فارسی
دوشنبه 03 ارديبهشت 1403 - الاثنين 12 شوال 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 0

معرفى اهل بيت (ع ) در پيام امام حسين (ع )

معرفى اهل بيت (ع ) در پيام امام حسين (ع )

انا اهل بيت النبوة و معدن الرسالة و مختلف الملائكة و مهبط الرحمة بنا فتح الله و بنا ختم .
))
امير!) ماييم خاندان نبوت و معدن رسالت و محل رفت و آمد فرشتگان و محل نزول رحمت الهى . خداوند، دين و آيين خود (اسلام ) را از خاندان ما شروع كرده ، و آن را با خاندان ما ختم خواهد نمود.(
حسين بن على (عليه السلام )اين جملات را در پاسخ)وليد بن عقبة ( استاندار مدينه ايراد فرمود، آنگاه كه او جريان مرگ معاويه را مطرح كرده و پيشنهاد نمود كه آن حضرت طبق دستور )يزيد بن معاويه (با وى بيعت نمايد.


و نحن اهل بيت محمد (صل الله عليه و آله ) اولى بولاية هذا الاءمر من هؤ لاء المدعين ما ليس لهم و السائرين بالجور و العدوان
)
تنها ما خاندان محمد به حكومت و رهبرى جامعه ، شايسته و سزاواريم نه اينان (بنى اميه ) كه به ناحق مدعى اين مقام هستند و هميشه راه ظلم و فساد و راه دشمنى (با دين خدا) را در پيش ‍ گرفته اند(.
اين جملات بخشى از خطبه حسين بن على (عليه السلام )است كه در منزل(شراف(پس از نماز عصر به حاضرين از اصحاب خويش و سپاهيان(حربن يزيد رياحى)ايراد فرمود.


 

اللهم انى احمدك على ان اكرمتنا بالنبوة و علمتنا القرآن و فقهتنا فى الدين و جعلت لنا اسماعا و آبصارا و افئدة و لم تجعلنا من المشركين .

(خدايا! سپاسگزار تو هستم كه بر خاندان ما نبوت را كرامت بخشيدى و قرآن را بر ما آموختى و ما را با آيينت آشنا نمودى و بر ما گوش (حق شنو) و چشم (حق بين ) و قلب روشن عطا فرمودى . و سپاسگزار تو مى باشم كه ما را از گروه مشرك قرار ندادى.)
اين جملات هم بخشى از خطبه آن حضرت است كه در (شب عاشورا)براى اهل بيت باوفا و ياران با صفايش ايراد فرموده است .


اللهم انا اهل بيت نبيك و ذريته و قرابته فاقصم من ظلمنا و غصبناك حقنا انك سميع قريب.
(خدايا! ما خاندان پيامبر تو و فرزندان و قوم و عشيره او هستيم ، كسانى را كه بر ما ستم نمودند و حق ما را غصب كردند، ذليل كن ، تو كه بر دعاى بندگانت شنوا و بر آنان از همه نزديكتر هستى.)
امام ، اين جمله را كه مشتمل بر دعا و نفرين است ، در روز عاشورا آنگاه ايراد فرمود كه در طى سخنرانى مفصل ، مردم كوفه را نصيحت و موعظه نمود، ولى مواعظ و نصايح فرزند پيامبر (صل الله عليه و آله ) در دلهاى سخت تر از سنگ آن مردم مؤ ثر واقع نگرديد؛ زيرا آنان از شنيدن كلام امامى كه به حق سخن مى گويد اءبا و امتناع داشتند و خود را آماده جنگ و رسيدن به زخارف دنيا كرده بودند.

 

وكنا اهله و اولياءه و اوصيائه و ورثته و احق الناس ‍ بمقامه فى الناس ... و نحن نعلم انا احق بذلك الحق المستحق علينا ممن تولاه
ما خاندان پيامبر و اوليا و اوصياى او و وارثان بحق و شايسته ترين افراد نسبت به مقام او، در ميان امت هستيم ... و ما مى دانيم كه شايسته اين حق (حكومت ) بوديم نه كسانى كه آن را به ناحق به دست گرفتند.)
اين دو جمله فرازهايى از نامه حسين بن على (عليه السلام) است كه از مكه به سران مردم بصره نگاشته اند، ما متن مشروح اين نامه را در كتاب (سخنان حسين بن على (عليه السلام) نقل نموده ايم .)

نویسنده:محمد صادق نجمى


منبع : پيام عاشورا
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

زن يزيد به خرابه شام مى آيد
جریان سازان اصلی واقعه عاشورا
غمنامه حضرت رقیه (س)
فرزندان امام حسین(ع)
عبداللَّه بن عفيف ازْدِى‏ عبداللَّه بن عفيف ...
دلايل اثبات وجود حضرت رقيه (ع)
عمر بن جندب حضرمى
عنايات قمر بنى هاشم عليه السلام به اهل سنت
شجاعت مسلم
حقایقی توحیدی از امام حسین(ع)    

بیشترین بازدید این مجموعه

عمر بن جندب حضرمى
عبداللَّه بن عفيف ازْدِى‏ عبداللَّه بن عفيف ...
فرزندان امام حسین(ع)
عنايات قمر بنى هاشم عليه السلام به اهل سنت
زن يزيد به خرابه شام مى آيد
غمنامه حضرت رقیه (س)
دلايل اثبات وجود حضرت رقيه (ع)
جریان سازان اصلی واقعه عاشورا

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^