فارسی
دوشنبه 27 فروردين 1403 - الاثنين 5 شوال 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 15
100% این مطلب را پسندیده اند

اخلاق حضرت امام حسن مجتبى (علیه السلام)

مردى از او چیزى خواست پنجاه هزار درهم و پانصد دینار به او عطا فرموده ، گفت : کسى را براى حمل این بار حاضر کن ، چون کسى را حاضر کرد ، رداى خود را به او داد و گفت : این هم اجرت باربر .
اخلاق حضرت امام حسن مجتبى (علیه السلام)

حضرت امام صادق (علیه السلام) مى فرماید : پدرم از پدرش نقل مى کرد که حسن بن على بن ابى طالب در زمان خودش عابدترین و زاهدترین و برترین مردم بود . هنگامى که به حج مى رفت پیاده مى رفت و چه بسا با پاى برهنه به سوى حرم امن حرکت مى کرد .

هنگامى که یاد مرگ و قبر و برانگیخته شدن در قیامت و عبور بر صراط مى افتاد ، گریه مى کرد و چون یاد عرضه شدن بر خدا مى کرد ، فریادى مى کشید و غش مى نمود و هنگامى که در نماز قرار مى گرفت گوشت بدنش در پیشگاه خدا مى لرزید و زمانى که یاد بهشت و دوزخ مى کرد چون مار گزیده به خود مى پیچید و از خدا درخواست بهشت مى نمود و از دوزخ به حق پناه مى برد(97) .

 

کمک و بخشش


حضرت امام صادق (علیه السلام) مى فرماید : مردى به عثمان بن عفان در حالى که در مسجد نشسته بود گذشت ، از او درخواست کمک کرد . به دستور عثمان ، پنج درهم به او پرداختند ، مرد به عثمان گفت : مرا به جایى که دردم را دوا کنند راهنمایى کن ، عثمان گفت : نزد آن جوانمردان که آنان را مى بینى برو و با دستش اشاره به ناحیه اى از مسجد کرد که حضرت امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام)و عبداللّه بن جعفر در آن قرار داشتند .

آن مرد به سوى آنان رفته ، سلام کرد و از آنان درخواست کمک نمود . امام حسن (علیه السلام) به او فرمود : سوال از دیگران جز در سه مورد جایز نیست یا براى دیه اى که دل سوختگى دارد ، یا وامى که دل شکستگى آرد ، یا فقرى که غیر قابل تحمل است ; تو دچار کدام یک از این سه موردى ؟

گفت : دچار یکى از آنها هستم . امام مجتبى (علیه السلام) فرمان داد پنجاه دینار به او بپردازند و حضرت امام حسین (علیه السلام) دستور به چهل و نه دینار داد و عبداللّه بن جعفر فرمان به چهل و هشت دینار .

آن مرد پس از دریافت دینارها برگشت و بر عثمان گذر کرد ، عثمان گفت : چه کردى ؟ مرد گفت : بر تو گذشتم ، جهت کمک به من به پنج دینار فرمان دادى و چیزى هم از من نپرسیدى ولى آن بزرگوارى که گیسویى پرپشت دارد چیزهایى را از من پرسید و پنجاه دینار به من عطا کرد و دومى آنان چهل و نه دینار و سومى چهل و هشت دینار ; عثمان گفت : چه کسى براى دواى درد تو مانند این جوانمردان است ؟ اینان دانش و آگاهى را به خود اختصاص داده اند و خیر و حکمت را در خود جمع کرده اند .

 

فروتنى شگفت


فروتنى حضرت امام حسن (علیه السلام) و تواضع آن انسان الهى چنان بود که : روزى بر گروهى تهیدست مى گذشت و آنان پاره هاى نان را بر زمین نهاده ، روى زمین نشسته بودند و مى خوردند ، چون حضرت امام حسن (علیه السلام) را دیدند گفتند : اى پسر رسول خدا ! بیا و با ما هم غذا شو ! به شتاب از مرکب به زیر آمد و گفت : خدا متکبران را دوست ندارد و با آنان به خوردن غذا مشغول شد.

سپس همه آنان را به میهمانى خود دعوت فرمود ، هم به آنان غذا داد و هم لباس.

 

حاجتت را بنویس!


مردى به محضر حضرتش حاجت آورد ، آن بزرگوار به او فرمود : حاجتت را بنویس و به ما بده ، چون نامه اش را خواند دو برابر خواسته اش به او مرحمت فرمود .

یکى از حاضران گفت : این نامه چقدر براى او پربرکت بود ! فرمود : برکت آن براى ما بیشتر بود زیرا ما را اهل نیکى ساخت ، مگر نمى دانى که نیکى آن است که بى خواهش به کسى چیزى دهند ، اما آنچه پس از خواهش مى دهند بهاى ناچیزى است در برابر آبروى خواهنده ، شاید آن کس که شبى را با اضطراب میان بیم و امید به سر برده و نمى دانسته که آیا در برابر عرض نیازش دست رد به سینه او خواهى زد یا شادى قبول به او خواهى بخشید و اکنون با تن لرزان و دل پرتبش نزد تو آمده ، آنگاه تو فقط به اندازه خواسته اش به او ببخشى در برابر آبرویى که نزد تو ریخته بهاى اندکى به او داده اى .

 

اوج جود و عطا


مردى از او چیزى خواست پنجاه هزار درهم و پانصد دینار به او عطا فرموده ، گفت : کسى را براى حمل این بار حاضر کن ، چون کسى را حاضر کرد ، رداى خود را به او داد و گفت : این هم اجرت باربر .

 

بخشیدن همه ذخیره


عربى به محضر امام حسن (علیه السلام) آمد . فرمود : هرچه ذخیره داریم به او بدهید ، بیست هزار درهم بود ، همه را به عرب دادند ، گفت : مولاى من ! اجازه ندادى که حاجتم را بگویم و مدیحه اى در شانت بخوانم ، حضرت در پاسخ اشعارى انشا کرد به این مضمون : بیم فروختن آبروى آن کس که از ما چیزى مى خواهد موجب مى شود که ما پیش از درخواست او بدو ببخشیم .

 

عطاى کم نظیر


حضرت امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) و عبداللّه بن جعفر به راه حج مى رفتند ، توشه آنان گم شد ، گرسنه و تشنه به خیمه اى رسیدند که پیرزنى در آن زندگى مى کرد . از او آب خواستند که در جواب گفت : این گوسپند را بدوشید و شیرش را با آب بیامیزید و بیاشامید . چنین کردند ، سپس از او غذا خواستند که گفت : همین گوسپند را داریم ، بکشید و بخورید . یکى از آنان گوسپند را ذبح و از گوشتش مقدارى بریان کرد ، همه خوردند و سپس همانجا به خواب رفتند .

هنگام رفتن به پیرزن گفتند : ما از قریشیم و به حج مى رویم ، اگر باز گشتیم نزد ما بیا ، با تو به نیکى رفتار خواهیم کرد و رفتند.

شوهر زن که آمد و از جریان خبر یافت ، گفت : واى بر تو ! گوسپند مرا براى مردمى ناشناس مى کشى آنگاه مى گویى از قریش بودند؟!

روزگارى گذشت و کار بر پیرزن سخت شد ، از آن محل کوچ کرده ، عبورش به مدینه افتاد ، حضرت امام حسن (علیه السلام) او را دید و شناخت . پیش رفت و گفت : مرا مى شناسى ؟ گفت : نه ، فرمود : من همانم که در فلان روز مهمان تو شدم و دستور داد تا هزار گوسپند و هزار دینار زر به او دادند ، آنگاه او را نزد برادرش حسین (علیه السلام) فرستاد ، آن حضرت نیز به همان اندازه به او بخشید و او را نزد عبداللّه بن جعفر فرستاد و او نیز عطایى همانند آنان به او داد !

 

خدمت به حیوان گرسنه


روزى غلام سیاهى را دید که گرده نانى در پیش نهاده یک لقمه مى خورد و یک لقمه به سگى مى دهد ، از او پرسید : چه چیز تو را به این کار وا مى دارد ؟ گفت : شرم مى کنم که خود بخورم و به او ندهم ، حضرت امام حسن (علیه السلام) فرمود : از اینجا حرکت نکن تا من برگردم . خود نزد صاحب آن غلام رفت ، او را خرید ، باغى را هم که در آن زندگى مى کرد خرید ، غلام را آزاد کرد و باغ را بدو بخشید .


منبع : پایگاه استاد حسین انصاریان
0
100% (نفر 15)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

شناسنامه (امام محمد باقر علیه السلام)
روزه در اديان و فرق گوناگون
زیارت
احسان به والدین در آیینۀ قرآن
یک آیه و این همه معجزه !!
عمر بن ضبيعْ
تقدیم به زین االعابدین (ع) ازمرتضی حیدری آل کثیر
اطاعت در قرآن
انتخاب کوفه به عنوان مقر حکومت امام علی (ع)
تفاوت رستگاری و حسن عاقبت

بیشترین بازدید این مجموعه

ورود مسلم بن عقیل به کوفه
عدالت
تاثیر نماز بر سلامت روانی در کودکان
شفیعه روز جزا، حضرت معصومه علیها السلام
مناجات با معبود
دعا به رزمندگان و مجاهدان اسلام‏
رتبه و شأن حضرت زهرا(س)
حضور 30 هزار ملک در مراسم تغسیل، تشییع و تدفین
ضرورت التزام به عدل در رفتارهای اجتماعی
متن دعای معراج + ترجمه

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^