فارسی
جمعه 12 خرداد 1402 - الجمعة 13 ذي القعدة 1444
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 0

آیا نامی از پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در کتاب‌های تورات و انجیل به میان آمده است؟

در کتاب‌هایی که امروز در دست یهود و نصاری به نام تورات و انجیل وجود دارد نیز با وجود این که تحریف شده و کتاب‌های نازل شده بر موسی و عیسی نیست ولی باز هم تعبیرات فراوانی که بشارت به ظهور بزرگی که نشانه‌های آن جز بر اسلام و آورنده آن تطبیق نمی‌کند دیده می‌شود.
آیا نامی از پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در کتاب‌های تورات و انجیل به میان آمده است؟

با توجّه به آیه 6 سوره مبارکه صف حضرت عیسی علیه‌السلام حلقه اتّصالی است که امّت موسی و کتاب او را به امّت پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله و کتاب او پیوند می‌دهد و خود را بشارت دهنده به آمدن پیامبری که نام او احمد است معرّفی می‌کند:

 

«وَمُبَشِّرَاً بِرَسُولٍ یأْتِی مِن بَعْدِی اسْمُهُ أَحْمَدُ»[1].

و به پیامبری که بعد از من می‌آید و نامش «احمد» است، مژده می‌دهم.

 

گرچه در آیه فوق ذکری ازاین سخن به میان نیامده که این بشارت در متن کتاب آسمانی مسیح بوده یا نه، ولی آیات دیگر[2] قرآن گواه بر ذکر آن در خود انجیل است. در آیه 156 اعراف می‌خوانیم:

 

«الَّذِینَ یتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِی الْأُمِّی الَّذِی یجِدُونَهُ مَکتُوباً عِندَهُمْ فِی التَّورَاةِ وَالاْءِنْجِیلِ».

همان کسانی که از این رسول و پیامبر «ناخوانده درس» که او را نزدخود [با همه نشانه‌ها و اوصافش] در تورات وانجیل نگاشته می‌یابند، پیروی می‌کنند.


 

در کتاب‌هایی که امروز در دست یهود و نصاری به نام تورات و انجیل وجود دارد نیز با وجود این که تحریف شده و کتاب‌های نازل شده بر موسی و عیسی نیست ولی باز هم تعبیرات فراوانی که بشارت به ظهور بزرگی که نشانه‌های آن جز بر اسلام و آورنده آن تطبیق نمی‌کند دیده می‌شود.

علاوه بر پیش گویی‌ها در متن سریانی اناجیل که از اصل یونانی گرفته شده «پارقلیطا» آمده و در متن یونانی «پیرکلتوس» آمده که از نظر فرهنگ یونانی به معنی «شخص مورد ستایش» است معادل «محمّد و احمد».

در حدیثی آمده که پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله وارد معبد یهودی‌ها شدند، آن‌ها از ورود پیامبر ناخشنود بودند پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله فرمود: ای جمعیت یهود! دوازده نفر از خودتان را به من نشان دهید که گواهی بر وحدانیت خدا و نبوت محمّد صلی‌الله‌علیه‌وآله بدهند تا خداوند غضبش را از تمام یهودیان جهان برگیرد.

آن‌ها ساکت شدند و احدی پاسخ نگفت، پیامبر اسلام سه بار این مطلب را تکرار کرد و در هر سه بار همه سکوت کردند سپس فرمود: شما از بیان حق ابا کردید ولی به خدا سوگند «حاشر» و «عاقب» (القابی که در توراة برای پیامبر آمده بود) منم خواه ایمان بیاورید یا تکذیبم کنید.

سپس پیامبر بازگشت امّا هنوز قدم بیرون نگذاشته بود که مردی پشت سر او آمد و گفت: ای محمّد! بایست سپس رو به جمعیت یهود کرد و وقتی از آن‌ها اعتراف گرفت که آگاه‌ترین فرد نسبت به کتاب آسمانی آن‌هاست به آن‌ها گفت: من خدا را گواه می‌گیرم که او همان پیامبری است که در تورات و انجیل آمده است. یهود هنگامی که چنین دیدند گفتند! تو دروغ می‌گویی و کلمات زشت و بدی به او نثار کردند. 

رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله فرمود: شما دروغ می‌گویید، انکار شما بعد از اقرارتان هرگز پذیرفته نخواهد شد[3]. این مرد کسی جز عبداللّه بن سلام نبود.

 


[1]  صف  61  : 6 .

 
[2]  تفسیر المیزان : 19/2530 .

 
[3]  مسند ، احمد : 6/25 .

 

0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

اصول دین تحقیقی است یعنی چه؟
من خیلی شک میکنم چه برای وضو و غسل و نماز. حتی شده ...
معاد جسمانی است یا روحانی؟
تفاوت واژه های عقل، روح، نفس، قلب، دل و جان چیست؟ ...
تفاوت رسول با نبی چیست؟
جبر و اختیار چیست ؟
سند و فضيلت زيارت عاشورا را توضیح دهید
دلیل نامگذاری سوره حمد به فاتحه الکتاب چیست و آیا ...
معنای غدیر چیست؟ و چرا عید غدیر خم به این نام ...
راز آفرینش و هدف خلقت انسان چیست؟

بیشترین بازدید این مجموعه

جبر و اختیار چیست ؟
معنای توکل چیست ؟
آیا مراجع تقلید رساله خود را بر اساس قرآن ...
براي تقويت حافظه چه كار بايد بكنيم؟
صبر چيست و در چه مواردي بايد صبر كرد؟
راه حل ذوب شدن گناهان چیست؟
1-حجاب و وضعیت زنان قبل از اسلام 2 – علت وجوب حجاب 3 ...
آیا گناهان ما، ظهور را عقب می اندازد؟
زهیر بن قین دارای چه ویژگی‌هایی بود که امام ...
آیا این‌که می‌گویند حضرت یعقوب(ع) به دیدار حضرت ...

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^