فارسی
دوشنبه 10 مهر 1402 - الاثنين 17 ربيع الاول 1445
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 0

شير مادر

 

شيردادن مادر به طفل به مدت دو سال مسئله اى است كه در كتاب خدا قرآن مجيد مطرح است.

وَالوالداتُ يُرضِعنَ اولادهنَّ حَولينِ كاملينِ ...

وَفصاله فى عامَينِ.

آرى، روزى كودك در سينه مادر است، و مادر به خاطر جهات شخصى، يا خيالات خام، يا حفظ بعضى از امور جسمى حق ندارد طفل را از روزى خداداده محروم كند، و او را به شير خشك، و به شير حيوان و امورى از اين قبيل حواله دهد.

بايد دانست بهترين عامل براى وادار كردن پستان به ترشح شير مكيدن طفل است، و هيچ داروئى بهتر از مكيدن طفل نمى تواند پستان را به ترشح وادارد.

از شروع مكيدن ترشح شير كم كم منظم مى شود، و حالت عمومى مادر رو به بهبود مى رود.

شيرى كه از پستان زن ترشح مى شود شامل 6/ 1 گرم درصد مواد آلبومينوئيدى، 4% مواد چربى و 8/ 3 گرم درصد قند و اندكى املاح و ويتامين است، كه اين تركيب در هيچ ماده اى در جهان يافت نمى شود، تنها سينه مادر است كه به اراده حق توان ساختن چنين غذائى را براى مهمان تازهوارد دارد!

تركيب شير حيوانات اندكى با اين تركيب فرق دارد، بدين معنى در حيواناتى كه رشدشان سريعتر است مانند گوساله مقدار، آلبومينوئيد شيرشان بيشتر است و بالعكس.

در ماههاى مختلف شيردادن تركيبات شير زن هميشه در تغيير است، به قسمى كه قند و چربى آن روز به روز رو به نقصان است و اما مواد آلبومينوئيدى آن رو به ترقّى است.

مكيدن طفل علاوه بر اينكه او را سير مى كند و وسيله ادامه حياتش مى شود، سبب ازدياد ترشح و به كار انداختن غدد پستان نيز مى گردد.

تعداد دفعات شيردادن در پانزده روز اول تولد هفت مرتبه در روز است كه از ساعت 6 صبح شروع و به فاصله سه ساعت يك دفعه تا 12 شب ادامه مى يابد و طفل در پانزده روز اول زندگى از ساعت 12 شب تا 6 صبح را بايد استراحت كند، پس از پانزده روز لازم است تعداد دفعات شيردادن را به شش مرتبه در روز تقليل داد، يعنى ساعت 9 شب بچه را از شير گرفت و وادار به خواب كرد، تا هم مادر استراحت كند و هم دستگاه گوارش كودك بتواند خود را براى گوارش بعدى آماده كند.

مادر در هر دفعه شيرخوردن طفل بايد دقت كند كودك خود را خوب سير كند، و اين امر با اندكى حوصله و صبر قابل اجرا است، پس از سير شدن طفل، او را به پهلوى راست بخواباند و به دنبال كار روزمره خود برود.

كودكى كه پس از هر بار شيرخوردن به راحتى مى خوابد و بى تابى نمى كند، و به خصوص با آزمايش وزن 25 تا 30 گرم بر وزنش افزوده مى شود، كودك سالمى است و از داشتن چنين فرزندى بايد كاملًا خوشحال بود.

رسول خدا با كثرت كار، توجهى مخصوص به وضع شير فرزندان داشت، به خانه فاطمه زهرا (عليها السلام) مى آمد، انگشت سبابه به دهان حسين (عليه السلام) مى گذاشت، با مكيدن او اشتهاى او را امتحان مى كرد تا اگر اشتهاى صادق است مادر به او شير بدهد، اگركاذب است محض گريه و ناآرامى براى ساكت كردن طفل به او شير ندهد، زيراشير روى شير بيمارى تخمه مى آورد، و دستگاه گوارش كودك را تنبل، و در نتيجه در تمام وجود طفل اثر منفى مى گذارد، و او را خمود، سست و ضعيف بار مى آورد.

رسول حق (صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود:

لَيْسَ لِلصَّبِىِّ لَبَنٌ خَيْرٌ مِنْ لَبَنِ أُمِّهِ.

براى كودك شيرى بهتر از شير مادر نيست.

اين جمله قرنهاقبل، از رسول گرامى اسلام صادرشده، حقيقتى است كه دانشمندان بزرگ تازه به آن پى برده اند، درتحقيقات دانشمندان غرب، غربى كه اكثر خانواده هايش كودك خود را به شير خوارگاه مى سپارند، تا با شير مصنوعى بزرگ شود آمده: كه شيرى و غذائى براى كودك بهتر و سودمندتر از شير مادر نيست.

اگر مادر شير نداشته باشد، كه كم اتفاق مى افتد، روايات تأكيد فراوان دارند، در انتخاب دايه كمال دقت را به خرج دهيد، كه شير در جسم و جان و فكر كودك، فوق العاده مؤثر است.

در روايات آمده كه از انتخاب دايه بدكاره، روانى، احمق، كم ديد، يهوديه، نصرانيه، مجوسيه، مشروبخوار بپرهيزيد، كه وضع اينان از طريق شير به كودك منتقل مى شود.

امانكته بسيار مهم درمسئله شيردادن ثواب آن است كه انسان راشگفت زده مى كند.

رسول حق در پاسخ سخن امّ سلمه كه گفت مردان تمام خير را مى برند، زنان بيچاره چه كنند؟ فرمود:

ايام حاملگى ثوابش ثواب روزه و عبادت شبانه، و جهاد با مال و جان در راه خدا است، زائيدن به اندازه اى بهره الهى دارد كه احدى را قدرت آگاهى بر آن نيست اما شيردادن: به هر مرتبه كه طفل سينه مادر را مى مكد، معادل ثواب آزاد كردن يك برده از اولاد حضرت اسماعيل در نامه عمل زن شيرده نوشته مى شود، و چون از شيردادن فارغ شود فرشته اى كريم بر پهلوى زن مى زند و مى گويد: عملت را از سر بگير، كه آمرزيده شده اى!!

مادران لازم است به نكته اى كه در شيردادن، امام صادق (عليه السلام) به آن توجه داده اند عنايت كنند، حضرت به زنى به نام ام اسحاق فرمودند:

لاتُرْضِعيهِ مِنْ ثَدْى واحِد وَارْضِعيهِ مِنْ كِلَيْهِما يَكُونُ احَدُهُما طَعاماً وَالْاخَرُ شَراباً.

از يك پستان شير مده، از هر دو پستان كودك را تغذيه كن، كه يكى براى او غذا و ديگرى به منزله نوشيدنى است!


منبع : پایگاه عرفان
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

وارونگی عقل انسان بدون حجت‌الله
بهشت پروردگار در پرتو اتصال به نفحات الهی
اسارت حضرت زنیب کبری و اهل بیت امام(ع) و بردن ...
حقیقتی ناشناخته در وجود انسان به نام نفس
توبۀ حقیقی در زمرۀ نیکی‌ها
كنترل زبان از گناه‏
گناه و سبب آن - جلسه بیستم – (متن کامل + عناوین)
حديث عقل و نفس آدمى درآيينه قرآن - جلسه چهاردهم - ...
عقل کلید گنج سعادت - جلسه دهم - عقل و دعا
نعمت های الهی - جلسه اول - (متن کامل + عناوین)

بیشترین بازدید این مجموعه

عرفان در سوره یوسف (ع) - جلسه اول
كرم پيامبر صلى الله عليه و آله‏
توبه و پاك كردن مال خود از حرام
رهايي از اسارت دنيا
توحید (2) - جلسه بیست و دوم – (متن کامل + عناوین)
عنايت عام و عنايت خاص پروردگار
نقش پدر و مادر در تربيت فرزند
دنیا و آخرتِ آباد
دعای ندبه، گنجینه‌ای ملکوتی و معنوی
پروردگار، عاشق توبه‌کنندگان

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^