فارسی
يكشنبه 31 تير 1403 - الاحد 13 محرم 1446
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

0
نفر 0
تاریخ انتشار : 14 مهر 1390 ساعت 6:17 بعد از ظهر

آن‌هايي كه حج مي‌روند بخوانند

آن‌هايي كه حج مي‌روند بخوانند

 

 

حج، گردهم‌آيي بزرگ مسلمانان جهان با اعتقادات، فرهنگ و گرايش‌هاي ديني مختلف است كه گاه بروز برخي رفتارها و حركت‌ها از سوي بعضي‌ها، حساسيت‌هايي را پديد مي‌آورد كه سبب ايجاد مشكلات و حتا برخورد مي‌شود. براي همين ضرورت دارد، به‌منظور حفظ وحدت و آرامش در موسم حج تمتع، زائران از انجام برخي رفتارهاي شبهه‌برانگيز كه پايه‌ي ديني درستي هم ندارند، خودداري كنند.

 

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ متصديان امور فرهنگي و اجراي حج به‌منظور بهره‌برداري بهتر زائران از سفر معنوي حج تمتع و همچنين براي حفظ شئونات نظام جمهوري اسلامي در عربستان، نکاتي را يادآوري كرده‌اند که رعايت آن‌ها سبب اقتدار شئون اسلامي خواهد شد.

رعايت نکات ضروري در فرودگاه جده و مدينه

حمل مواد مخدر هرچند کم، در عربستان جرم به‌شمار مي‌آيد و همراه داشتن آن علاوه بر خدشه‌دار كردن حيثيت زائران ايراني، براي اعضاي کاروان و مسؤولان ايراني نيز در فرودگاه مشکل‌آفرين است و در عربستان مجازات سنگيني خواهد داشت.

زائران و وسايل همراه آن‌ها نيز توسط مأموران سعودي در فرودگاه دقيقا کنترل و گاهي به‌وسيله‌ي سگ‌هاي تربيت‌شده بازرسي مي‌شود.

موارد ممنوع در بقيع

تجمع در مقابل درهاي بقيع هنگام نمازهاي جماعت، خواندن روضه‌هاي حساسيت‌برانگيز و احيانا با صداي بلند، نماز خواندن در مقابل درهاي بقيع و همچنين داخل بقيع، نوحه‌خواني و سينه‌زني، خواندن دعاي توسل و زيارت عاشورا به‌صورت دسته‌جمعي و با صداي بلند در بقيع و ديگر اماکن زيارتي، روشن کردن شمع و پهن کردن سفره‌هاي نذري، بستن دخيل به شبکه‌هاي بقيع با پارچه، نخ، قفل و امثال آن، برداشتن خاک و سنگ و گندم از بقيع، انداختن عريضه، پول، لباس، پارچه،‌ شمع و ... روي قبور، فيلم‌برداري و گرفتن عکس داخل بقيع، ماليدن پارچه‌هاي کفني و غيره به شبکه‌هاي اطراف بقيع براي تبرک، سد معبر جلوي بقيع و ايجاد مزاحمت براي ديگران و سيگار کشيدن در بقيع و ديگر اماکن عمومي ممنوع است.

بعثه‌ي مقام معظم رهبري يادآوري كرده است: باز بودن بقيع و رفت‌وآمد همه‌ي مسلمانان براي زيارت قبور اولياي دين و کم شدن غربت ائمه هدي (ع) از مصالح مهمي است که به‌خاطر آن، پرهيز از برخي مسائل، دشوار نخواهد بود.

نکات ضروري براي رعايت شئون مسجدالنبي (ص) و اطراف آن

بوسيدن ضريح و درهاي حرم مطهر، گذاشتن مُهر، چوب و کاغذ در هنگام نماز خواندن، عبور از جلوي نمازگزاران، بخصوص هنگام نماز جماعت، گرفتن قرآن و کفش در يک دست، عبور از روي قرآن، بردن قرآن از مسجد براي تلاوت به محل سکونت، برهم زدن صفوف نماز جماعت و اصرار بر عبور از ميان جمعيت، خواندن نماز نافله و قرائت قرآن هنگام خطبه‌هاي نماز جمعه، صحبت کردن هنگام اذان و ايراد خطبه‌هاي نماز جمعه، ترک مسجد در آستانه‌ي اقامه‌ي نماز جماعت، خواندن زيارت و فرستادن صلوات با صداي بلند، يکديگر را با صداي بلند صدا کردن، خواندن نماز فُرادا همزمان با نماز جماعت، پشت به ضريح پيامبر اکرم (ص) نشستن، استفاده کردن از آهنگ‌ها و نغمه‌هاي نامناسب براي تلفن همراه، بلند گفتن ذکر رکوع و سجود، زودتر از امام جماعت به رکوع و سجود رفتن، شرکت نکردن در نماز ميت و ترک مسجد در آن لحظه و روشن گذاشتن تلفن همراه هنگام نماز، از مواردي هستند که زائران بايد آن‌ها را رعايت كنند.

موارد ممنوع در مسجدالحرام

نازک بودن لباس احرام و نمايان بودن بدن در هنگام طواف، برخلاف مسير طواف‌کنندگان رفتن براي رسيدن به مقابل حجرالاسود، نماز خواندن در مسير طواف‌کنندگان و ايجاد مزاحمت براي ديگران، بوسيدن مقام ابراهيم (ع)، کندن نخ از پرده‌ي کعبه، عبور از ميان صفوف نمازگزاران‌، بويژه در آستانه‌ي اقامه‌ي نماز جماعت به‌خاطر فشرده بودن صفوف، آزار رساندن به ديگران به‌منظور استلام (لمس و سلام گفتن) حجرالاسود و پشت به کعبه نشستن از مواردي هستند که بايد در مکه‌ي مکرمه رعايت شوند.

نکات ضروري فرهنگي، اجتماعي و عمومي در مسجدالنبي (ص)

حضور با لباس نامناسب در اماکن عمومي، تجمع در جلوي ساختمان‌هاي محل اسکان در اوقات نماز، ريختن زباله در معابر عمومي، وضو گرفتن از منبع‌هاي آب آشاميدني، بخصوص داخل مسجدالحرام و مسجدالنبي (ص)، ايجاد مزاحمت در اوقات استراحت ديگران، حضور نيافتن به‌موقع براي سوار شدن به اتوبوس،‌ خوردن غذا و در نتيجه معطل كردن ديگران، رعايت نکردن بهداشت و ايجاد ناراحتي براي خود و ديگران از نکات قابل احتياط است که زائران بايد به آن‌ها توجه كنند.

موارد مربوط به بازار و خريد

براساس توصيه‌هاي بعثه‌ي مقام معظم رهبري و سازمان حج و زيارت بهتر است، زائران از چانه زدن‌هاي بي‌مورد براي گرفتن تخفيف در هنگام خريد، حمل بارهاي حجيم و سنگين توسط افراد، مراجعه به محل اسکان در اوقات نماز از حرمين شريفين، تجمع نكردن جلوي مغازه‌ها هنگام نماز، بازگرداندن و پس دادن کالاي خريده‌شده به‌دليل دقت نكردن در هنگام خريد، دوري کنند.

هرچند از ديدگاه مسؤولان و مراجع معظم دين، انجام برخي از اين كارها خود به خود اشکالي ندارد؛ ولي به‌دليل برانگيختن حساسيت پيروان ديگر مذاهب و پيامدهاي نامطلوب آن و براي رعايت مصلحت، بهتر است از آن‌ها دوري شود.

 


منبع : خبر گزاری اهل بیت (ع)
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

گزارش تصویری از سخنرانی استاد انصاریان در روز ...
دومین گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در دهه ...
دیدار دکتر پزشکیان با استاد انصاریان در حسینیه ...
گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در دهه اول ...
دیدار علمای تونس با حضرت استاد انصاریان
گزارش تصویری از مراسم دعای عرفه 1403
سومین نشست از سلسله نشست‌های «ترجمهٔ متون مقدس؛ ...
دومین نشست از سلسله نشست‌های «ترجمهٔ متون مقدس؛ ...
پیام تسلیت استاد انصاریان
اولین نشست از سلسله نشست‌های «ترجمهٔ متون مقدس؛ ...

بیشترین بازدید این مجموعه

انتشار تصویر پیامبر اسلام(ص) در کتابی در الجزایر
هلاكت رهبر سپاه صحابه پاكستان
تأسيس اولين دانشگاه اسلامی آمريكا
بچه‌‌دار شدن يک پیر زن و پیر مرد به برکت ماه محرم
دغدغه‌ های استاد حسین انصاریان برای تبلیغ دین .
در شب میلاد حضرت علی‌اکبر(ع)؛ بارگاه کریمه ...
گزارش تصویری/ ادامه ساخت و ساز در صحن حضرت زهرا(س) ...
گزارش تصویری/ آخرین روز مراسم اعتکاف در مسجد مقدس ...
برنامه سخنرانی استاد حسین انصاریان در شهر اقلید ...
استاد انصاریان: بی‌نماز یعنی بیگانه از کل عالم ...

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^