سرزنش‌کردن دیگران و ... بپرهیزید.

0
100% (نفر 21)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

کتاب «خصال» با ترجمه استاد انصاریان به چاپ رسید
اعلام برنامه سخنرانی استاد انصاریان در دهه آخر ...
تقدیر از استاد انصاریان در کربلای معلی
وعده بهشت برای ترک 6 گناه
چگونه مسلمان از دنیا برویم؟!
واجبات و محرمات ریشه در عشق خدا به بندگان دارد
برپایی جلسات عزاداری برای اباعبدالله(ع) از اوجب ...
خدمت به خلق، راه بهشت و مغفرت را باز می‌کند
حسین(ع) تا قیامت ماندگار است
با فشار، کسی دین‌دار نمی‌شود/ دین عامل ...

بیشترین بازدید این مجموعه

عطرافشاني حرم مطهر رضوي با رايحه‌هاي متفاوت
جشن بزرگ روز مسلمان شدن تاتارستان + تصاویر
نیایش مشترک پیروان ادیان در مساجد استرالیا
«شیان»؛ اولین شهر چین که اسلام را شناخت + عکس
گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در شهرستان ...
گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه ...
ویژه برنامه های حسینیه هدایت در روزهای پایانی ...
گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در خوانسار ...
استاد انصاریان: خودنگهداری، شرط گشایش فیوضات ...
با هدف روشنگری پیرامون فرقه ضاله بهائیت؛ بیش از ...

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^