فارسی
پنجشنبه 28 تير 1403 - الخميس 10 محرم 1446
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

0
نفر 0

حفیظ بودن خداوند

 

حفیظ وجود مقدسی است که هم هیکل مرا و هم نعمت‌های معنوی‌ام را حفظ می‌کند. حافظ کسی است که طاق را نگه داشته که با این سنگینی روی من خراب نشود. و الله اگر حفظ او نباشد چهار دیوار و طاق با هم قبر من می‌شوند! قرآن مجید می‌فرماید: اگر حفظ من نباشد تمام ستارگان روی سر شما می‌ریزند. همه می‌دانید که در کتاب‌ها نوشته‌اند: خورشید یک میلیون و سیصد هزار برابر زمین است، بنابراین اگر حفظ او نباشد رها می‌شود و به زمین برخورد می‌کند و زمین متلاشی می‌شود. زمین با سرعت بسیار، دور خودش می‌چرخد و در این چرخیدن نباید یک ساختمان روی کره‌ زمین سالم بماند و همه را باید دایم به اطراف بپراند. پس او حافظ همه چیز است. یک حفظ آن هم حفظ ایمان انسان است. اگر حفاظت وجود مقدس او نباشد والله قسم که یک لحظه کسی دین‌دار نمی‌ماند. دین‌دار بودن و محرم بودن با این حریم بدون حفاظت او کار ساده‌ای نیست. این نعمت‌ها خیلی سنگین است و وزن آنها را فقط خدا می‌داند.

پیامبر خدا(ص) می‌فرماید: اگر ایمان و لا اله الا الله را در بیاورند و در یک کفه ترازو بگذارند و زمین و آسمان‌ها را در کفه دیگر، آن ایمان به وزن کل زمین و آسمان‌ها می‌چربد. و البته اگر او نخواهد و حفظ او نباشد من نمی‌توانم ایمانم را حفظ کنم. این شعر، واقعا شعر درستی است که گفته‌اند:

تا که از جانب معشوق نباشد کششی        کوشش عاشق بیچاره به جایی نرسد

ما غرق در اراده و حکمت او و نیز غرق در حفظ اوییم. در قرآن کریم هم می‌فرماید: شب که خسته می‌شوید و می‌خوابید من اگر شما را بیدار نکنم مرده‌اید. هر روز صبح خودم شما را بیدار می‌کنم. علمای بدن‌شناس هم معترفند که وقتی آدمی خوابش می‌برد درصد بالایی از مجموع فعالیت‌های بدنش تعطیل می‌شود و اگر او نگه ندارد شخص می‌میرد، پس اوست که ما را حفظ می‌کند.

در روز قیامت که پرونده ما را نشانمان می‌دهند می‌فهمیم که هزار بار ما را از خطر نگه داشته‌اند، یکی از آنها را هم به رخ ما نکشیده‌اند، خودمان نفهمیده‌ایم و پروردگار همه خطرها را برطرف کرده است. درباره علت برطرف کردن خطرها هم خودش در سوره یونس می‌فرماید: به این امید خطر‌ها را از بنده‌ام برطرف کرده‌ام که در آینده برگردد و با من آشتی کند و من به همین امید که می‌خواهم در آینده به سوی من برگردد نمی‌گذارم الان نابود شود.

پیامبران گاهی اوقات از کوره در می‌رفتند و نفرین می‌کردند که خدایا این امت را نابود کن. اما خطاب می‌رسید که من به حرف شما نیستم که به محض این که ناراحت و عصبانی شوید همه را نابود کنم. من آنقدر بندة خوب از نسل اینها دارم که هنوز نطفه‌ی‌شان به رحم زن‌ها منتقل نشده است، پس چرا نابودشان کنم؟

بنابراین باید دقت کنیم و ببینیم که چه خطرهایی را از سر ما برطرف می‌کند. هر شبانه روز میلیون‌ها ستاره منفجر می‌شود، ولی میلیارد‌ها سال است که زمین همین طور آرام زندگی‌‌اش را ادامه داده است. تشعشعات کیهانی چقدر زیاد است؟ در همین منطقه‌ای که نشسته‌اید چقدر ویروس و میکروب وجود دارد؟ شما می‌دانید ویروس که به وجود می‌آید بیست و چهار ساعت که بگذرد 30 میلیارد عدد می‌شود؟ این‌ها همه مخرب‌اند. اما با این حال شما راحت می‌روید و می‌آیید و می‌خوابید و گمان می‌کنید که هیچ خبری هم نیست؛ والله به این آرامی که می‌بینید نیست، بلکه بساط را آرام نگه می‌دارند وگرنه خود به خود آرام نیست.

خداوند در قرآن مجید می‌فرماید: این کشتی‌‌هایی را که در دریا راه می‌روند من می‌برم و برمی‌گردانم، نه این که خودشان این بار را تحمل ‌کنند.

)وَ إِنْ نَشَأْ نُغْرِقْهُمْ فَلا صَـریخَ لَهـُم

 

اگر آب زیرِ کشتی شما دهان باز کند، شما را فرو می‌برد و چه کسی می‌تواند شما را نگه دارد؟


منبع : پایگاه عرفان
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

عمل امام حسين، عليه السلام، گوياى اين حقيقت ...
3. وجوب شکر نعمت‌ها و حرمت کفران
دشمن دیرین پروردگار کیست؟
اسارت حضرت زنیب کبری و اهل بیت امام(ع) و بردن ...
گريه، علاج روح و روان‏
تهران_ مسجد امیر رمضان 94 سخنرانی سوم
باز بودن راه براى همه
راه اصلاح مفاسد نفس - جلسه اول
ارزشها و لغزشهاى نفس - جلسه پنجم – (متن کامل + ...
داستان دوم: ماجراى پارچه‌فروشى كه با خدا معامله ...

بیشترین بازدید این مجموعه

قضا و رضا، نقشه صحيح زندگى‏
مسابقه خدا و رسولش در تفضّل به روزه‏دار
كم بودن توبه كنندگان واقعى
وسائل هدايت - جلسه نوزدهم (2) - (متن کامل + عناوین)
پاداش توبه دزد
باز بودن راه براى همه
نكتۀ سوم: تسبيح و حمد موجودات
نعمت های الهی - جلسه هجدهم - (متن کامل + عناوین)
تهران_ مسجد امیر رمضان 94 سخنرانی سوم
تهران_ حسینیه همدانیها رمضان 94 سخنرانی بیست و ...

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^